Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всеки човек си има път и мисия

| обновено на 18.04.20 в 15:05

Вече няколко години Димитър Димитров посещава Атон по няколко пъти годишно. Тръгва случайно през 2013-та ггодина.  Последно е бил там през февруари т.г., а следващата си визита планира за месец юни. Отдавна вече не е сам, а заедно с група от още около 10-тина варненци.

Димитър Димитров, за приятелите Джимбо, е част от пилотската станция във Варна и председател на Асоциацията на морските капитани.


Атон е едно много различно място, не просто поради правилата, които са наложени, но и защото това е място, в което хората, които живеят там, водят много по-различен живот от нашия, казва Димитров. Чуйте цялото интервю на Доротея Николова с  Димитър Димитров:

Всичко материално на Атон няма такава стойност. 
За монасите животът е спрял в момента, в който са влезли в Атон. Там е място изключително благодатно. Дори миряните, стъпвайки на Атон сякаш се променят, защото атмосферата е друга.
    Колко пъти си бил на Атон?
След като отидох за първи път през 2013-та, се старая на годината 3-4 пъти да отивам . Там вече няма много монаси и те се нуждаят от помощ. Ние сме една група от Варна около десетина човека и се стараем всяка пролет и есен да отиваме, за да помагаме на нашия манастир "Св. Георги Заграф" в ежедневните дейности. Това е така нареченото харизанство, т.е. човек помага със своя труд, а който може и със средства
Как се стига до Атон - географски Гърция е близо, но достъпът е специален?
По суша не може да се влезе, само с ферибот. Всеки манастир в монашеската република си има пристан и от там ни поемат монасите. Всеки поклонник се регистрира в ахондарника и вече  живее по правилата на манастира. Там молитвата започва по византийско време, което е три часа през нощта. Сутрешната молитва продължава до 7 и половина. След това е времето за работа или каквото и да е друго. После има и следобедна молитва.
Вече 6-7 години посещаваш Атон - след връщането променят ли ти се възприятията по отношение на църковните празници?
Когато човек вярва, в Атон  вярата му се усилва. Самата атмосфера  и животът сред монасите преполагат човек да отдели повече време на чисто православните начини на водене на живот.  Ако тук в ежедневието човек понякога забравя да си каже молитвата сутрин, вечер, преди и след хранене, и да благодари за всичко, което Бог ни е дал, то там обстановката предполага човек да израстне във вярата. Помага на човек да осъзнае, че всичко на този свят идва от Бог.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Георги Георгиев, "Възраждане": Кметът на Варна отказва да защитава интересите на всички варненци

Общинската администрация налага своите решения без диалог с общински съвет. Тази теза изказа в обзорното предаване на Радио Варна общинският съветник от партия „Възраждане“ Георги Георгиев. В частност, той оспори проектобюджета на община Варна за 2025 г. С думите, че не предлага нищо ново или конструктивно, а се явява продължение на предходната..

публикувано на 03.05.25 в 15:10

Павел Попов: Чакаме МРРБ да подпише споразумението за новата сграда на Математическата гимназия

Над 27 млн лева повече от миналата година предвижда варненския проектобюджет за образование. От близо 290 милиона лева обаче, 99% отиват за заплати на училищния и непедагогически персонал, каза в обзорното предаване на Радио Варна заместник кмета с ресор образование Павел Попов. По думите му, едва 1% са средствата от държавата за капиталови..

публикувано на 03.05.25 в 14:32
Пресиана Леонидова и Александра Атанасова

Пресиана Леонидова: Вдъхновена съм от българския фолклор още от дете

Пресиана Леонидова, която спечели специалната награда на Радио Варна за звукозапис на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“, е ученичка в 11 клас в Национално училище по изкуствата "Добро Христов" във Варна. Вече 11 години се занимава с гъдулка и с народно пеене. Нейни преподаватели са Иванка  Друмева (по пеене) и Симеон Семеонов (по..

публикувано на 02.05.25 в 07:55
1 май 1879 година - рождената

1 май - Ден на българската пощенска марка

Първата българска пощенска марка е била издадена на 1 май 1879. И така днешния ден е и Ден на българската пощенска марка. Родните пощенски маркипо онова време били наричани "сантими". Номиналната им стойност била 5 сантима, тъй като тогава не е съществувала българска парична единица. На марките бил изобразен изправен лъв с корона като символ на..

публикувано на 01.05.25 в 06:55

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 30.04.25 в 08:20

"Градообитатели" преобразяват трафопостове във Варна и тази година

Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар -  на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..

публикувано на 29.04.25 в 14:25

При 8 часа без интернет и телевизия търсим неустойка от оператора

За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..

публикувано на 29.04.25 в 08:10