В календара на десетки страни срещу датата 7 май е отбелязано, че е Ден на радиото и телевизията, включително и у нас. В Календара на Варна важното събитие е друго - денят, в който е положен основният камък на Морските ни бани.
Годината е 1925-а. Градежът им върви бързо, а за следващия летен сезон те са тържествено открити.
Над 20 000 души дошли да се порадват на новата гордост на града.
Централните морски бани били построени източно от Аквариума и заемали 2000 кв.м. Масивната постройка била във формата на буквата "Ш" и имала два етажа с около 1000 кабини. В централния корпус имало малък басейн и 66 вани за топла вода. Според изследователя на историята на Варна и дългогодишен директор на Държавния архив Борислав Дряновски почивката на море по този бряг започнала далеч преди средата на 20-те години на XX век. С него разговаря Светлана Вълкова:
1879 година - първи опит да се строят морски бани от руски предприемач - неуспешен.
1880 година - Общината взема нещата в свои ръце: камъшени кабинки, дървен бюфет, мъжки и женски плаж.
1886 година - френски концесионер иска да строи курортно градче с бани - не се разбира с Общината.
1889/90 година - Общината поръчва на инж. Сава Димитриевич да създаде план и да ръководи изграждането на морски бани.
Съвременните морски бани са изградени през 1926 година, официалното откриване е на 12 юли. Строят се една година, а варненската община инвестира в голямото модерно съоръжение 6,5 милиона лева. Изграждането на баните чрез търг печели чешко-австрийското акционерно дружество "Пител - Браузеветер".
Всичко това се случва в мандата на кмета Петър Стоянов.
Някога баните са имали мъжко и дамско отделение, а разделението е било локализирано на самите Централни морски бани. От там навътре в морето е имало мостик, който е разделял дамите от господата. Специално назначен общински стражар се е грижел за спазването на реда и безопасността на двете зони. Но след като дамите превземат мъжкия плаж през 1932 година, той се превръща в смесен.
Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..
Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..
На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..
За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка. Тази година "Нощ на Музеите и..
Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..
От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..
„Градина на спомените“ е името на изложбата, подредена в Каменна зала на Двореца в Балчик от началото на месеца до 21 май. Показани са фотодокументи от Националния архив на Румъния и над 100 картини с пейзажи, дело на художника Константин Тофан. Проектът е на румънската асоциация DAR Development и общински музей "Кралица Мария" от град Яш...