"Посока Варна" е новата рубрика на предаването Улица "Събота", в която Олга Добрева ни среща с българите, завърнали се в родината след живот в чужбина. Тя включва историите и на чужденци, избрали България за свой дом - нещо, което виждаме все по-често напоследък.
В първото издание на „Посока Варна“ ви срещаме с Васил Тодоров. Живял в над десет държави през последните 15 години, той решава да се завърне в България. От шест месеца живее и работи във Варна.
Васил завършва Колежа по туризъм в Албена, след което заминава за Франция. След 4 месеца в Алпите се премества да работи на Френската Ривиера. Две години по-късно решава да се качи на круизен кораб - така става част от екипажа на големия туристически лайнер "Максим Горки".
Имах нужда да разширя кръга на пътуването. През тези месеци обиколихме повече от 30 държави и над 30 острова, разказва Васил.
Основните маршрути на пасажера отвеждат пътешественика до Норвегия и до до Шпицбергерн, най-северния остров на Европа. Там, в хангара Свалбард, са складирани семена от всяко едно растение на света.
Природата на Норвегия завладява Васко и той остава там година и половина. Живее основно в Ставангер и работи в сферата на обслужването за една от петролните компании в норвежката столица. Това, което му липсва, обаче, е слънцето.
Без слънце се живее трудно и в Ставангер това беше най-голямото предизвикателство, споделя той.
Поради тази причина Васил заменя не много топлия и приветлив климат в Норвегия със слънчевата Валенсия, където организира турове с колелета.
Във Валенсия има прекрасни условия за придвижване с велосипед. Целият град е опасан с велоалеи. Обикаляхме забележителности, правехме тапас тур, паейля тур, обяснява той.
А за условията за колоездене във Варна Васко споделя: Има напредък. За жалост велоалеите не са направени както трябва, но това може да се промени. Инфраструктурата в България е много лоша и това затруднява придвижването с колело.
След престоя си около година и половина във Валенсия Васил Тодоров заминава за Мексико. Отива само за две седмици, но остава 9 месеца и половина и отваря плажен бар заедно с приятелка мексиканка. Природата е невероятна! Бил съм в 63 държави, но природата в Мексико най-много ми хареса, признава той.
Барът се намира в Пуерто Ескондидо, една от топ дестинациите в щата Оахака в югоизточната част на Мексико, любимо място на много световноизвестни сърфисти. Тази част на Мексико обаче не е много безопасна.
Малко по-дива и опасна е тази зона, не е добре регламентирана. Има сериозна престъпност и корупция. Бих казал, че в рая има най-много проблеми. Във всички екзотични държави, в които съм бил, неуредиците изобилстват,не знам дали има някаква зависимост между топлия климат и проблемите, смее се пътешественикът.
А защо се върна в България?
Пообиколих света и видях, че навсякъде има и плюсове, и минуси. Перфектната държава, която търсех, не съществува. В крайна сметка всичко е въпрос на гледна точка, важното е върху какво се фокусираш - ако забелязваш хубавото, ще ти се случват хубави неща.
Васил признава, че още не е свикнал в България, но желанието му е да създаде семейство тук. Вече 6 месеца е на родна земя и си дава още шест преди да вземе решение дали да остане.
Целият разговор на Олга Добрева с Васил Тодоров можете да чуете в звуковите файлове.Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..
Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе. Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см. Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..
Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..
Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета. Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..