Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Барокамерата - алтернатива за лечението на COVID-19?

В Многопрофилна болница за активно лечение – Варна, към Военномедицинска академия /Военноморска болница - Варна/ функционира многоместна барокамера, обслужвана от подготвен екип с голям опит в хипербарната терапия. Същата е използвана не само за терапия на множество заболявания, но и за лечение на водолазни инциденти. Тя е единствената сертифицирана барокамера, работеща по протоколи за тренировки на водолази от флота, за пострадали водолази и лечение на пациенти. Сертифицирана е също за провеждане на изследвания за барофункция и участие във водолазната експертиза.

В МБАЛ-Варна към ВМА, се намират единствените клиники в Източна България за токсикохимични отравяния и изгаряния, при които цикъла на лечение се затваря с хипербарната терапия. Такива са случаите например, с обгазяване и изгаряне при пожар. Предвижда се оборудване на барокамерата, което ще позволи използването й в по-широки възрастови граници, включително и за деца. Всички пациенти, които имат индикации и необходимост от лечение в барокамера, могат да бъдат обслужени. Тъй като НЗОК не покрива този тип лечение, сеансите в барокамера се заплащат по утвърден ценоразпис на болницата.

Един човек, който по стечение на обстоятелствата започва преди много години да се занимава с конструиране на барокамери, разказва още за възможните добри страни на лечение с хипербарна терапия на последствията от COVID - 19. Рачо Рачев тази година ще отбележи своя 70-сет годишен юбилей. Работи като железничар, но и като оператор на многоместната барокамера във Военномедицинска академия (Военноморска болница - Варна). Обучава нови екипи, защото е много важно всеки оператор да познава в детайли барокамерата, да бъде и психолог за пациентите, и спокойния глас, който те чуват, влизайки в съда.

Рачо Рачев нито се чувства на 70-сет години, нито пък изглежда така, казва самият той.

Инжeнер Рачо Рачев е единственият производител в България на многоместни барокамери по утвърдени европейски стандарти. Може ли да подобри състоянието след прекарана инфекция от коронавирус? Какви са ползите от хипербарна терапия за множеството заболявания, дори и сред деца в най-ранна възраст? Нина Милошевич потърси отговорите на тези и други въпроси. Интервюто може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.

Хипербарната кислородна терапия е прост, безболезнен и неинвазивен начин за обогатяване на тялото с повече кислород, отколкото може да поеме чрез обикновеното дишане. Сеансите се провеждат в многоместна барокамера, в която човекът диша 100% кислород при повишено налягане чрез кислородна маска. Условията на налягане повишават способността на кръвта да пренася кислород, като позволява на всички тъкани на тялото да се наситят с него. Престоят в барокамерата се осъществява след задължителна предварителна консултация с лекар и при постоянен мониторинг на провеждането на процедурите от високо квалифициран екип.
Процедурите в барокамерата подобряват менталното и физическо състояние на организма. Терапията има релаксиращ, възстановяващ и подмладяващ ефект. Забележими резултати се наблюдават в рамките на цикъл от последователни процедури.

Положителни ефекти от Хипербарната кислородна терапия върху здравето:

  повишаване на имунитета;
  подобряване на физическото състояние - допринася за по-голяма издръжливост при натоварване. Това прави терапията особено подходяща за хора, които активно се занимават със спорт;
  подобряване на паметта, умствената и физическата работоспособност;
  забавяне на процеса на стареене, подобряване на състоянието на кожата, косата и ноктите;
  ускоряване на времето за възстановяване при умора, стрес, продължителна работа, часова разлика и др.

Хипербарната кислородна терапия е изключително подходяща за спортисти, като най-значимите положителни ефекти са:

  Успешно лечение на спортните травми, спомага за избягването на усложнения и хронифицирането на процеса;
  Повишава нивото на физическа работоспособност при спортистите;
  Ускорява възстановяването след физически натоварвания;
  Разширява резервните възможности на спортистите;
  Правилното планиране на терапията помага за поддържането на отлична физическа форма и постигането на високи спортни резултати.

  Хипербарната кислородна терапия е иновативен метод за лечение и профилактика на редица заболявания:

  Прилага се активно при белодробна емболия и абсцеси на белия дроб;
  При мозъчни инсулти, мозъчен оток, множествена склероза, сърдечна хирургия;
  Има доказан ефект с изключително подобрение при деца с аутизъм и с множествена склероза;
  Увеличава се ефекта от лъчетерапия при злокачествени заболявания;
  Оказва добро влияние при лечение при диабет, диабетно стъпало и неговите усложнения;
  Бързо възстановява след тежки натоварвания при състезания и тренировки;
  За лечение на тежки инфекции, най-гангрена и остри некротизиращи фасциити;
  За пластична и реконструктивна хирургия при изгаряния и трудно заздравяващи рани.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Неволите в местност Пчелина продължават

Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални.  Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата  д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..

публикувано на 07.04.25 в 17:55

Жителите на Слънчево остават в протестна готовност срещу рекултивация на горски терен

Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..

публикувано на 07.04.25 в 09:55

Априлският сняг във Варна (СНИМКИ)

Сняг вали във Варна, Добрич, Шумен, Разград, Силистра и Нос Калиакра. Дъжд вали в районите на Бургас, Ахтопол, Нос Емине, Шабла и Русе.  Количеството на валежа е от 1 до 4 мм., в Североизточна България има слаба снежна покривка от 1 см.  Температурите, измерени в 6 часа: Варна и Нос Калиакра 0 градуса; Добрич и Шумен /-1/; Разград /-2/; Силистра..

публикувано на 07.04.25 в 07:00

Силен ръст на германските туристи, Слънчев бряг отваря за Великден

Този сезон по Южното Черноморие се очаква впечатляващ ръст на туристите от Германия, показват резервациите в Слънчев бряг. Ранните записвания от немския пазар са с 35% повече от същия период на миналата година. Повече чужди туристи се очакват и по Великден. Причините са както съвпадението на католическия и източноправославния Великден, така и..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Парадът на лалетата в Балчик е в своя пик

Парадът на лалета в Университетската ботаническа градина в Балчик (УБГ) е в своя пик, съобщават от управата на парка. Оттам допълват, че тази година палитрата от цветове включва над 45 000 луковици от общо 63 култивари градински и ботанически лалета.  Новите сортове са 27 на брой от всички групи лалета - ранноцъфтящи, средноранни, късноцъфтящи и..

публикувано на 06.04.25 в 12:45
Снимката е илюстративна

Изследвания върху множествената склероза печелят "Оскар за наука"

Американски невролог и италиански епидемиолог, чиято работа революционизира лечението на множествената склероза, спечелиха престижната награда за пробив, наградата, наречена "Оскар за наука". Стивън Хаузър и Алберто Ашерио получиха признание за продължилия десетилетия труд в изследване на инвалидизиращото невродегенеративно заболяване, което..

публикувано на 06.04.25 в 11:40

Чешката бира е на път да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО

Докато много любители на бира в централноевропейската държава се отказват от кръчмите, често за да спестят пари, чешките професионалисти в областта на бирата се стремят да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО сред световното културно наследство като възможен стимул.  Чешката бирена култура заслужава място в списъците на нематериалното наследство на..

публикувано на 06.04.25 в 10:34