Тази седмица главният художествен ръководител на Професиналния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов представи новия хореграф в екипа си. Това е Иван Иванов, който от 1998 г. е част от танцовия колектив на ансамбъла, от няколко дни вече е и негов ръководител. Той е родом от град Силистра, възпитаник на Националното училище за танцово изкуство в София и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Работил е и като помощник-ръководител в Детски фолклорен ансамбъл „Добруджанче“. Създател е на Музикално-танцова студия „Палитра“ в Добрич.
Иван Иванов и Стоян Господинов гостуваха в предаването „Съботна трапеза“ на 1 февруари, за да разкажат за избора и промените в екипа. Какво е усещането да се „пуснеш от колана“ и да минеш „пет крачки“ напред, разказа хореографът Иван Иванов: Днес беше първият ден, в който трябваше да направя тези пет крачки. Дълго време се подготвях психологически, може би около година, защото имаше вече идеята да се направи промяна в ръководния състав. Благодаря на колегите, че ме подкрепиха с думите „Ние сме с теб!“. Силно вярвам, че ще постигнем много хубави резулатати и в тази конфигурация. (...) Днес видях, че губя за себе си възможността да бъда до тези хора на сцената, защото удоволствието да работя с тях като артист беше уникално. Но най-хубавото е, че аз няма да се отделя от тях, просто ще трябва, когато те изживяват всики миг на сцената, чувайки музиката, виждайки публиката, аз да го преживявам зад тях, зад кулисите. Мисля, че няма да ми е много лесно. От своя страна Стоян Господинов изтъкна достойнствата на Иван Иванов, за да заеме ръководната длъжност: Иван познава репертоара на ансамбъла отвътре. Най-много ми хареса в неговата концепция за развитието на танцовия състав, а и на ансамбъла, че не отписва създаденото до сега. Всичко натрупано той го получава и каквото може - да надгражда. (...) Ще му отнеме десетки години, за да се занимава с въпроса "Аз добър хореограф ли съм?". А това означава да си добър и като психолог, да обединяваш звената, за да може да станеш вторият човек след главния художествен ръководител. Пожелавам му много търпение, да се въоръжи с много нерви, защото работата с артистите не е лека, трябва да вниква във всеки един от тях.
Цялото интервю с Иван Иванов и Стоян Господинов чуйте в звуковия файл
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...