„За младия зрител“ е най-новият, пети проект на Театрално-музикален продуцентски център Варна в условията на Covid-19.
Всяка неделя от 16.00, по време на извънредното положение, ще бъдат представяни заглавия, адресирани към младежката аудитория, които са продуцирани от Театрално-музикален продуцентски център Варна, в партньорство с Детско-юношеската опера при Общински детски комплекс Варна или с театралните школи в града.
След първия проект на ДТ „Стоян Бъчваров“ „Театърът чете от вкъщи“; платформата „Споделени представления“ на Държавна опера Варна и ДТ „Стоян Бъчваров“, кратките видеа в социалните мрежи, с които отделни артисти отправят неформална покана за проследяване на театралните, оперни и балетни заглавия в „Споделени представления“ и инициативата „Помогни на колега в нужда“, усилията на варненските творци да запазят близостта със своята публика продължават с проекта „За младия зрител“.
19 април 2020, 16.00. Вижте „Ани“ в YouTube канала на ТМПЦ (DRAMA&OPERA VARNA) на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=bbeO_dNobE0, фб профила Държавна опера Варна / State Opera Varna и и фб събитието Споделени представления.
Стартът на проекта „За младия зрител“ предстои на Великден, 19 април 2020, 16.00, с мюзикъла „Ани”, реализиран от Държавна опера Варна в партньорство с Детско-юношеската опера и с подкрепата на фонд „Култура” при Община Варна, като правата за постановката са предоставени от Международния музикален театър (ММТ). Музиката за „Ани“ е написана от Чарлз Стрaус, либретотото от Томас Миен, текста на песните от Мартин Чарнeн, преводът от английски е на Евгения Кръчмарова.
В постановъчния екип влизат Ганчо Ганчев - диригент постановчик, Емилия Петкова – режисьор постановчик, Тодор Игнатов - сценография и костюми, Миглена Шишева - хормайстор и корепетитор, Денко Стоянов – хореография, Галина Станишева - вокален педагог, Петя Петкова - театрален педагог и Бистра Бъчварова - балетен педагог. Под тяхно ръководство младите артисти от Варненската детско-юношеска опера пресъздават с много талант и любов трогателната история на Ани, едно дете като тях, което въпреки незавидната си съдба, не губи надежда.
Мюзикълът е развит по мотиви от популярната поредица вестникарски комикси „Малкото сираче Ани”, която започва през миналия век и завършва чак през 2010 г. От първата постановка на мюзикъла (1977) и първия филм (1982) досега, независимо в какъв жанр се прави римейк на този сюжет, „Ани” винаги ще привлича с вярата на едно дете в утрешния ден.
Действието се развива в сиропиталище в Ню Йорк Сити през 1933 година. 11-годишната Ани е сред многото бездомни, гладни и бедни деца. Няма си нищо, няма си никого, само смачкана бележка, четена безброй пъти, половин медальон и надежда. Надеждата, че утре „Ще има слънце! Ще издържа до утре. Каквото и да става. До утре! Утре ще прогони мъглата и тъгата. Утре ще се усмихне на слънцето. Утре ще намери родителите си. А ще стигне ли до утре? Ако – да, как? Ех, утре! Толкова е близо и толкова далеко!”
Премиерата на „Ани“ на 20 юни 2016 г. предопредели успешния творчески път на мюзикъла, който сега продължава и на оnline сцената. На Великден 2020, денят, призван да възражда надеждата, от която днес, повече от всякога, имаме нужда.
Следете проекта „За младия зрител“ в YouTube канала на ТМПЦ (DRAMA&OPERA VARNA) на адрес: https://www.youtube.com/watch?v=bbeO_dNobE0, фб профилите Държавна опера Варна / State Opera Varna, Драматичен театър "Стоян Бъчваров" и фб събитието Споделени представления
Варненският артист Yasen (Ясен Неделчев) е едно от сравнително новите имена на българската музикална сцена. Той е влюбен в музиката от съвсем ранна възраст. Още като невръстно дете той не спира да пее и танцува, а когато навлиза в тийнейджърските си години, Ясен започва живо да се интересува от продуциране и и изобщо от целия процес по създаването..
Триото на пианиста Живко Петров JP3 ще гостува днес, 30 ноември, в Бургас, за да представи най-новия си албум Beyond the Flesh . Концертът е в Експозиционен център "Флора". Албумът Beyond the Flesh включва 12 оригинални композиции нa Живко Петров, създадени за саундтрака на дебютния филм на режисьора Димитър Стоянович "Плът", като само..
Излезе пилотният сингъл "Мъри вземи ме, Кирилку" от албума "Идентичност" , създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна. Това е и първата песен от юбилейната продукция, която има видеоклип, дело на Димо Ганчев . Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир..
80 картини и пластики на едни от най-известните български художници са подредени до 10 януари в "Галерия 33". Изложбата "Art Gallery 33 x 3" предлага уникално преживяване чрез изкуството и вдъхновение за Коледа. В експозицията са включени произведения с различен стил, жанр и колорит, които носят духа на празника. Изложбата представя селекция от..
Aнна Фурнаджиева – концертмайстор на оркестъра на Държавна опера Варна и Димитър Фурнаджиев – пианист и корепетитор в операта, ще представят премиерно във Варна Романс, Елегия, Соната за цигулка и пиано „Пролетна“ и Соната за цигулка и пиано “Славянска”. Дора Пеячевич (1885-1923) е хърватска композиторка с български корени, родена e в Будапеща, в..
На 3 декември 2024 г. (вторник) от 18:00 ч. "Nicotea – склад за култура" ще отвори вратите си за новата самостоятелна изложба на Надя Енчева "Утрото идва навреме". Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Надя Енчева: Подготвила изящна колекция от 22 платна - масло и акварел, Надя ще ни разкаже истории за..
До 14 декември 2024 г. в Музея на Възраждането във Варна ще бъде представена изложбата „Непознатият „Рибен буквар“. 200 години от отпечатването му.“ Експозицията е дело на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и е посветена на седемте издания на първия български светски буквар до Освобождението на България. За първи път се представят..