Да стоим вкъщи и да излизаме само при необходимост, взели съответните мерки за безопасност, това е апела към всички в ситуация на засилени мерки за сигурност. Трудна задача, особено, ако семейството е голямо.
"Не е лесно.", сподели за Радио Варна Диана Настева. Тя и съпругът й имат три деца – най-голямото й момче е на 20 години и е с увреждане, дъщеря й е на 16 години, а най-малкото момче е на 4 и половина. Диана Настева е позната на варненци с дейността си на ръководител на Сдружение "Няма невъзможни неща", чиято основна дейност е насочена към децата и младежите със специални нужди, известна е и със социалното предприятие, което създаде.
"Трябва да се съобразим с наложените мерки.", казва Настева. Затова семейството през събота и неделя основно се занимава с организиране на времето, правене на примерен график и задължения на всеки вкъщи. Сутрин всички закусват, правят дори и гимнастика и прекарват повече време заедно, но следобед родителите се стремят да осигурят и за себе си по малко лично време, в което да останат насаме.
Програмата включва игри и учене, така децата не се заседяват и не мързелуват, коментира Настева.
"Нямаме време да се размотаваме, а винаги правим нещо. Например - сутрин децата са по-концентрирани за игри и учене на нови неща, затова сутрин гледам да нямам работа, а да бъда с тях. Правим си и спортни игри вкъщи - фитнес, гимнастика. Аз пък се опитвам и малко йога да правя, но къде мога, къде не мога. След това, разбира се, трябва да сготвя и децата ми помагат." казва Настева.
Цялото семейство знае какво се случва. Дори и най-малкото дете. Обяснили са на всички по начин, по който могат най-добре да разберат и дават пример със своето поведение. Когато възрастните са спокойни, а не паникьосани и когато не превръщат тази ситуация в тежко бреме, а гледат по-позитивно, но в същото време има правила, които много стриктно трябва да се спазват, съответно и децата се нагаждат, убедена е Диана Настева.
Излизат на кратки разходки, без да се срещат с хора, не посещават детски площадки, слагат маски и ръкавици.
Времето със семейството трябва да се използва за сближаване, сплотяване и дори успокояване е много важно, коментира още Настева и допълва: "Няма да скрия много ми е трудно с тези три деца да бъде настина спокойна ситуацията!"
Православната църква почита днес свeти Стефан, първият мъченик за християнската вяра. Стотици хиляди са имениците - Стефан, Стоян, Венцислав, Станимир, Стамен, Стоил, Цоньо и женските варианти на имената, както и Таня и Фани. Името Стефан е от гръцки произход и означава "венец". Днешният празник е последният преди посрещането на Нова..
26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото. В България Денят на бащата започва да се празнува..
Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..
Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..
На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..
По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..
През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..