Началото на Военноморския музей е поставено в дунавския град Русе през 1883 г.
В същия град през 1879 г. е създаден военният флот на новоосвободеното българско Княжество.
Първата сбирка на музея е съставена в Русе, като първият документ за музея е рапортът на капитан-лейтенант Зинови Рожественски – командир на Дунавската флотилия, до военния министър от 12 (24) октомври 1883 г. В него е обявено, че вече е започнало събирането на старини и морският музей е в „зачатък“. Заедно с новосформираната библиотека музеят ще съдейства за „образованието на съответстващите среди“ във Флотилията. През 1885 г. за уредник на морската музейна сбирка е определен инженер-механикът Павел Кузмински. Първите експонати са предимно образци на въоръжение и технически пособия. От това време има съхранено лично оръжие и лични вещи.
Чуйте в звуковия файл какво още разказа директорът на музея д-р Мариана Кръстева:
Официалното откриване и освещаване на Морския музей (както се нарича тогава) става на 20 май 1923 г., с което може да бъде определен за първия публичен морски музей в България. Осветен е от Варненския и преславски митрополит Симеон. В словото на Карел Шкорпил четем: „Целта на музея е да разучи и представи на обществото развитието на българското мореплаване… има да пропагандира идеята за любов към морето, нуждите от неговото опознаване и грамадните облаги от него. В музея ще се запознае посетителят с историята на бившия ни военен и търговски флот…“.
В следващите десетилетия постоянен служител, който е и уредник, и охранител, е Олга Полубояринова.
Дълго време съществуването на музея и оцеляването му се дължат на обществената подкрепа в лицето на БНМС. Сговорът основава фонд „Музей“ и чрез него и доброволни дарения издържа музея.
С министерска заповед № 46/10 април 1955 г. Морският музей влиза в системата на Министерството на народната отбрана под названието Военноморски музей като филиал на Централния музей на народната армия (днес Национален военноисторически музей). Разположен е в сградата на бул. „Приморски“ № 2.
Официалното откриване става със заповед на министъра на народната отбрана от 9 август 1956 г. Скоро заложената още в началото идея започва да се налага – съхраняването и популяризирането на достойното минало на морска България в по-широкия смисъл – корабоплаване, корабостроене, прояви в морските спортове и в художествената маринистика. Днес музеят съхранява колекции от морско оръжие – мини, брегова и корабна артилерия, от униформи и отличия, от корабни модели, голям брой фотографии и др.
С Военноморския музей са свързани първите подводни археологически проучвания в България. Първата такава експедиция е организирана през 1959 г. при нос Калиакра. През следващите десетилетия са проведени поредица от изследвания– край нос Калиакра, при Шабла, във Варненския залив и пр.
Музеят е носител на орден „Кирил и Методий“ І степен, с който е награден през 1973 г. по случай 50-годишнината от откриването на експозицията му във Варна.
Стотици хиляди посетители са минала през откритата и закритата експозиция, където са изложени общо около 1200 предмета. След ремонт на сградата през 2012 г. постоянната експозиция е изцяло обновена.
В цялото си съществуване музеят се ползва със специалното отношение на варненската морска гилдия. Няма момент от историята му, в който да не е усещана грижата от страна на командването на Българския военен флот. Днес сред най-близките съмишленици на Военноморския музей е Сдружение „Национален морски музей“.
Още истории за създаването на Военноморския музей, експозициите в него, колекции и издания може да прочетете в офциалния сайт на музея. Снимките в публикацията са от сайта на музея.
Официалното награждаване на младите таланти от конкурса за рисунка "Моята Коледа" ще бъде о т 18.30 часа днес в Арт салона на Радио Варна. Победителят ще бъде обявен по време на официалното събитие. Неговата рисунка ще бъде използвана за коледна картичка на Радио Варна за 2024-та. Най-красивата рисунка беше избрана от тричленно жури в състав..
Годишната изложба на експозиционната зала “Ателие Георги Велчев” на Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, се открива на 14 декември 2024 г. В експозицията са представени произведения живопис и скулптура на утвърдени автори от Варна, чието изкуство традиционно присъства в афиша на..
Прочутият италиански квартет китаристи 40 FINGERS бяха специални гости на Коледния концерт на Матео Бочели в Tauron Arena в Краков. Италианците бяха част от огромно празнично събитие, организирано от младия Бочели в полския град. Те делиха сцената със световни музиканти като Андреа Бочели, флейстистът Андреа Гриминели, полската звезда..
Все повече момичета във Варна, a oт няколко години и момчета, проявяват интерес към хоровото пеене. И концертният, и детският състав на Детски хор "Добри Христов" към ЦПЛР – Общински детски комплекс са с повече от 40 деца. Това най-много си личи по време на репетиция - столовете не ни стигат. Това сподели за Радио Варна диригентката на детския хор Галина..
Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му. Книгата..
Рокендрол легендите GUNS N' ROSES ще направят концерт на стадион „Васил Левски“ в София на 21 юли 2025. Датата в София е част от турнето на световноизвестната банда в Европа и в Близкия изток през следващата година. От днес са в продажба билетите за фен клуба на бандата, за членовете на "Fest Club" – в четвъртък, а за всички останали – в петък, 13..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 10 декември до края на 2024 г. изложбата “Графики и рисунки” на Радко Мурзов - емблематичен художник и създател на Школата по изобразително изкуство, оформила началните стъпки на поколения млади таланти от морската столица. Художникът е подготвил за тази изложба селекция от 65..