Определението „фалшиви новини“ и/или дезинформация трайно се настани в живота ни в последните години - от случайно допуснати фактологически грешки в дадена информация, през изкуствено преувеличаване заради сензацията и до съзнателно подаване на напълно невярна информация с цел да се манипулират хората да предприемат някакви действия.
В днешно време, основният източник на дезинформация (невярна информация) е интернет, който обаче в същото време е и най-големият резервоар на познания в света. Затова е много важно да можем да различаваме признаците на фалшивата информация. Още повече, че с развитието на технологиите на практика всеки потребител на интернет може да бъде автор на информация и новини. Именно затова е много важно да научим първо родителите, а след това и децата, да не се поддават на дезинформация, смята Жюстин Томс - преподавател в Нов български университет и лектор на online oбучение по проекта "Get Your Facts Straight" на програма "Media Literacy for All" на Европейската комисия и под ръководството на фондация "Глобални библиотеки - България".
"Не се поддавайте на дезинформация", съветва Жюстин Томс в интервю на Доротея Николова:
Ние, родителите, сме тези, които даваме модел на нашите деца, за това как да се държат в интернет и какво да правят с живота си. Ако ние сме подвластни на фалшивите новини, лесно ще го предадем на децата си. Ясно е, че нашите деца чисто технологично ни изпреварват. Но ние сме тези, които носим отговорност да им показваме верния път.
Децата или възрастните се поддават на тези информации?
Еднакво. Но възрастните по-лесно се връзваме на фалшивите новини, въпреки че децата подхождат доста по-чисто и непредубедено.
Има ли тънкости, за които трябва да внимаваме, дори и да сме медийно грамотни?
Трябва да си проверяваме информацията и много отговорно да споделяме в интернет пространството. Живеем в една сложна медийна среда. На всички национални медии трябва да имаме доверие, а при всички останали - да проверяваме многократно, преди да изпаднем в паника. Защото механиката на фалшивата новина е да разчита на нашите страхове, за да можем да я споделим, без да сме прочели. 80 процента от хората четат само заглавията на новината.
Цялото интервю с Жюстин Томс чуйте в звуковия файл:
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..