Днес бяха обявени номинираните за наградата "Варна" в системата на образованието. За "Ученик на годината" в областта на професионалната подготовка е номинирана Александрина Петрова. Десетокласничката от Националното училище по изкуствата "Добри Христов" учи специалността "Поп и джаз пеене", а в Международния ден на джаза с нея ни среща Доротея Николова.
"Всеки може да пее, но не всеки - професионално".
Каква е разликата?
Много труд, много енергия. Това означава да се лишиш от много свободно време, много приятели, от много други занимания, които ти доставят удоволствие в името на музиката.
А ти от какво се лиши в името на музиката?
От много неща, но съм щастлива, че съм имала детство. Аз съм от децата, които са пели много, но са имали време и да играят.
По колко часа на ден пееш?
По четири часа. Избягвам ядки, сладолед, грозде и газирани напитки. Правя много бърза разгрявка - за нея много помагат скороговорките, и пия вода.
Колко октави хващаш?
Зависи от деня ми (смее се). Пеенето е 90 процента дишане.
Имаш ли любима песен, любим стил музика?
Обичам Джаз! Харесва ми това, че джазът е много сложна музика. Тя не е лесно запомняща се и всяка една нота те грабва. Цялата хармония на джаза е изключително интересна! При повечето поп песни мелодията е лесно разпознаваема, докато в джаза всичко е хармония, която непрекъснато се мени.
Цялото интервю с Александрина Петрова чуйте в прикачения звуков файл:
Александрина Петрова е ученичка от Х клас в Национално училище по изкуствата „Добри Христов“, специалност „Поп и джaз пеене“, с вокален педагог Кремена Матева. Лауреат е първа степен за индивидуално вокално изпълнение категория „Поп, джаз пеене“ на 8-ми Международен детско-юношески фестивал-конкурс „Свят, изкуство и море“. Заема второ място на VI Международен конкурс за вокална и инструментална музика „Звукът на времето“.
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..