Пандемията от коронавирус засилва заплахата за свободата на словото по света, а авторитарни държави като Китай и Иран възпрепятстват информация за разпространението на болестта. Това посочва ежегодният доклад на базираната в Париж организация "Репортери без граници".
България си запазва 111-о място в списъка от 180 държави.
В доклада се посочва, че пандемията е насърчила някои режими да се възползват от факта, че хората са в шок и са наложени мерки, които не биха били приети в нормално време. В класацията на Репортери без граница за състоянието на медиите в държавите има големи размествания в сравнение с миналата година.
Все още Скандинавските държави са начело на списъка с най-свободните медии, а изолирани държави като Туркменистан и Северна Корея за на дъното. Китай и Иран са съответно на 177-мо и 173-то място и са обвинени в налагане на цензура за разпространението на коронавируса.
В частта от доклада за нашата държава, озаглавена "Черната овца на ЕС" се посочва, че състоянието на медиите не се е подобрило въпреки големия международен натиск. Посочва се опитът за временно отстраняване на Силвия Великова от ефира на програма "Хоризонт", принуждаването на журналисти от Нова ТВ да напуснат, а за Българската национална телевизия е записано, че редакционната политика се е променила от неутрална към проправителствена. България остава последна в Евросъюза в класацията. От европейските държави в списъка на "Репортери без граници" след България се нареждат единствено Русия, Беларус и Турция.
В ход е подготовката на нормативни промени, свързани с регулацията на атракционните дейности у нас. Това стана ясно на среща на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов с представители на министерствата на туризма, младежта и спорта, икономиката и индустрията, регионалното развитие и благоустройството, Комисията за защита на..
Община Варна ще извърши независима проверка на електрическия осветителен стълб до детска площадка в кв. „Младост“, на който 12-годишният Димитър Иванов беше ударен от ток след като се подпрял на него. Това каза на пресконференция днес заместник-кметът Илия Коев. Причината е противоречивата информация, която е получена в общината от..
ГДБОП разкри първа измама, свързана с въвеждането на еврото. Жена е подала сигнал, че е била измамена в онлайн платформа, че средствата ѝ ще бъдат превалутирани и е изгубила пари, съобщава БНР. Измамата е станала факт, когато с жена от България са се свързали хора, които са използвали широко известно приложение за криптирана комуникация. Това..
Най-тежката мярка „задържане под стража“ бе наложена на 18-годишния Никола Бургазлиев, който на 14 август блъсна с АТВ петима души в курорта Слънчев бряг. Решението на съда е окончателно и беше посрещнато с аплодисменти. Изпълнението на мярката е преведено в действие веднага, предаде БНР-Бургас. Днес стана ясно, че прокуратурата ще поиска от съда..
През 2024 г., след почти две десетилетия борба на активисти, учени и граждани, Министерството на околната среда и водите обяви Камчийски пясъци за защитена местност. Камчийски пясъци са едно от последните диви места по българското Черноморие с над 4000 декара дюни и лонгозни гори. Днес обаче този успех отново е поставен под въпрос,..
В района на Манастирски рид, разположен между курорта „Св. св. Константин и Елена“ и местността Аладжа манастир, проблемът с извозването и изхвърлянето на отпадъци продължава да бъде сериозен въпреки поставянето на първия зелен контейнер за тревни и градински отпадъци. Новият контейнер, осигурен от общината, беше представен като решение за част..