Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ангел Карадаков: След вируса ще ценим повече общуването

| обновено на 20.04.20 в 17:36

Поколението на 90-те не помним опашки пред магазините за храна, празните рафтове и сега всичко това, което виждаме от една страна стряска, от друга си казваш - какъв е смисълът на целия живот, който живеем? Защото консуматорското общество ни беше завъртяло в една ос, в която се интересувахме прекалено много от материалните неща. Това сподели в предаването "Новият ден" младият богослов Ангел Карадаков, главен редактор на сайта dobrotoliubie.com. Сега, вкъщи можем да се запитаме какъв е смисълът на живота ми  и как искам да го живея? Защото, ако смисълът е само да ям и да пия, това на мен не ми е достатъчно, каза още Карадаков:

Г-н Карадаков, на Празника на празниците, Честито Възкресение Христово!

И на вас, и на вашите слушатели! Христос Воскресе! Най-сетне доживяхме да се поздравим с този така хубав поздрав, който ни дава надеждата, че вече смърт няма, а само живот!

Какъв е вашият празник т.г., обаче в ситуацията на пандемия и извънредно положение?

За всеки един човек в Европа, а и в света, може  би тези дни са особено странни. Не сме очаквали да ни връхлети по този начин,но все пак имаме надеждата, че ще нещата ще се оправят, ако всички спазваме предписанията, ако сме съвестни и отговорни към себе си и разбира се към тези около нас. Надявам се, че съвсем скоро ще заживеем живота, който живеехме преди идването на този вирус.

В тази ситуация изискваща изолация свещеници напомниха, че домът може да е нашата църква и пред домашната икона молитвите са като в храм. Това всъщност не е ли нещо много свидно от нашето минало, което бяхме забравили и благодарение на което сме опазили българския си дух и вярата през вековете, особено през турското робство?

За православните духовници и вярващите богослужението, особено литургията, е реално общуване с Бога. Ние се причестяваме с неговото тяло и кръв, не просто с хляб и вино. Но във времето на пандемия, разбира се митрополитите, Светия синод, българският патриарх и много свещеници казаха, че да, тези които са в рискови групи, които се притесняват могат да останат по домовете си, защото в крайна сметка духовният ни живот трябва да бъде и в нашия дом. Знаете, православните християни са призовани да се молят. Ние имаме сутрин и вечер молитвено правило, което е хубаво да изпълняваме. Молитвите ги има в православния молитвеник и всеки човек, който има потребност може да ги чете. Те укрепяват душата и дават надежда, успокоение, че по-скоро ще се излезе от тази ситуация. Но идеята е богослужението да не спира.

Ситуацията на отшелничество, принудително в случая, има ли ефект на обръщане на погледа навътре, към себе си? Наблюдавате ли такъв процес?

Начинът, по който ще живеем след този вирус не може да бъде същият. Знаете ли, моето поколение опита един от най-хубавите моменти в света - свободното пътуване, свободни разговори с всякакви култури и хора.

Поколението на 90-те, предполагам.

Да, 1993-та г. съм роден. Моето поколение и аз самият не помня опашки пред магазините за храна, празните рафтове. И сега всичко това, което виждаме от една стряска, от друга си казваш - какъв е смисълът на целия живот, който живеем? Защото консуматорското общество ни беше завъртяло в една ос, в която се интересувахме прекалено много от материалните неща. Сега, вкъщи можем да се запитаме какъв е смисълът на живота ми  и как искам да го живея? Защото, ако смисълът е само да ям и да пия, това на мен не ми е достатъчно. И се надявам, че след като всичко приключи страната ни и света ще стане едно малко по-добро място, в което хората ще оценяват възможността да могат да общуват спокойно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Художникът Анатолий Станкулов: Там, някъде зад всички проблеми, ни чака морето

„ Там някъде зад къщите е морето“ – така се нарича изложба живопис , с която художникът Анатолий Станкулов гостува в  Художествената галерия на Балчик. Тя ще продължи до 3 юли. Тя съдържа картини от два негови цикъла „Бряг“ и „Там, някъде зад къщите, е морето“. Общо 36 живописни платна на автора, който е със завидна биография – над 600 участия в..

публикувано на 25.06.24 в 08:15

Искра Радева: Морето ми липсва страшно много!

"Живея в полите на планината, но морето ми липсва страшно много!". Това каза за Радио Варна актрисата Искра Радева, която е във Варна и участва в дискусията „Социалните иновации“ на Академията в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. Актрисата призна, че много обича морето и особено й е приятно да гостува във Варна,..

публикувано на 24.06.24 в 06:30

Пианистът Саркис Балтаян - за пътя му в музиката, годините в САЩ и как все още се чувства най-вече българин

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна от 20:30 часа днес ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Събитието включва произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж Гершуин и..

публикувано на 22.06.24 в 06:30

Николай Тодоров-Ник: Паелята е фестивално ястие, което събира и обединява хората

Паелята е едно от най-популярните, вкусни, но и трудни за приготвяне ястия в света, което може да затрудни дори някои от най-добрите майстор-готвачи. Родена във Валенсия, днес тя е неизменна част от испанската кулинарна култура. Нещо повече – от дълги години има и световен шампионат по приготвяне на паеля, в който се включват..

публикувано на 21.06.24 в 10:26

Авторът на "Живот в едно пътешествие": Светът е малък, а хората толкова си приличат

Валентин Станков представи книгата си  „Живот в едно пътешествие“ в Двореца - Балчик, в Учебен център по изкуствата, в Двореца, където авторът разказа а живота, пътуването… и всичко останало. Валентин Станков е актьор по образование. През 2007 г. завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Елена Баева. Играл е в театър „Възраждане“,..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Шеф Марианна Александрова: Подготвям гастрономически хъб в Колежа по туризъм с достъп за външни посетители

Мениджмънт на туризма и развлекателния бизнес и Мениджмънт на хотели и ресторанти са двете специалности, които конкурентно поддържа и развива Колежът по туризъм към ИУ-Варна. Новост в обучението са кулинарните мастър класове, които провежда със студентите победителят в последното издание на кулинарния телевизионен формат Мастър шеф Марианна..

публикувано на 20.06.24 в 07:15

Картини без четка в Балчик отправят послания да сме в хармония с природата

За втора поредна година художничката Теодора Николова от Исперих гостува на Балчик. До 6 юли нейните творби ще бъдат експонирани в Художествената галерия под надслов "В хармония с природата". Откриването е от 17.00 часа във вторник. Тя представя една от най-древните и интересни живописни техники - енкаустика (восъчна живопис). Основен пластификатор..

публикувано на 19.06.24 в 08:20