Текущата икономическа ситуация не е много ясна. Ако ограничителните мерки бъдат върнати, няма начин това да не рефлектира отново върху икономиката. Проблемите с КОВИД-вируса ще продължат поне една-две години. Това каза за Радио Варна проф. Зоя Младенова, директор на Научно-изследователския институт към Икономически университет - Варна.
"Уважавам подхода на правителството и оперативния щаб, които поставиха много ясно приоритетите си - на първо място да са животът и здравето на хората. Това е до известна степен ново за мен, като икономист, защото обикновено, когато става въпрос за социални процеси и явления, икономическите съображения излизат на преден план. "
На въпрос какво различава сегашната криза от тази през 2008-2009 година, професор Младенова отговори:
"През 2008 година имаше икономическа причина за кризата. Тя тръгна от балоните във финансовия сектор и строителството. Започна като икономическа криза и се разрази като икономическа криза с изключителна дълбочина. Сега причината е замирането на стопанската дейност след принудително и изкуствено спиране с декрет, с правителствено решение. Първата разлика е причината. "
Проф. Зоя Младенова, както и повечето икономисти, е на мнение, че продължителността на кризата не може да се прогнозира. Според нея, докато не се намери ваксина или лекарство, трудно може да се говори за овладяване на ситуацията и за възвръщане към една истинска нормалност. Много е трудно да се предвиди какво ще се случи в икономиката ни:
"Българската икономика е малка, отворена икономика и голяма част от БВП минава през външния оборот. Това ни прави свързани с икономиките, на първо място ЕС. Автомобилостроенето е добър пример, понеже у нас има десетки заводи, които произвеждат възли, части и детайли за големите автомобилни компании. Ако в Германия, Франция или Швеция заводите са затворени, то няма полза да работят българските производители на възли, части и детайли, защото няма на кого да ги продадат. Смятам, че да се нормализира ситуацията в Европа е също толкова важно, колкото и в България."
Чуйте повече в прикачения файл:
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..