Април е месецът, в който отбелязваме международния ден на книгата. Говорим много за четенето, за любимите си писатели и текстове. Един не по-малко ценен елемент, който прави книгата любима, е илюстрацията.
Боян Янев e роден 1963 г. във Варна. През 1991 г. завършва НХА със специалност Илюстрация при акад. Румен Скорчев. Илюстратор е на десетки книги в издателства Галактика, Славена, Захари Стоянов и Сиела. Автор на над 20 самостоятелни изложби в България, Австрия, Германия и САЩ. Носител на наградата за млад автор от Международното биенале на графиката Варна 2001. Освен художник, Боян Янев е страстен последовател на АЙ КИ ДО, което практикува от дълги години. Живее и твори във Варна. Художникът коментира остава ли илюстрацията в сянката на текста на литературнот произведение. Чуйте в звуковия файл интервю с него на Валерия Василева:
За словото в книгата много се говори и не толкова за другия елемент - илюстрацията. Имаш ли усещането, че рисунката е подценена?
Да, има такава сянка. Но това не е оплакване. По-скоро в критериите за изкуство илюстративността, разказността се счита за не толкова авангардно изкуство. Има една тенденция да се счита, че изкуството трябва да бъде прекалено изчистено и да звучи направо абстрактно.
Направо енигма да бъде - как го възприемаш ти?
Да. Това е някакво клише. Не е съвсем искрено. Това са сложни категории и те трудно могат да се обрисуват, защото все пак изразяването чрез рисуване е крайно дълбинно и всеки автор рисува така, както неговата душа иска.
Относно илюстрацията бих казал, че за да стане един млад човек илюстратор, трябва да се правят огромно количество рисунки - на живи същества, на хора с различна физика, възраст, позиция.
Така начинаещият илюстратор ще може да рисува фигура свободно, да композира върху листа. Друго не по-малко чувство, развито в илюстратора е, да има усещане за епоха и костюм. На мен това ми го даде киното. Винаги наблюдавам не само какво става във филма, но и как са облечени, коя епоха е. Научих човешката история чрез костюма и дълбая в тази посока.
Тоест изисква се много учене, самоусъвършестване, самообразоване?
Това е лично търсене. Човек, ако чака на академията, нищо няма да се получи.
Дори и в академия процесът е явно повече личен, като чувам колко много работа стои преди изобщо да имаш пред себе си обект, преди да дойде книгата до теб?
О, за видовете илюстрации мога книга да напиша. Всички книги са толкова интересни, толкова различни. Искам да спомена една авторка - Людмила Филипова. За нея правих цветни илюстрации с акрил. Доста творчески се карахме. Имаше доста напрегнати моменти, но беше доволна на финала. Взаимодействието между двама творци не е лесно.
Случвало ли ти се е да ти откраднат илюстрация?
Да. Случвало ми се е. И то най-хубавите.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..