Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Гроздьово - втора част

38
Снимка: Д.Дончева

Отново сме в село Гроздьово – селото с близо 2 400 души население, с богата история и много паметници, за които разказахме в първата част на предаването "На село" миналата събота. Днес ще чуете за църквата, детската градина, училището и уникалната ботаническа градина на Иван Иванов. Ще чуете и автентична песен от гроздьовския край, която изпяха жените от пенсионерския клуб. Ще разберем защо църквата е изключително важна за селото, какво най-много липсва на местните жители и защо децата на село по нищо не отстъпват на тези в града. Как се приготвя курбан по гроздьовски и колко вино и ракия се изпива в една къща?

Първата ми среща е със семейство Костадин и Кера Налбанчеви. Те са поели грижата за местната църква от деня, в който се връщат да живеят на село – някъде през 2009 година. Преди това са живяли и работили във Варна. Костадин Налбанчев е родом от Гроздьово. Приема членуването в църковното настоятелство като кауза. Първо дядо му е бил в настоятелството на църквата, след това вуйчо му, сега е неговият ред. Полага специални грижи за храма „Светите апостоли Павел и Петър”. Църквата е строена през 1873 година.  От 1900 година до днес гроздьовчани редовно са избирали църковно настоятелство с председател свещеник. Особено ценни за местните жители са запазените в църквата стари книги, в които се водят всички родени в селото, всички кръстени в църквата и тези, които са се венчали там. През 2009-та година храмът е бил в много лошо състояние, разказва Костадин Налбанчев, а в разговора постепенно се включва и съпругата му Кера Налбанчева.



Много неща са били по-различни в миналото - и хората и отношенията. Днес повече от всякога хората на село имат нужда да спазват българските традициите, онези, с които са израснали и които са ги формирали като личности. 


След църквата отидох в детската градина, където вече ме очакваше Димитричка Андреева, старши учител от 1987година. Напълно обновена сграда, ново мебелно оборудване и ремонтирани детски площадки – така изглежда детската градина „Щурче”, в село Гроздьово, община Долни Чифлик. Но докато материалните придобивки се увеличават, децата стават все по-малко, споделя загрижено Димитричка Андреева.  Градината е основана през 1974 година и материалната база днес е в отлично състояние. Проблем е, че младите хора заминават от селото и днес от 6 групи градината има само три, защото и децата стават все по-малко, каза още учителката. Тя е родом от Варна, но любовта я отвежда в Гроздьово. 




Надолу по селския булевард "Ленин" е сградата на Основното училище в Гроздьово. Директор от 20 години е Тодорка Стефанова.  Родом е от Долни Чифлик, но е в Гроздьово по разпределение. Първото училище в селото е открито през 1855 година в частна къща в съседство с черковния двор. През 1910 г. е построена сграда с три учебни стаи, коридор и канцелария, а 17 години по-късно е предвидена друга сграда, защото децата в селото се увеличават. Докато се стигне до сегашната – вече много по-голяма и строена през 1960 – 1961 година. През годините училището сменя три пъти името си – първо е носило името на славянските първоучители Свети Свети Кирил и Методий, след това на Свети Цар Борис Първи, а сега се нарича Христо Смирненски.  В момента училището е в много добро състояние, но предстоят подобрения разказа директора Тодорка Стефанова.



Иновациите са важни дори и за най-малкото училище в най-малкото село в България. А Гроздьово е от големите села, с деца, които играят в свободното си време. Децата на село по нищо не отстъпват на тези в града.  Те също знаят кои са най-известните ютубъри и следят видеата им. И за тях  голяма част от детството преминава във виртуалната реалност.


Духовният живот в село Гроздьово протича под знака на дейността на църквата, училището и читалището. А читалището заема централно място в селото и като сграда и като дейност. Основават го учители и общественици в началото на миналия век. Развивало е оживена дейност и за да привлекат повече хора са поставяли много любителски постановки – "Хъшове", "Вражалец" и др. Парите от дейността на читалището са били събирани за една цел – да се построи ново читалище. Днес в него работят Димитричка Бошнакова, библиотекар и секретар на читалището и Татяна Янчева, организатор на дейностите.



И още от живота в село Гроздьово разказват жените от Пенсионерския клуб, които пеят и автентични песни от техния край.


