Служители на детските градини в столицата и в други големи градове алармираха, че заради това, че детските заведения остават затворени, са изчерпали правото си на платен отпуск и трябва да излязат в неплатен. Някои от тях обмислят да кандидатстват по мярката на социалното министерство, която предвижда родители в неплатен отпуск с деца до 14 години да получават еднократна помощ в размер на 375 лева.
Даниела Стойнова разговаря с Лилия Христова - директор на дирекция „Образование” в Oбщината за ситуацията във Варна по отношение на педагогическия и непедагогически персонал в детските градини.
"По наша сметка на учителите им остава още около месец платен отпуск. Никой не може да каже в момента кога се очаква да се отворят детските градини. При всички случаи учителският персонал е обезпечен с платен отпуск, за разлика от много други работници в други сфери. Относно директорите - отпуските им са от 60 дни налични до към 120-180 дни. Има голяма възможност в момента да се чистят стари отпуски. На този етап най-зле е непедагогическият персонал, но сме направили всичко възможно те да работят - да хигиенизират, дезинфекцират, боядисват. Това са дейности, които се извършват трудно само в събота и неделя, когато децата са в градините. Към този етап непедагогическият персонал е запазен - малка част от тях са излезли в неплатен отпуск", каза Христова.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Създаването на новата партия „Алианс за права и свободи“ е последното издихание на политика Доган и е преливане от пусто в празно. Това коментира в предаването на Радио Варна „Позиция“ председателят на НДПС Гюнер Тахир. Според него новата формация няма да има потенциала да се превърне в сериозен политически фактор. Гюнер Тахир подчерта, че..
„От фирмата ЗМБГ, която събира и извозва отпадъци във Варна, поеха ангажимент да няма повече такива проблеми със сметосъбирането, каквито наблюдавахме през летните месеци“. Това каза председателят на ПК „Благоустройство и комунални дейности“ към Варненския общински съвет Мартин Златев в предаването „Позиция“ на Радио Варна. „Такса смет е..
И това ще бъде най-вероятно през пролетта на 2026 година. Политологът участва в предаването "Позиция" на Радио Варна. Разговора му с водещия Валери Великов бихте могли да чуете в прикачения звуков файл: Факт е, че опозицията е слаба и разпокъсана (политически и идейно, с вражди на лична основа), това довежда до комфорта на едно никак не силно..
Целта на въвеждането на високите глоби е да се спре безотговорното шофиране, което в много случаи води до тежки последствия, заявиха от транспортното министерство. За говорене по мобилния телефон при първо нарушение глобата е 350 евро, а може да достигне до 8 хиляди евро при повторно нарушение. Затвор и продължително лишаване от права..
Над 55 000 първокласници ще прекрачат прага на училищата в страната в понеделник, 15 септември, съобщиха от Министерството на образованието и науката (МОН). Над 2300 училища ще отворят врати, за да посрещнат учениците си. Общият брой на учениците от първи до дванадесети клас, които ще прекрачат училищния праг, е над 716 000 по данни на МОН...
Тържествен ритуал по полагане на военна клетва на 52-ма курсанти от випуск 2030 за ВМС и випуск 2031 за Българската армия, от които 19 военни лекари, се състоя във Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“ във Варна. Чуйте флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов: На церемонията беше прочетено и официално обръщение от президента..
Общо 90 пожара са ликвидирани през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ на сайта си. При пожарите са пострадали трима граждани. С преки материални щети са възникнали 19 пожара, а без нанесени материални щети - 71 пожара. Извършени са 33 спасителни дейности и помощни операции, от..