Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

София и Александър са предпочитаните имена за децата, родени във Варна

| обновено на 16.04.20 в 15:39

И по време на извънредно положение се раждат деца. И те се кръщават с различни имена. 

30 процента от родителите у нас избират сами името за детето си, без да се влияят от роднини. 

Името може да определя качествата на човека и да влияе на неговата съдба, има принос и в начина, по който ни виждат хората. Името е и родов корен, и наричане, но носи и отпечатъка на своето време.

Според последните тенденции Емилия вече е Емма или Емили; Стефка е Стефани или Стефания; Тодор вече е Теодор; Христо: най-често е Кристиян.  Проф. проф. Анна Чолева-Димитрова от Института по български език от години следи  тенденциите  и  пред  Радио Варна тя разказа кои имена са  предпочитани напоследък във Варна. 


Учените от различни държави се замислят дали в бъдеще ще разпознаваме антропонимните системи като национални. Имената прекалено много се интернационализираха. Едни и същи имена са популярни почти в цяла Европа - Албира сеександър, Мартин, Виктор. Много имена от народната традиция се изоставят. Милчо, Панчо, Пенчо, Райчо, Станчо, Трайко, Цвятко се срещат все по-рядко. Има единични случаи само в малките населени места. В големите градове напълно отсъстват.


Във Варна на първо място при момчетата е името Александър, а при момичетата - София.

Още от разговора на Ваня Славова с проф. Анна Чолева-Димитрова от Института по български език:

Кратките имена с три буквички станаха популярни, даже с две - има ли интерес към тях и във Варна?

Да, те са модерни и популярни не само у нас, но и в Европа. Във Варна има доста такива имена като Ива, Тея, Мая, като това последното излезе на първа линия и в Европа. За 2018-та година най-популярното име е София. Така се подреждат: София, Александра, Виктория, Габриела е харесвано много, Симона също. От традиционните български имена Рая, Йоанна идва да замести Ивана, Иванка. Във Варна няма през 2018-та година Ивана и Иванка, но ето Йоана е на девета позиция.

Момчетата често се записват с имена на царе - поддържа ли се още тази тенденция?

Разбира се. Дори е засилена. Най-популярното мъжко име Александър остава 4 години неизменно на първо място. Но сред 10-те най-предпочитани имена  има и на български владетели - Борис е на шесто място във Варна, има  Калоян, Симеон и Самуил.  При мъжките имена се запазва тенденцията да се дават имена на владетели.

Във Варна обаче няма традиционното Емилия. Има само Емили и Емма.

Това е заради западните тенденции най-вероятно.

Да, от западните страни е, но българските традиции се изоставят. Например вече Стефка няма, преди четири години във Варна има записани само две деца с това име. През 2018-та обаче предпочитаната форма на това име е Стефания.

И да завършим с един личен въпрос - на вас кои имена ви харесват сред новите, с които именуват новородените деца?

Имена от българската традиция ми харесват.

Съвременните млади хора все по-рядко сключват граждански брак и не се чувстват задължени да продължават традицията. Избират каквото име им харесва, ръководейки се от модата в момента. Това е тенденция, която се наблюдава не само у нас, а и в повечето европейски страни.

Няма как да знаем какво ни очаква след 80 години. Но ще се постараем да направим прогнози - предстои ни работа по един по-голям проект през тази и следващите две години. Надявам се, че в края на периода ще достигнем по-близо до разгадаването на съвременната ни антропонимна система.

Проф. д-р Анна М. Чолева-Димитрова, ръководител на Секцията по ономастика. Автор е на 4 книги и над 120 публикации по ономастика (микротопонимия, ойконимия, хидронимия, антропонимия; старинна топонимия), както и над 80 научнопопулярни статии. Член е на редица научни организации и председател на Академично дружество на ономастите "Проф. Й. Заимов".




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски и Великопреславски митрополит Йоан

Митрополит Йоан: Рождеството на Спасителя е призив към нашата душа да се роди в Бога

Обични в Господа отци, представители на монашеството, братя и сестри,  чеда на Варненската и Великопреславска епархия, „ Словото стана плът “: в това се заключава висшата радост на християнската вяра. В това е пълнотата на Откровението. Същият въплътил се Господ е съвършен Бог и съвършен човек. Истинското значение и основната цел на човешкото..

публикувано на 25.12.24 в 01:00

Един училищен директор като Човек на годината

Димитринка Георгиева е директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово. Позната е на мнозина, като жена, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя бе отличена в конкурса "Човек на годината" на Българския хелзингски комитет..

публикувано на 24.12.24 в 09:22

АГ-специалистът д-р Анжел: Добре е до 29 години да знаем своя репродуктивен статус

По статистическ и данни двойките с фертилни затруднения в България са между 15 – 20 % от населението. Резултатите показват, че младите хора не са достатъчно информирани относно репродуктивното си здраве и семейното планиране. В навечерието на Рождество Христово по темата разговаряме с акушер-гинеколога д-р Симона Анжел от Медицински център..

публикувано на 23.12.24 в 08:10
Благомир Коцев

Благомир Коцев: Проблемът със синята зона е атака срещу Община Варна

"Проблемът със синята зона е атака срещу община Варна и е породена от грешки, пропуски и умишлени действия от предходната администрация. Тя не е провела навреме обществена поръчка. Договорът с фирмата, която поддържа зоната изтичаше 16 дни след като започна мандата на новата кметска администрация. Това беше една заложна мина, с цел, когато..

публикувано на 21.12.24 в 14:24

Белослава: По-добре да се харесваме, животът ни ще е по-лек

“Харесвам те” е заглавието на новата песен в репертоара на Белослава. Записва я в дует с Бобо, с който си партнират и в песента “Нямаме време”. Тя е включена в албума “Слушай ме” на изпълнителката от 2005г. 18 години по-късно двамата се събират отново. На 21 декември "Харесвам те" ще прозвучи на живо за първи път. На 21 декември във Военния клуб в..

публикувано на 20.12.24 в 23:52

Келтора - музикалният мост между Ирландия и България

Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..

публикувано на 19.12.24 в 08:20