Фондация "Буквите" е един от партньорите, предоставили безплатно най-голям брой електронни книги - над 100, за инициативата "Чети във влака" на БДЖ. "Най-много се четат алманасите с творби на съвременни български автори и любовните романи. Като цяло хората във влака не предпочитат сериозна и тежка литература, търсят нещо, което ще им помогне да се отпуснат, да се пренесат в един друг свят и дори да забравят, че пътуват" - сподели Иван Богданов, председател на фондацията. - "Ние сме специализирани от много години в издаването на електронни книги от нови български автори и с удоволствие се включихме в инициативата. Аз съм от Шумен и пътувам редовно с влак, а това е доста време - осем часа пътуване, и е приятно да можеш да прочетеш нещо ново. Аз самият предпочитам електронната книга, защото мога да чета без очила, без да светвам лампа и прочее неудобства, а моето време за четене е предимно нощем."
Според Иван Богданов електронните книги и тези на хартиен носител не си пречат и се развиват паралелно. Вече има автори и колективи, които разработват книгите си само за електронен вариант - особено в областта на научната литература, защото е-книгите позволяват да се направят разнообразни илюстрации, да се добяват пълноценни схеми, дори анимация, но любовните романи още дълго ще се четат на хартия. Първата електронна книга "Буквите" издава още през 2006 година - алманахът "Сънувах човешко лице" побира творбите на всички автори от конкурса за фантастичен разказ. Чуйте още за електронните книги за деца и възрастни и мнение за това как се отразява по-ниската ставка на ДДС върху книгоиздаването в интервюто в звуковия файл.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..