Иван ИвановНа финала на предаването за село Гроздьово отивам в едно уникално и красиво място - ботаническата градина в селото. Уникална е с това, че в нея са събрани растения от шестте континента на земята, като най-голям брой са от Средиземноморието и южните части на умерения климатичен пояс.  Градината се казва "Маргарита" и носи името си от голяма група цветя, дървета, храсти и кактуси по целия свят, които се казват така. Първият камък в нея е положен през 1999 година, което може да се приеме за начало на създаването й. А неин създател е Иван Иванов от Гроздьово, който казва за себе си, че се занимава с отглеждането на растителни видове откакто се помни. Завършил е специалност “История и география” в Шуменския университет. Защитава дипломна работа на тема „Климатични предпоставки за отглеждане на субтропични плодни дървета в България”. Автор е и на книгата „Отглеждане на цитруси на открито в България”. Иван живее и в Гроздьово и в САЩ.



Обнадеждаващо е когато младите виждат шанс в българското село, когато кацайки със самолета от чужбина се прибират в къща с двор, а не в апартамент в големия град, когато здраво държат на корена си и знаят, че трябва работа и я вършат. Така завършва предаването за село Гроздьово. Селото, което има шанс да се развива.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

За равни права апелират хора с увреждания от Варна

На 3 декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания. Датата е избрана през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания и за тяхното пълноправно участие в обществения живот. По случай Международния ден на хората с увреждания Община Варна..

публикувано на 03.12.24 в 16:06

Видове перголи и тяхното предназначение

Перголите са едни от най-добрите решения за екстериора, към които се обръщат все повече хора. Те са практични решения за дома, както и за търговски обекти и заведения. С тях могат лесно да се създадат нови пространства, които да донесат уют и красота, да допринесат за естетическия облик на сградата и да превърнат празното пространство в полезно място..

публикувано на 03.12.24 в 14:36

Два варненски храма с благотворителни каузи за Рождество

В навечерието на Рождество Христово енориите в храмовете  „Св. Архангел Михаил“ и храм „Св. Николай Чудотворец” във Варна обединяват усилията си в подготовката на пакети с хранителни продукти (около 250), които ще раздадат преди Рождество Христово на нуждаещите се, които посещават в събота енорийската кухня за бедни.  Ще се събират само..

публикувано на 03.12.24 в 12:28

Младежите в неравностойно положение от Екоцентър за защитена заетост-Кранево, съпричастни към съдбата на Димитър Стоев от Оброчище

По повод 3 декември се осигуряват 2160 лева от бюджета на Община Балчик в помощ на 72-мата членове на общинската организация към Съюза на инвалидите в България (СИБ) клуб "Св. Марина“ - Балчик, във връзка с отбелязването на Световния ден на хората с увреждания. Снощи клубът организира първия си благотворителен концерт, с цел подпомагане лечението на..

публикувано на 03.12.24 в 11:50

Над 100 човека са се изследвали безплатно за ХИВ/СПИН

За шестнадесета поредна година Варна се включва в Националната АНТИСПИН кампания по повод Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Общинската дирекция „Превенции“, съвместно с Регионалната здравна инспекция в града провеждат различни инициативи с цел по-добра информираност на младите хора за рисковото сексуално..

публикувано на 03.12.24 в 11:00

3 декември - Международният ден на хората с увреждания

На 3 декември светът отбелязва Деня на хората с увреждания.  Датата е избрана през 1992 година от Генералната асамблея на ООН. Това е денят за подкрепа на достойнството, правата и добруването на хората с увреждания и за тяхното пълноправно участие в обществения живот. В световен мащаб над 1 милиард души от населението имат някаква форма на увреждане. В..

публикувано на 03.12.24 в 08:36

Лесна работа: Една декемврийска история

Настъпи месецът на подаръците. Нямаме търпение да зарадваме с тях близките си и да добавим към живота им още обич, настроение и празник. В този ред на мисли, докато се чудех аз какъв подарък искам, хрумна ми, че е добра идея да имам оня саркофаг от плажа. Да го монтирам в банята и да закрепя на него мраморна мивка. Който пил питиета на него - пил,..

публикувано на 02.12.24 в 17:06