99 години навършва днес варненският Драматичен театър „Стоян Бъчваров“. Създаден е през 1921 година с решение на Варненския общински съвет като Общински професионален театър. Има една от най-красивите театрални сгради в България.
През 1909 година, когато го предлагат за кмет, Иван Церов заявява, че ще приеме при две условия: първо - да бъде избран с пълно мнозинство и второ - да му се даде възможност да построи театър във Варна.
На 26 март 1912 г. той полага основния камък на театралната сграда с думите: “Днес се извършва голямо по значение и последствие събитие в хубавия ни град – полага се основният камък на градския театър. Той ще бъде онзи храм на сценичното изкуство и душевна красота, отдето да се възгласят на поколенията чистата човешка любов и правда. И в минути на радост и горчивини тук всеки ще почерпи това, що му е нужно – наслада и духовна сила...”
Строежът по проект на един от най-големите български архитекти Никола Лазаров се забавя заради последвалите войни. Но през 1927 година културната общественост го възобновява с безпрецедентна дарителска кампания, в която всеки варненец добавя по един златен лев към своя хляб, билет за кино и други подобни, за да ускори довършването на сградата. Общината тегли поредния заем и така, с любовта на един цял град, новият „Градски театъръ“, както е било изписано тогава на него, отваря врати през 1932 г.
Междувременно обаче театралният дух не загива и през 1921-а, по предложение на кмета Димитър Кондов, общинската управа отпуска ежегодна субсидия за поддържането на постоянна театрална трупа на Варна. За ръководната длъжност “директор-режисьор” е поканен именитият актьор от Народния театър "Стоян Бъчваров", който сформира трупата и определя репертоарната политика. Спектаклите се играят в зала “Съединение”, сега сцена Филиал, тогава дървена пристройка към часовниковата кула. На 12 март 1921 г. театърът открива първия си сезон със съвременната тогава пиеса “Инстинктът” от Анри Кестмекер. Именно тази дата считаме за рождена.
Много вода е изтекла оттогава, много хора, влюбени и отдадени на театъра, са въплатили духа си в този храм на Мелпомена.
Театърът преминава през много събития, до днес, когато въпреки забраната за масови културни мероприятия и при празни зали, актьорите са на сцената и играят пред публика. Не тази в залата, а тази в интернет.
Решението на Варненската опера и театър да излъчва онлайн представления бе посрещната с аплодисменти от много хора в социалните мрежи. И това е един прекрасен начин те да достигнат до много повече хора, особено тези по селата, които които обичат театъра и киното, но изкуството не достига до тях.
Димитричка Андреева е старши учител в село Гроздьово. Родом е от Варна, но живее на село от години, там се омъжва и създава семейство. На село й липсва най-много културния живот – театъра и киното.
Като жест към почитателите на театъра и операта, Театрално-музикален продуцентски център ще излъчи с live streaming във фейсбук страниците на театъра и операта три спектакъла, които ще се играят без публика.
Трите спектакъла, които ще бъдат излъчени онлайн са:
19 март, 19.00, Основна сцена
ХУБАВАТА ЕЛЕНА
ПРЕМИЕРА НА ДЪРЖАВНА ОПЕРА ВАРНА
Оперета от Жак Офенбах. Режисьор Светозар Донев. Диригент Кръстин Настев. Хореография Анна Донева. Сценография Иван Токаджиев. Костюми Анна Мария Токаджиева. Диригент на хора Цветан Крумов. В ролите: МЕНЕЛАЙ – Пламен Георгиев, Александър Мутафчийски; ПАРИС – Пламен Долапчиев, Момчил Караиванов, Христо Ганевски; ЕЛЕНА – Илина Михайлова, Лилия Илиева, Марина Иванова; КАЛХАС – Велин Михайлов, Мартин Киров, Александър Мутафчийски. Оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна;
21 март, 19.00, Основна сцена
ТЕЛЕФОНЪТ НА МЪРТВЕЦА
СПЕКТАКЪЛ НА ДТ „СТОЯН БЪЧВАРОВ“
Черна комедия от Сара Рул. Постановка Петър Денчев. Сценография и костюми Петър Митев. Музика Христо Намлиев. В ролите: ДЖИЙН – Биляна Стоева, ПОКОЙНИЯТ ГОРДЪН - Симеон Лютаков, Г-ЖА ГОТЛИБ – Веселина Михалкова, ХЪРМИЯ, вдовица на Гордън - Милена Кънева, ДУАЙТ, брат на Гордън - Николай Божков, ДРУГАТА ЖЕНА – Полина Недкова;
27 март, 19.00 – СВЕТОВЕН ДЕН НА ТЕАТЪРА
САМО ЗА ЖЕНИ
СПЕКТАКЪЛ НА ДТ „СТОЯН БЪЧВАРОВ“
Комедия от Дарио Фо. Превод Хубан Стойнов. Сценичен вариант и режисура Костадин Бандутов. Сценография и костюми Даниела Николчова. Хореография и музикална среда Никола Йорданов. Участват: Веселина Михалкова, Милена Кънева, Даниела Викторова, Биляна Стоева, Петя Ангелова, Пламен Димитров, Ивайло Иванов, Константин Соколов, Свилен Стоянов, Станислав Кондов.
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..