Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земята е пред шесто масово изчезване на видове в историята си

Човешките въздействия върху местата на Земята с най-голямо разнообразие и численост на животински видове са довели стотици диви животни на ръба на изчезване, показва ново проучване.

Подкрепата на дърводобива и бракониерството са изтласкали 500 вида бозайници, птици, влечуги и земноводни до критични точки, разкрива проучването, за което съобщава Би Би Си.

Това е доказателство, че света претърпява шесто масово изчезване, твърдят учените. Видовете изчезват със скорост 100 пъти по-голяма от естествения темп, казват те. Но за разлика от други масови изчезвания, причинени от изригвания на вулкани или удари на астероиди, за това сме виновни само ние.

Проф. Герардо Кебалос от Националния университет на Мексико в Мексико Сити заяви, че регионалните екосистеми са пред колапс.

"Навлязохме в шестото масово изчезване", каза той пред Би Би Си. "Въз основа на нашите изследвания и това, което виждаме, кризата на изчезването е толкова голяма, че каквото и да правим в следващите 10 до 50 години, тя ще определи бъдещето на човечеството."

Проф. Кебалос работи над проучването с други двама известни учени, професорът от Станфордския университет Пол Ерлих и д-р Питър Рейвън от Ботаническата градина на Мисури в Сейнт Луис, САЩ.

Използвайки данни на Международния съюз за опазване на природата (IUCN) от Червената книга на застрашените видове, те са идентифицирали най-малко 515 вида, които са на ръба на изчезване, с по-малко от хиляда останали екземпляра. Животни изчезват на всеки континент, включително Антарктида, на места, силно засегнати от хората, предимно в тропиците и субтропиците. Сред тях са златен лъв тамарин, етиопски вълк, явайски носорог, испански царски орел, жълтоушен папагал и зелена отровна жаба.

Учените описват кризата на изчезване като екзистенциална заплаха за цивилизацията, заедно с изменението на климата и замърсяването, с които тя е обвързана. Те казват, че имат „моралното задължение“ да привлекат вниманието към загубата на биоразнообразие, което според тях все още се игнорира от повечето хора.

Изследването е публикувано в списанието „Proceedings of the National Academy of Sciences“.

Коментирайки го, проф. Даяна Фишър от университета в Куинсланд, Австралия, заяви, че проучването заслужава внимание, тъй като изключително много хора не осъзнават каква част от дивата природа в света е изправена пред изчезване.

„Съгласна съм с авторите, че тази криза на изчезване трябва да бъде издигната до ниво извънредна ситуация, равна на изменението на климата“, каза тя.

Проф. Крис Джонсън от университета в Тасмания заяви, че сегашният темп на изчезване на видове е по-висок, отколкото по всяко време – сравнявайки го с времето преди 66 милиона години, когато сблъсъкът на космическа скала със Земята е убил динозаврите и много други видове.

"Заплахите за видовете в днешния свят - неща като унищожаване на местообитанията и изменение на климата - нарастват бързо", каза той и добави, че 515 вида с 1 000 или по-малко екземпляра вероятно ще изчезнат много скоро. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обичано кътче с вълнуваща история – вила "Балчика"

В Балчик има десетки паметници на културата от местно значение, особено забележими по главната улица "Черно море". Фасадите на повечето от тях изглеждат добре, въпреки че у нас все още статутът им вместо да улеснява, затруднява собствениците в грижите за съхраняването им. Една от тези сгради е в центъра на Белия град – вила Балчика, проектирана от..

публикувано на 24.07.25 в 10:02

НС приема промени в Закона за висшето образование, студенти на протест

Народното събрание ще приеме окончателно промени в Закона за висшето образование, с които се намаляват таксите за платено обучение.  Въпреки намерението таксите да бъдат намалени с 40 на сто студенти от Софийския университет и други висши училища излизат на протест пред Народното събрание с искане за конкретни и справедливи решения за..

публикувано на 24.07.25 в 08:35

Варна е най-топлият град в страната тази сутрин

Най-високата температура в страната тази сутрин е измерена във Варна, съобщиха от НИМХ. В 5 часа термометрите в морската столица са показвали 26 градуса, като температурата вече започна да се повишава и към този час е над 27 градуса. Най-хладно е в Шумен и Разград – 20 градуса. В Добрич, Силистра, Карнобат и на нос Калиакра са отчетени 23..

публикувано на 24.07.25 в 06:40
Изгрев във Варна

Облачността ще намалее. След обяд ще е слънчево и горещо

Днес над Югоизточна България и по Южното Черноморие ще преобладава слънчево време. Сутринта по-значителна ще е облачността над Североизточна България и по Северното Черноморие. На места отново ще превали краткотраен дъжд, но още преди обед облачността и там ще намалее до предимно слънчево. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток...

публикувано на 24.07.25 в 05:47

НС прие окончателно: Общинските и тол камери ще отчитат нарушенията по пътищата

Камерите на тол-системата ще отчитат средна скорост и ще засичат движението в аварийните ленти на автомагистралите, приеха окончателно народните представители с гласуваните промени в Закона за движение по пътищата, предаде БНР.  Увеличават се и глобите при превишаване на скоростта на движение и се въвежда регулация за електрическите тротинетки...

публикувано на 23.07.25 в 20:18

Пети протест във Варна в подкрепа на кмета Благомир Коцев и останалите обвиняеми

"Долу ръцете от Варна, долу ръцете от България", подчерта той, след което допълни: "Добрата новина е, че  София е с Варна, България е с Варна, Европа е с Варна, целият свят ще бъде с Варна".  Пред протестиращите говориха заместник-кметове от екипа на Благомир Коцев, както и адвокат Димитър Филипов, който призова хората да присъстват..

публикувано на 23.07.25 в 18:45

Малкият басейн на плувния комплекс "Приморски" е затворен за три дни

Малкият басейн на Плувен комплекс „Приморски“ е затворен за три дни – 23, 24 и 25 юли - по заповед на Регионалната здравна инспекция във Варна, съобщиха от Общинското предприятие „Спорт-Варна“. Взети са нови проби от водата и се очаква басейнът да бъде отворен за посетители на 26 юли (събота). Децата, включени в програмата за начално обучение по..

публикувано на 23.07.25 в 17:23