Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елена Алексиева: Пандемията ни напомни, че светът не се върти около нас

3
Елена Алексиева с Националната литературна награда за български роман на годината „13 века България“
Снимка: БГНЕС

Докато човечеството страда, светът в който това човечество живее и е узурпирало, всъщност изобщо не страда. И започва да се чувства по-добре! Трябва да се сетим, че светът не се върти около нас и да се опитаме да не го забравяме повече. Тази Земя няма как да се адаптира спрямо нас, въпреки че тя се опитва да го прави, но това не може да става чрез унищожение! Това каза писателката Елена Алексиева в интервю за предаването "Новият ден". Тя е автор на стихосбирки, разкази и няколко романа, последният от които "Свети Вълк" получи голямата награда в конкурса за Националната литературна награда за български роман на 2019 година от Националния дарителски фонд "13 века България". Алексиева е носител и на две театрални награди - "Аскеер" 2013 за съвременна българска драматургия за пиесата „Терапевтът“, премиера в Народен театър „Иван Вазов“, сезон 2012/2013, реж. Крис Шарков и „Икар“ 2015 за съвременна българска драматургия за „Мадам Мишима“, моноспектакъл на Михаил Милчев, сдружение „Артсензориум“ и театър „София“, сезон 2014/2015, реж. Калин Ангелов.

Елена АлексиеваПреди всичко - честит имен ден! Как посрещате този хубав, светъл пролетен празник?

Много благодаря затова, че ми честитите! Свети Константин и Елена винаги ги свързвам със следващия още по-голям за нас празник - 24-ти май. За мен хубавото и ценното, ако щете и многозначителното е в това, че тези два празника ги делят буквално няколко дни. Има едно смислово преливане от единия в другия и затова, така най-просто казано си обичам имения ден!

В момента какво занимава мислите ви, като процес, като произведение?

Това е една много голяма бразилска писателка Кларис Лиспектър. За мен това е литературно откровение, пък и не само литературно. От ония, които сравнително рядко ми се случват. За съжаление тя все още не е преведена на български и се надявам това да стане в най-скоро време. Друго нещо, което с наслада се готвя да започна да чета, за съжаление също не е превеждано на български, това е едно произведение, датирано от 10-ти век и се казва "Сказание за Генджи" роман от една японска придворна дама Мурасаки Шикибу. Това е, което мога да споделя като големи радости в момента.

За един творец, казват че уединението често носи вдъхновение. За вас плодотворен ли беше този период на затваряне, на поглед навътре?

По принцип моят начин на живот е доста динамичен, но пък погледът е винаги обърнат навътре. Аз съм от хората, които обичат да се затварят и усамотението все не ми стига. Но отчитам и факта, поне в началото на извънредното положение доста силно го усещах, че има разлика между усамотението, когато ти го търсиш и тогава, когато ти е наложено отвън. Имаш един преход - неясен, леко объркващ, но в крайна сметка светът ни се промени и май продължава да се променя. Ако приемем, че това е една още по-голяма промяна, тя още не е приключила и ние трябва да адаприраме към нея не само мисленето, но и бита си.

Да, така е. Големи артисти от киното, режисьори призоваха да запазим промененото положение, защото то е знак, че всъшност обичайното е някъде сбъркано. В този ред на мисли за вашият роман "Свети Вълк", който ви донесе голямата награда м.г. - главният герой е един самотен пътник, който е носител на промяната, там където отива. Вие сега каква промяна мислите, че ни е е необходима?

Виждате какво става - докато човечеството страда, светът в който това човечество живее и е узурпирало, всъщност изобщо не страда. И започва да се чувства по-добре! Това означава, че има някаква връзка, която е сериозно сбъркана.

И какво трябва да запазим?

Може би трябва да се сетим, че светът не се върти около нас и да се опитаме да не го забравяме повече. Тази Земя няма как да се адаптира спрямо нас, въпреки че тя се опитва да го прави, но това не може да става чрез унищожение!

Какво бихте пожелали на четящите хора по повод 24-ти май?

На нечетящите първо искам да кажа, че губят страшно много и от четенето само могат да спечелят. А на хората, които четат - да не губят своето упование в четенето, в литературата и в книгите, защото те действително спасяват живота на човек! Защото да спасиш духовния и душевния живот на един човек, това е все едно да спасиш физическия му живот! Така, че им пожелавам да имат време да четат, да мислят, да имат достатъчно време за себе си. В крайна сметка всяка промяна е за добро! Не забравяйте, че ние преживяваме криза в момента, а не война! Затова аз съм оптимист за бъдещето и пожелавам на всички от сърце да отпразнуват този наистина за мен най-светъл празник, който ни предстои - 24-ти май!

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 19.07.25 в 19:46
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00

Първият треньор на Иван Иванов: Тренировките бяха забавление с впечатляващи резултати

Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев.   Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..

публикувано на 16.07.25 в 09:00

Шампионът на "Уимбълдън" Иван Иванов: Да играя и да постигна успех на този корт е нещо уникално

Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон.  Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи.  Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..

публикувано на 16.07.25 в 08:16