Вари Айрапетян е сред младите автори на бижута, за когото ако не сте чували, то със сигурност ще чувате много занапред. Арменският му произход ни води към мисълта, че е потомък на занаятчия. Учил се е от своя баща, който е художник. Липсват му футболните мачове и срещите с приятели на открито. Остава си в ателието в София, за да довършва поръчки, които хората са потвърдили и си очакват, въпреки ситуацията. И понеже заговорихме освен за бижута и за футбола в живота му, ще ви разкажа, че и той е бил "омагьосан" от Цар Футбол.
"Цялото ми семейство сме родени в Ереван, Армения. Баща ми - Грагат Айрапетян - Грант е завършил Еревански педагогически университет със Специалност: "Учител по изобразително изкуство и чертане". Работи за кратко в Етнографския музей в Ереван като реставратор. Там научава от свой близък приятел основните на ювелирното изкуство. През 1993 г. поради влошеното икономическо положение в Армения се преместихме във Варна. Дълго време баща ми имаше ателие на ул. "Цар Симеон", където освен с правене на бижута, рисуваше паралелно и картини. През 2006 г. той и майка ми основаха и откриха своя галерия на име "Наири", която е в центъра на Варна, на ул. "Панагюрище" 4. Грагат Айрапетян е член на Съюза на българските художници, Секция: "Бижута"." - разказва Вари. А за себе си добавя, че е на 28 г. Винаги през свободното си време е бил близо до баща си в ателието му и може да се каже, че е научил занаята основно, гледайки него. Иначе по-сериозно се занимава с ювелирно изкуство от края на 2016 г., когато напуска последната си работа. В края на 2019 г. се премества в София, където вече си има свое ателие.
Освен футбола и годините, прекарани под ръководството на Тодор Марев във ПФК "Черно море", завършва и Технически университет - Варна със специалност "Корабни машини и механизми". Преди да започне да прави бижута се е занимавал с корабно проектиране. За пресечните точки в живота на Вари, за бижутата и футбола, разказва пред Нина Милошевич:
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..