Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

15 милиона лева губи независимият културен сектор до края на юли

| обновено на 16.05.20 в 14:35

Общините да подпомагат независимите артисти, за да се възстановят загубите в независимия културен сектор след наложените мерки във връзка с пандемията от КОВИД-19. За това призовават от гилдията. Молбата им е администрациите да се ангажират с осигуряването на сцени и обезпечаването им с техника.

При затруднената мобилност предвид ситуацията, грижата за независимите артисти трябва да е в много висока степен местна.Това каза в предаването за култура на Радио Варна "Гравитация нула" Весела Кондакова, изпълнителен директор на Българска музикална асоциация, тя е част от инициативната група, която работи с Министерството на културата по разработване на антикризисни мерки в областта на независимия културен сектор.

Според нея добрата новина е, че вече има информация за програмите за подпомагане на творците, които ще се открият в Министерството на културата, а те са с неколкократно увеличени бюджети и по-удобни условия -  отпадане на изискването за съфинансиране, увеличаване на процента за административни разходи.

Другото ново е, че за финансова помощ могат да кандидатства всички организации от областта на културата и изкуството, за да оцелеят не през дейността си, а за да съхранят екипа си или сцената, която ползват. Структурна подкрепа досега не е съществувала в България, това е революционна промяна в положителна посока.

Мерките, които идват от Министерството на културата, са за подкрепа на творческите проекти, но общините са тези, които трябва да съблюдават за тяхната реализация на място, убедена е Кондакова. Тя подчерта, че главно от тях зависи как всички самоосигуряващи се творци, които не са на трудов договор, ще излязат от кризата.

До края на юли т.г. очакваните финансови загуби от страна на физическите лица в сектора са в размер на 4 735 713 лв., от страна на организациите са 10 827 718 лв. или общо 15 563 431 лв., сочат обобщените данни от анализ за състоянието на независимия културен сектор в страната. 

Подробностите чуйте в интервюто на Светлана Вълкова с Весела Кондакова: 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 15.07.25 в 19:57

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05