Тази събота гостуваме на жителите на село Гроздьово. Едно от най-големите села във варненска област, намира се в община Долни Чифлик. В селото има църква, читалище, пенсионерски клуб, детска градина, училище, джамия и уникална ботаническа градина, в която виреят нетипични за нашите географски ширини растения. Селото има богата история, много паметници и паметни плочи. В него са родени известни българи, посещавано е от височайши особи, а в близост се намира местността Бункера, където се е криела партизанската чета водена от Гроздьо Желев. Партизанинът на чието име е кръстено селото. Повече от 30-сет години след прехода Гроздьово запазва облика си на село от социалистически тип, а местните жители го харесват точно такова, каквото е. Не отричат историята си, не премахват паметниците си, поддържат и джамията и църквата си, живеят задружно въпреки религиите, преживяват и възродителния процес заедно – с изпращане и сълзи на тъга и с посрещане и сълзи, но вече на радост. Много интересни срещи и разговори имах в това село. Ще ги чуете и вие. В две предавания за Гроздьово - днес и следващата събота. За да чуем всички.
Село Гроздьово е разположено в китната Камчийска долина в подножието на Стара планина. Мястото е хубаво и в облачно време, но не и първото, което се вижда преди табелата – обширно поле с купища боклуци. Това е от едната страна, от другата е чисто. Първата ми среща е с кмета Ирхан Хасан. Кмет е за първи път. Съдейства ми във всички срещи с местните. А аз от разговорите си с тях разбрах, че хората залагат много големи надежди на него. Дали ще ги оправдае – времето ще покаже. Кметът е местен. Познават го. Бил е малко в чужбина, след това се прибира на село. Държал е три магазина, сега има един, с който се занимава съпругата му. А защо се е кандидатирал за кмет, чуйте в звуковия файл.
Разказваме за паметниците на село Гроздьово в деня на Голяма Задушница, когато почитаме паметта на починалите ни близки и прадеди. А историята знае и помни много събития, за едно от които си спомниха местните жители на селото.
Както много селища в страната, така и село Гроздьово има отпечатък в историята си от времето на Възродителния процес. Местните помнят всичко и разказват миналото си, като че е било вчера. В една от срещите ми с жените от местни пенсионерски клуб случайно разбрах, че едната дама е била 16 години кмет на селото. Теменужка Ангелова си спомня за един от най-трудните моменти преживяни в миналото.
Село Гроздьово е едно от малкото села посещавани и от цар и от държавен глава, от известни личности, както от страната, така и от чужбина. В него са родени кмет, артист, архитект и сценарист – все известни имена, за които разказва още краеведът Стефан Димитров.
Бях гост и на жените от Клуба на пенсионера. Изключителни жени, гостоприемни, усмихнати – всяка преживяла различна съдба в едно общо село, което ги сближава дотолкова, че да се чувстват като сестри. Клубът на пенсионера в Гроздьово се оказа малко по-различен от всички клубове, които съм виждала досега. Той е един, но разполага с две помещения – в едното се събират жените, в другото мъжете. Жените през деня, мъжете след 6 часа вечерта. Заедно са по големите празници, а в делнични дни – разделени. Така мъжете не се бъркат в женските работи и обратно. И едните са доволни и другите. Само, че не можах да се срещна с мъжете. Защото тяхната среща е късно. Сега ще чуете едната част от дамите. Другите следващата седмица, когато ще чуете и как пеят автентичните песни от техния край.
Предаването за село Гроздьово продължава следващата събота. Тогава ще разкажа за църквата, детската градина, училището и читалището. Както и за най-голямата местна атракция – уникалната Ботаническа градина на Иван Иванов.
Най-активните доброволци към общинската дирекция „Превенции“ бяха наградени днес от името на Община Варна и кмета Благомир Коцев на специална церемония в Юнашкия салон. Над 30 ученици от варненски училища получиха грамоти и награди от заместник-кмета по обществен ред и сигурност Илия Коев и директора на дирекцията Светлана Коева. Те са се отличили през..
С документална изложба и концерт Радио Варна отбеляза своя 90-годишен рожден ден. Експозицията "Радио Варна на 90!" - част от съвместен п роект на Радио Варна и Държавен архив – Варна, е подредена във фоайето на Фестивалния и конгресен център и може да бъде разгледана до края на работната седмица. Документална изложба "Радио Варна на 90!" -..
Вече близо две десетилетия във Варна се провежда традиционната коледна кампания "Купи и дари", организирана от Ротаракт клуб - Варна. И тази година доброволците от организацията ще събират дарения под формата на хранителни продукти в помощ на нуждаещи се. Това каза за Радио Варна Димитър Георгиев от Ротаракт клуб - Варна. Даренията се събират в два..
Алумни организацията на възпитаниците на Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ във Варна организират поредната – вече трета, коледна вечеря в подкрепа на училището . Преди около две години Фондация „Д-р Петър Берон“ създаде и фонд в подкрепа на талантливите млади математици , които се надяваме през следващата учебна година вече да влязат..
„Деец“ е най-новата гражданска организация във Варна, обединена около идеята за по-добре уредена градска среда. Целта им е да издействат повече пространства за спорт, отдих и социални инициативи, които да събират хората. Сдружението е на месец и половина и в него влизат десетина души, поне засега. Всеки може да ги потърси със сигнал за проблем..
Има неща, места, мелодии и професии с вълшебна съставка. Иска ти се да се хванеш за тях и да ги направиш завинаги неразривна част от себе си, от живота и съдбата си. За мен радиото е това вълшебство. Сигурна съм, че когото и от колегите ми да запитате какво е радиото за него, ще получите подобен отговор. Защото радиото е изумителна приказка..
Чували ли сте песента "Хубава Варна" в изпълнение на италианеца Виторио Бенвенути? Във фонотеката на Радио Варна се съхранява оригинален запис, на магнетофонна лента, от далечната 1961 година. Тогава във Варна пристига оркестъра на Марино Марини, който прави фурор с няколко концерта в Летния театър. "Очаровани от нашия хубав град те записват..