Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колективните излети край Варна - най-рано след две седмици

Организираните неделни излети на запалените туристи от Варна все още не са възможни. От дружество "Родни Балкани" очакват това се случи най-рано след две седмици. 

Отпадна забраната за посещения на национални и природни паркове. Достъпът до тях вече е разрешен и без предпазна маска. Tуристическото  дружество във Варна е изградило 14 маршрута, разделени в 3 крайградски зони на град Варна, това съобщи за Радио Варна Жечка Карова от дружеството. Общата дължина на маркираните пътеки е 147 километра. Началото им е от спирка на градския транспорт, което ги прави достъпни за всички. Някои от трасетата са кръгови, а други стигат до друга крайна точка, също с достъп до автобусен транспорт:

"От последната спирка в кв. Виница по маркирани пътеки можете да стигнете до Аладжа манастир в Природен парк "Златни пясъци".  Друга възможност е от спирката пред УМБАЛ "Света Марина" да тръгнете нагоре до Телевизионна кула, "Царска вода" и до обръщача на автобусите във "Виница". Вариант е и разходка  в кв. Владиславово - паркирате автомобила си на обръщача на автобусите и можете да изберете четири маркирани маршрута. Има кратък преход за родители с малки деца, а по-дългият е до село Долище - Аксаковска панорама - и обратно. Излет можете да направите също в района на "Галата" и "Аспарухово".

В сайта на ТД "Родни балкани"  можете да намерите карта на всички маршрути с техните цветове, както и подробни характеристики на всеки поотделно. Така предварително можете да изберете къде да проведете разходката си, както и да комбинирате части от няколко маршрута. Възможно е и изтегляне на GPS трак, който можете да заредите във ваше навигационно устройство. Всички тези функционалности дават възможност маршрутите да се използват за велопоходи или трейл рън тренировки.

Чуйте повече в прикачения файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гърция се опитва да спре вноса на фалшив ботокс, в схемата са дерматолози и хирурзи

Гръцките власти се опитват да спрат незаконната търговия с неодобрени ботокс продукти, внесени от Турция и Източна Европа, продавани без сертификат в клиники, козметични центрове и дори салони за маникюр. Проблемът с незаконните продукти избухна през 2023 г., след анонимни сигнали, които предизвикаха проверки на финансовата полиция в един..

публикувано на 26.10.25 в 10:37

„Тихата болест“ остеопороза – какво я причинява и как да я разпознаем

Над 200 милиона жени по света живеят с остеопороза - заболяването, което тихо, но неумолимо намалява костната плътност и повишава риска от счупвания. С бързото застаряване на населението по света и промените в начина на живот, честотата на остеопорозата и свързаните с нея фрактури се е увеличила значително и ще продължи да се увеличава в..

публикувано на 26.10.25 в 10:16

Октомврийски вълни: когато морето принадлежи само на смелите

Октомври и морето. За повечето хора тази комбинация звучи немислимо — вятърът хапе, вълните са сурови, а плажът пуст. Но има и други — хора, за които есента не слага точка на морските приключения, а просто отваря нова глава. Те чакат октомврийските ветрове с нетърпение, защото тогава морето им принадлежи — без тълпи, без шум, само те, вълните и..

публикувано на 25.10.25 в 12:10

Студенти се "явиха" на конкурс за съдебен деловодител в Административен съд - Варна

Студенти от специалност "Съдебна администрация" в Икономическия университет във Варна присъстваха на симулативен конкурс за длъжността "съдебен деловодител" в Административния съд, организиран в рамките на Деня на отворените врати. Съдебният администратор Деница Станкова ги информира за спецификата на тази отговорна професия. Студентите..

публикувано на 24.10.25 в 18:45

Проучиха античен некропол с 38 гроба

Под целият център на Варна лежи Древният Одесос. Т.е. където копнеш, вадиш артефакти. Археологията е навсякъде и ние буквално ходим върху нея. Всяко едно строително намерение в центъра на града, е почти винаги свързано с разкопки. Както стана на улица "Козлодуй". Където при изкопни работи за строеж на нова сграда, строителите попадат на част древен..

публикувано на 24.10.25 в 16:45

„Галактики: от Земята до Космоса“ – изложба с илюстрациите на Текла Алексиева във Варна

Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна открива тази вечер изложбата „Галактики: от Земята до Космоса“, посветена на творчеството на Текла Алексиева – една от най-ярките фигури в българската илюстрация и художничка, оформила визуалния свят на научната фантастика у нас. Експозицията показва оригинални илюстрации, рисунки и редки..

публикувано на 24.10.25 в 14:44

QR кодове дават допълнителна информация за творби в Градската художествена галерия

Чрез сканиране на QR кодове с личното си електронно устройство посетителите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" получават достъп до синтезирани изкуствоведски текстове за автора на произведението и неговия принос в българското изкуство, както и кратки биографични данни и стилови характеристики в контекста на съответните исторически..

публикувано на 24.10.25 в 11:55