Тази седмица главният художествен ръководител на Професиналния фолклорен ансамбъл „Добруджа“ Стоян Господинов представи новия хореграф в екипа си. Това е Иван Иванов, който от 1998 г. е част от танцовия колектив на ансамбъла, от няколко дни вече е и негов ръководител. Той е родом от град Силистра, възпитаник на Националното училище за танцово изкуство в София и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ в Пловдив. Работил е и като помощник-ръководител в Детски фолклорен ансамбъл „Добруджанче“. Създател е на Музикално-танцова студия „Палитра“ в Добрич.
Иван Иванов и Стоян Господинов гостуваха в предаването „Съботна трапеза“ на 1 февруари, за да разкажат за избора и промените в екипа. Какво е усещането да се „пуснеш от колана“ и да минеш „пет крачки“ напред, разказа хореографът Иван Иванов: Днес беше първият ден, в който трябваше да направя тези пет крачки. Дълго време се подготвях психологически, може би около година, защото имаше вече идеята да се направи промяна в ръководния състав. Благодаря на колегите, че ме подкрепиха с думите „Ние сме с теб!“. Силно вярвам, че ще постигнем много хубави резулатати и в тази конфигурация. (...) Днес видях, че губя за себе си възможността да бъда до тези хора на сцената, защото удоволствието да работя с тях като артист беше уникално. Но най-хубавото е, че аз няма да се отделя от тях, просто ще трябва, когато те изживяват всики миг на сцената, чувайки музиката, виждайки публиката, аз да го преживявам зад тях, зад кулисите. Мисля, че няма да ми е много лесно. От своя страна Стоян Господинов изтъкна достойнствата на Иван Иванов, за да заеме ръководната длъжност: Иван познава репертоара на ансамбъла отвътре. Най-много ми хареса в неговата концепция за развитието на танцовия състав, а и на ансамбъла, че не отписва създаденото до сега. Всичко натрупано той го получава и каквото може - да надгражда. (...) Ще му отнеме десетки години, за да се занимава с въпроса "Аз добър хореограф ли съм?". А това означава да си добър и като психолог, да обединяваш звената, за да може да станеш вторият човек след главния художествен ръководител. Пожелавам му много търпение, да се въоръжи с много нерви, защото работата с артистите не е лека, трябва да вниква във всеки един от тях.
Цялото интервю с Иван Иванов и Стоян Господинов чуйте в звуковия файл
Първата премиера от новата година на варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" е комедията "Муа у тупан" от Боян Папазов. Премиерните спектакли са на 17 и 18 януари от 19 часа на сцена "Филиал". Режисьор е Николай Кенаров. Художник е Александра Йотковска, а музиката е от композитора Страцимир Павлов. В ролите: Симеон Димов (Бане), Недялко Стефанов..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..
Сдружението „Международен литературен фестивал "Варна Лит" търси таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Сдружението, популярно със създаването на един от най-обичаните литературни фестивали в България и с успешната реализация на литературния еко проект „Зелени приказки“, започва нов проект, насочен..
Изложба за Варненския халколитен некропол представят в Добрич. Експозицията на изложбени пана и като печатно издание ще бъде подредена в Регионалния исторически музей от 12 февруари от 17 часа. Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за..
19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000 са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..
На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..
Музеят за нова история на Варна получи като дарение много ценни артефакти в началото на новата година. Наследниците на българския революционер Ташко Костов дариха за музейната експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и портрет. Официалното представяне на дарението е на 16 януари, четвъртък, от 10:00 часа в Музея за нова история..