Гост в предаването "Съботна трапеза" на 25 януари беше младият кавалджия Георги Добрев. Повод за разговор бяха най-новите му записи с Оркестъра за народна музика на Българското национално радио с диригент Димитър Христов. През 2019-а той записа две инструментални пиеси - "Гергьовска ръченица" и "Песни от Тракия", аранжирани от неговия баща, също кавалджия, Пламен Добрев. "Беше една страхотна емоция. Много се радвам, че осъществих тези записи. Всички от оркестъра са страхотни хора, предразположиха ме, и Недялко Недялков, и Кръстьо Димов, и Костадин Генчев, Димитър Христов... Прекрасно изживяване за мен! Много съм очарован от резултата, получиха се хубави записи, разказа в ефира на Радио Варна Георги Добрев.
Преди две години Георги завърши бакалавърска степен "Изпълнителско изкуство" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, а днес работи в щатния оркестър там. Успоредно се обучава в магистърската специалност "Тонрежисура" и активно участва на музикалната сцена, както в България, така и в чужбина. Един от последните проекти, с които пътува извън нашата страна, е сътрудничеството му с известния саксофонист Фабрицио Касол. В центъра на тяхното професионално познанство стоят теми от музиката на Клаудио Монтеверди, по които след това различните музиканти в бенда импровизират. И въпреки че е „дете на съвремието“ с всичките „експерименти“, на които се отдава в търсене не себе си - впрочем той боязливо използва тази дума - Георги много високо цени музиката на т.н. „стари майстори“. Израснал е с изпълненията на кавалджиите Драган Карапчански, Никола Ганчев, Стоян Величков. „Хората казват „кавалджийски стил“. За да го изпълняваш, трябва да го носиш в душата си. Харесва ми, когато се връщам назад във времето, към корените. Има много стари записи, от които аз съм се вдъхновявал и учил. И винаги щом чуя някой запис, ми идва да взема кавала и да засвиря.“
Цялото интервю и новите записи на Георги Добрев чуйте в звуковия файл
Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..
Изложба за Варненския халколитен некропол представят в Добрич. Експозицията на изложбени пана и като печатно издание ще бъде подредена в Регионалния исторически музей от 12 февруари от 17 часа. Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за..
19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000 са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..
На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..
Музеят за нова история на Варна получи като дарение много ценни артефакти в началото на новата година. Наследниците на българския революционер Ташко Костов дариха за музейната експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и портрет. Официалното представяне на дарението е на 16 януари, четвъртък, от 10:00 часа в Музея за нова история..