Технически университет - Варна се утвърди като втори по сила сред университетите у нас в състезателното програмиране и зае трето място от 28 отбора на ХХХІІ Републиканска студентска олимпиада по програмиране. Студентите от Варна се наредиха в крайното класиране с 9 решени от общо 12 задачи веднага след двата отбора на СУ "Св. Климент Охридски". Бъдещите инженери от Варна изненадаха корифеите от журито и с много ефективно решение на една от най-трудните задачи, различно от решението, което предложи комисията.
Тази година домакин и основен организатор беше Американският университет в Благоевград, а състезанието се проведе дистанционно на 9 май чрез платформата www.hackerrank.com. Основният принцип на олимпиадата е да се провежда по правила максимално близки до международното състезание International Collegiate Programming Contest, организирано всяка година от престижната Асоциация за изчислителна техника (Association for Computing Machinery - ACM). Всеки университет може да участва с повече от един отбор. Крайното класиране е по университети и се определя от позицията на най-добре представилия се тим на съответното висше училище. Всеки отбор се състои от трима студенти, които по регламент при провеждане на живо имат на разположение само един компютър в рамките на пет часа за решаване на определен брой задачи. Тази година бяха дванадесет. Поради извънредните обстоятелства, свързани с пандемията от COVID19, това правило беше променено и всеки студент тази година имаше възможност да работи на личния си компютър у дома. Допуска се всеки университет да участва с повече от един отбор, а крайното класиране е по университети и се определя от мястото на най-добре класиралия се отбор на висшето училище. Технически университет - Варна и на това издание на състезанието спази традицията да участва с два отбора в надпреварата - включиха се шестима студенти-бакалаври от специалност "Софтуерни и интернет технологии" и магистър от "Софтуерно инженерство". Ръководители на двата отбора и тази година са ас. инж. Ивелин Ковачев от „Смарт софт“, ас. инж. Нели Калчева от катедра „Софтуерни и интернет технологии“ и доц. д-р инж. Венцислав Николов от катедра „Компютърни науки и технологии“.
"За решаване на задачите състезателите използват езиците за програмиране C++ или Java, а право на участие в олимпиадата имат само университети които обучават студенти в направления 4.6. Информатика и компютърни науки и 5.3. Комуникационна и компютърна техника. Според регистъра на висшите училища в Република България броят на потенциалните участници е двадесет и четири университета - десет от тях взеха участие тази година. Задачите тази година бяха трудни и след тежка борба отбор TUV_1 в състав Станислав Железов - магистър от спец. Софтуерно инженерство, Александър Георгиев и Даниел Атанасов - двамата четвъртокурсници от спец. "Софтуерни и интернет технологии" успя да се представи отлично и нареди варненския университет на второ място в крайното класиране и за пореден път на първо място сред техническите университети у нас, както и сред всички варненски университети" - споделя инженер Ивелин Ковачев, преподавател в катедра "Софтуерни и интернет технологии" в ТУ-Варна и ръководител на състезателите по програмиране. Чуйте цялото интервю в звуковия файл:
На 30 юни в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Eric Bass (SHINEDOWN, ERIC BASS PRESENTS). Разговор с Георги Хранов за новите проекти на MUDDY. Б.Т.Р. и АХАТ със съвместно турне – говори Атанас Пенев (Наско от Б.Т.Р.). Концертът и изложбата "Джулай се завръща у дома" (30 юни – 1 юли, Варна) – разговори с Светослава..
В „Алея Култура“ на 29 юни с Мартин Николов - „Джулай се завръща у дома“ – концерт и изложба за посрещането на Джулай Морнинг – говорят Светослава Георгиева, директор на дирекция "Култура и духовно развитие" в община Варна и Борис Касиков, главен експерт в дирекцията; - „Анивенчър Комик Кон“ – разговор с Ани Иванова; -..
48 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" на Пристанище Варна, при който хората и градът са били застрашени, бяха отбелязани с възпоменателна церемония. Тя се проведе на паметната плоча на името на генерал-лейтенант Илия Дончев, в градинката до жп гарата във Варна (на снимката - част от ветераните пожарникари, водолази, военни..
Чудесен празник навръх Еньовден се състоя в училището във Вълчи дол. Училище с богата традиция, с добър опит, с отлични преподаватели и с много кадри, цели 42-ма педагози, трима медиатори, прекрасен библиотекар, екип за деца със специални образователни потребности. Според директора на училището Марияна Митева в училищния колектив няма случаен човек,..
На 23юни в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с James LaBrie (DREAM THEATER). Представяне на пълнометражния дебют на ANONYME "Into The Vortex" – разговор с Андрей Чолаков. Нощният експерт по екстремен метъл Албена Цолова – Бета за концерта на PRIMORDIAL (28 юни, София). Разговор с Христо Пенев (FUTURE WAS PERFECT,..
В „Алея Култура“ на 22 юни с Мартин Николов - Започна ММФ „Варненско лято“ – акценти в програмата с Десислава Георгиева - началник отдел „Фестивали и проекти“ към дирекция „Култура и духовно развитие“ в община Варна; - Изложба „Разливи“ на Станислав Памукчиев в галерия „A&G Art Meeting“; - Продуцентът Борислав..