Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стойо Вартоломеев: МК може да подкрепи издателствата като отвори сега програмата за библиотечните фондове

| обновено на 13.04.20 в 11:38
Стойо Вартоломеев
Снимка: БНР

Издателска къща "Хермес" е единствената засега от големите вериги в книгоиздаването и книгоразпространението, която ще се възползва от програмата 60/40, коментира за Радио Варна управителят Стойо Вартоломеев. Фирмата направи необходимото за оптимизиране на работата си още през март, като спря производството на нови книги, затвори книжарниците, предоговори плащането на наемите и съкрати няколко служители с надеждата да ги наеме отново веднага след кризата. Тази седмица издателството ще подаде документи, за да могат всички книжари да получат пълната си заплата за април. Според управителя, компаниите се въздържат от включване в програмата 60/40 заради някои от условията.

Резонно е да се изисква да са платени всички данъци и осигуровки, за да получат помощта, но не е приемливо, например, ограничението да не могат да правят преструктуриране на щата. Проблем е и клаузата за продажби на дребно, защото пълна забрана в момента има само за книжарници, които се намират в МОЛ-овете. "Нашата издателска къща има финансови и материални резерви - в момента продаваме един собствен магазин дори, и ще се справим, но не всички в бранша разполагат с такива ресурси", смята Стойо Вартоломеев. Според него има реални работещи мерки, които с повече гъвкавост Министерството на културата може да предприеме още сега, веднага, за да подкрепи целево издателския бизнес. С него разговаря Валерия Василева:

В цяла Европа издателствата и медиите са сред най-засегнатите от ситуацията. Кое е най-належащото в момента, каква е Вашата преценка?

Такъв сложен казус не е възниквал досега. През последните 25-30 години, откакто основахме частните издателства и книжарници, преживяхме доста промени и катаклизми. Прескочихме и оня висок праг от времето на управлението на Жан Виденов, но тогава напук на всичко продавахме много книги. А сега и да искаме да продаваме - не можем. Вече един месец часовникът е спрял за производството и в голяма степен и за продажбата на книги. Книжарниците са затворени, а книгите стоят самотно в тях. Голяма част от екипите са пуснати в отпуск. Работят електронните книжарници. Там, в интерес на истината, търговията е оживена. Тя е значително по-добра от това, което беше преди месец или два-три месеца. Но все пак е крайно недостатъчна, за да се поддържат издателските и търговските системи.

На брифинга в петък министътът на културата обобщи мерките, които ще бъдат предложени за хората, които работят като свободни артисти в сферата на културата. Мислите ли, това ще облекчи ли донякъде финансово ситуацията в книгоиздаването?

Не бих казал. По-скоро засяга артистите, които са на свободна практика по театрите и оперите. Мисля, че става дума за тях. Ето, аз в момента подписвам хонорарния лист за седмицата - това, което ще платим в началото на седмицата на нашите редактори, преводачи, сътрудници. Ние не сме спрели разплащането на фирмите, включително и на нашите сътрудници. В такива трудни моменти, както човекът има задействан инстинкт за самосъхранение, по същия начин е и с фирмите. Там вече собственикът, управителят е този, който взема радикалните решения. Първото нещо, което ние направихме, е да спрем производството, защото няма какво да продаваме. Второ - прегледахме си персонала и направихме леки съкращения. На 7-8 човека бяха прекратени договорите още през март месец, но се опитваме да запазим цялото, жертвайки част от периферията. Когато се отвори пазарът и нещата се подобрят, винаги можем да назначим допълнителен човек.  Издателският екип е запазен изцяло, запазваме изцяло и нашите 12 книжарници. В момента всички са затворени.

Вярвате ли в кампании като "Купи 1 книга"?

Всяка една позитивна кампания има смисъл. Надявам се тази да привлече погледите на четящата общност в България. Смятам, че тази кампания има смисъл, но няма да постигне максималния ефект. Проблемът е в това, че не всеки може да ползва електронните книжарници. Има отдалечени места, където е проблем, че книжарниците са затворени. Опитваме се да обърнем внимание на почитателите на книгата, че в това дълго стоене у дома или около дома, човек има достатъчно време първо да погледне лавиците с книги, които е закупил и не е прочел. Сега е моментът да ги прочетат. А защо пък да не закупят една книга? Смятам, че тази кампания има смисъл, но няма да постигне максималния ефект заради голямото боледуване, което изживява цялото общество и целият свят. Аз бих казал нещо друго - има едно решение, което може да помогне на книгоиздателския бизнес и аз го предложих, обаче едва ли ще има ефект. Всяка година в бюджета на държавата са планувани 2 млн. лв. за библиотеки и читалища, които обикновено се дават лятото или есента. Ако нашето министерство е малко по-гъвкаво, би могло тези 2 милиона сега да ги отвори. Сега да пуснат програмата за читалищата и библиотеките, а не през лятото или есента! Така библиотеките ще могат да си поръчат книгите от издателите и издателите ще им ги изпращат. Това е една много сериозна финансова инжекция в този период. За съжаление това може да съществува само в нашето мислене. Сега разбирам, че програмата ще бъде обявена някъде през късното лято. Това са средства, гласувани от бюджета. В момента нашата Асоциация има една чудесна инициатива - всички издатели събират в един общ каталог списъка на наличните заглавия, които имат. И ако министерството задейства тази процедура, то те ще получат този общ електронен каталог и ще могат да си поръчват книги. И това може да стане много бързо.

Защо се отлага за лятото този транш?

Нямам логично обяснение. Смятам, че там има някаква инерция, която си работи, защото този сектор точно сега има нужда от финансова подкрепа.

Цялото интервю на Валерия Василева със Стойо Вартоломеев, управител на ИК "Хермес", чуйте в прикачения звуков файл.






БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25

Актрисата Юлияна Чернева: Трябва да обичаш всяка роля, защото иначе тя ти отмъщава и никога не се получава добре

Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..

публикувано на 18.11.24 в 08:20