Гост в предаването "Съботна трапеза" на 25 януари беше младият кавалджия Георги Добрев. Повод за разговор бяха най-новите му записи с Оркестъра за народна музика на Българското национално радио с диригент Димитър Христов. През 2019-а той записа две инструментални пиеси - "Гергьовска ръченица" и "Песни от Тракия", аранжирани от неговия баща, също кавалджия, Пламен Добрев. "Беше една страхотна емоция. Много се радвам, че осъществих тези записи. Всички от оркестъра са страхотни хора, предразположиха ме, и Недялко Недялков, и Кръстьо Димов, и Костадин Генчев, Димитър Христов... Прекрасно изживяване за мен! Много съм очарован от резултата, получиха се хубави записи, разказа в ефира на Радио Варна Георги Добрев.
Преди две години Георги завърши бакалавърска степен "Изпълнителско изкуство" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, а днес работи в щатния оркестър там. Успоредно се обучава в магистърската специалност "Тонрежисура" и активно участва на музикалната сцена, както в България, така и в чужбина. Един от последните проекти, с които пътува извън нашата страна, е сътрудничеството му с известния саксофонист Фабрицио Касол. В центъра на тяхното професионално познанство стоят теми от музиката на Клаудио Монтеверди, по които след това различните музиканти в бенда импровизират. И въпреки че е „дете на съвремието“ с всичките „експерименти“, на които се отдава в търсене не себе си - впрочем той боязливо използва тази дума - Георги много високо цени музиката на т.н. „стари майстори“. Израснал е с изпълненията на кавалджиите Драган Карапчански, Никола Ганчев, Стоян Величков. „Хората казват „кавалджийски стил“. За да го изпълняваш, трябва да го носиш в душата си. Харесва ми, когато се връщам назад във времето, към корените. Има много стари записи, от които аз съм се вдъхновявал и учил. И винаги щом чуя някой запис, ми идва да взема кавала и да засвиря.“
Цялото интервю и новите записи на Георги Добрев чуйте в звуковия файл
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер “ . Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство. По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на..
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът. Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на..
Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...