"За нас е по-важно да запазим духовната чистота, отколкото външните уредби. Виждате, че светът се модернизира, преустройва се отвън, отвътре обаче хората страдат.", това каза за Радио Варна архимандрит Прокопий от манастира "Света Марина" в аксаковското село Ботево.
Манастирът е на 35 километра от Варна, на пътя между селата Крумово и Ботево. Наричат го манастира на добруджанци, защото е възстановен след връщането на Южна Добруджа към българската държава през 1940 година. Поради липса на исторически извори, сведенията за миналото на манастира са основно от местните легенди, които до голяма степен се припокриват с действителните събития и обстоятелства, включително и тези, описани от учителя Димитър Станчев. Манастирът възниква през 19 век около лековит извор, собственост на турски бей. И до днес жителите на село Ботево пият от тази вода.
"Всяка осветена вода има лечебни свойства. За изцелени хора пише в книгата на манастира - излекувани от стомашни и очни проблеми. Хора споменават и за изчезнали духовни нападения в момента, когато се поръсват с водата от светото аязмо ", разказва архимандрит Прокопий.
В манастира често прииждат млади момчета, които питат за монашеския път, но засега в манастира са само двама - архимандрит Прокопий и монахът Йосиф, подстриган от дядо Йоан преди две години.
Базата в манастира е с четири килии, в две от тях могат да бъдат настанени хора в нужда.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..