Бенджи: Аз работя като фоторепортер повече от 30 години. Първо в родния си град Плевен и после от 2000 година във Варна.
Пламен Гутинов: Аз съм близо 12 години фоторепортер. Преди това съм работил още толкова отново като фотограф, но не и фоторепортер.
Румен Сарандев: От 2011 г. започнах като фоторепортер.
Красимир Тодоров: От 23 години работя тази професия.
Как се задържахте толкова дълго време в тази професия?
Бенджи: Тази професия я работиш, защото я обичаш. Не защото си забогатял от нея, не защото си материално осигурен, а само защото я обичаш.
Красимир Тодоров: Аз харесвам това, че всеки ден ми се случват различни неща.
Как се промени фоторепортерството през годините, в които работихте?
Бенджи: Ние с Краси сме започнали работа по времето на филмовата ера. През последните години се снима само дигитално. Това е една от причините за изчезването на професията. Нито ще сме първата, нито ще сме последната професия, която ще изчезне. Това не е новина и няма никаква драма. По наше време се снимаше много по-трудно репортаж, защото трябваше да се прояви, копира и беше доста по-бързо и изнервящо. Сега е много по-лесно.
Красимир Тодоров: Носел съм копията още мокри, за да ги сканират и публикуват. Беше голямо бързане и стрес. Но и приятно като като видиш на другия ден отпечатана във вестника твоята снимка. Професията се промени доста, защото се размиха критериите за качествена репортажна фотография. Все по-голям е потокът от образи, картинки, петна. Зрителят се чувства претоварен и презадоволен от образи и губи представа за това кое е добро и кое - не.
А към какви събития хората имаха по-голям интерес преди и сега? Какво искат да гледат хората?
Румен Сарандев: Аз откакто съм в тази гилдия, за съжаление виждам, че хората искат да гледат зрелища в по-нелицеприятната част от новините.
Бенджи: Аз няма да се съглася много с това. Доскоро и аз мислех така. Но само преди няколко дни разбрах, че новинарските сайтове вече се насочват към положителни новини, защото самите рекламодатели искат да си позиционират рекламите сред положителни новини. Това е една нова тенденция за мен, но явно хората са пренаситени към негативни новини.
Пламен Гутинов: Доста време хората се хвърляха на скандални неща. И за това мисля, че част от нашата работа е именно това. Аз като работя, гледам половината от снимките ми да са положително насочени. Ако всичко е само черни краски, ти депресираш хората. А това се отразява и на усещането на хората като общество. И от нас зависи.
Румен Сарандев: Ти си леко романтик.
В крайна сметка това е отговорност.
Пламен Гутинов: Тази професия, ако чакаш да станеш известен с нея или да забогатееш от нея, по–добре си смени професията. На мен дори ми е интересно да си намеря сам събитие, от колкото да отида на три пресконференции и да ги снимам.
Красимир Тодоров: В повечето ситуации нас ни приемат като зевзеци, майтапчии, малко простаци, идиоти. Това са всички думи в кавички, които нашите колеги и модели вероятно мислят за нас. Аз мисля, че въпреки красотите на тази професия, това е нашият начин да релаксираме от всички онези гадости, които виждаме. Когато сме зад фотоапарата, само мълчим. На такива неща съм се нагледал и на взаимоотношения между хора и политици, че се научихме да виждаме и зад кадър, и пред кадър. Общо взето ако имах дар слово бих могъл да пиша нещо, но дядо Боже не ми го е дал.
Цялото интервю с фоторепортерите чуйте в прикачения звуков файл.
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..