Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сomputer vision syndrome вече и при децата

| обновено на 18.05.20 в 12:34
Снимка: Pixabay

Все по-широко разпространен става т.нар. сomputer vision syndrome, вкл. при деца. Симптомите за него са замъглено зрение, дискомфорт в очите, главоболие, но също и болки в гърба и раменете, когато децата боравят дълго с мишката. С една дума това непрекъснато стоене пред монитора влияе отрицателно на детските очи. Това сподели в интервю за Радио Варна офталмологът доц.д-р Виолета Чернодринска, автор на книгата „Най-честите очни заболявания при децата”. Специалистът препоръчва разстоянието, от което децата гледат монитора да е поне 50 см. и 10-минутни почивки, различни от игра на телефон или гледане на телевизия. Лаптоп или стационарен компютър са по-добрият вариант, отколкото таблет или телефон, защото децата ги приближават към очите си, каза още доц.Чернодринска.

Правилото "20-20-20"

Тя цитира за пример и правилото „20-20-20“ на Американската академия по очни болести. За да се даде шанс на окото да почине правилото е на всеки 20 минути гледане на монитор, 20 секунди почивка с 20 мигания.

Учат, но и играят пред монитор

Проблемът е, че децата не само стоят по-дълго време пред мониторите, а и времето, в което трябва да почиват да тичат навън, да се забавляват с другите деца и да карат колело, те изкарват свободното си време, гледайки телефона или таблета, отново играейки различни игри. Добре е родителите да обяснят в почивките да гледат някъде надалеч и да мигат по-често, защото рядкото мигане образува синдрома на сухото око.

В тази ситуация на учене чрез електронни устройства доц.Чернодринска препоръча на родителите, ако преценят да използват изкуствени сълзи за предпазване на очите на по-големите деца. Те не са лекарствен препарат, а биха намалили симптомите, които се появяват впоследствие, каза специалистът. Тя отправи апел към родителите да водят децата си на профилактичен преглед на очите.

Офталмологът доц.д-р Виолета Чернодринска е доскорошен началник на Детско Очно отделение УМБАЛ Александровска-София (2014 г.-2019 г.), със специализации във Франция, Великобритания и Япония. Доц. Чернодринска е автор на книгата „Най-честите очни заболявания при децата” и е в ръководството на Българското дружество по детска офталмология и невроофталмология.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Картината след вот на недоверие: Стабилност или временно решение?

Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна  политологът Димитър Ганев.   Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той.  Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..

публикувано на 15.07.25 в 10:00

Магистри, завършили специалността "Космическо инженерство": Няма спирка, ако имаш мечта

Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров  (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..

публикувано на 15.07.25 в 08:05

Френският пекар на Варна

14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..

публикувано на 14.07.25 в 08:05
Емил Радев

Емил Радев: След поправките в доклада за напредъка на Северна Македония показахме на нашите съседи, че не може да се лобира по този безобразен начин

Тази седмица  Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..

публикувано на 12.07.25 в 16:05
Николай Денков

Николай Денков: Постигнахме междинната си цел да влезем във всички европейски институции. Сега ни остава да се справим с мафията

Бившият премиер и депутат от ПП/ДБ Николай Денков обвини прокуратурата и службите в поръчкови акции срещу представители на "Промяната". Той определи действията на държавното обвинение срещу кмета на Варна Благомир Коцев и срещу Асен Василев като опит за сплашване и политически рекет. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Денков заяви,..

публикувано на 12.07.25 в 13:20

Пламена Георгиева: Иракчаните са най-безценната принадлежност на тази страна

Иракчаните са много добри, радушни и гостоприемни хора, най-безценната принадлежност на тази страна. Отношението е това, което най-много ме дърпа натам. Това споделя в предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Пламена Георгиева след 13 дни в почти самотно пътуване из Месопотамия и Кюрдистан, на територията на днешен Ирак.  "В Близкия..

публикувано на 11.07.25 в 08:07
проф.Драгомир Пламенов, ректор на ТУ-Варна

Ректорът на ТУ-Варна за студентските такси: Положението става притеснително

Ректорите не могат да влияят върху таксите, тъй като се придържат към определена формула, а всяко отклонение е незаконно. Това подчерта за Радио Варна проф. д-р  Драгомир Пламенов, ректор на Техническия университет във Варна.  Отчита се  намалено желание за обучение в магистърските програми извън държавната поръчка заради по-висок размер на..

публикувано на 10.07.25 в 14:30