Петиция за възстановяване на културния живот във Варна през 2020 година създадоха обединени артисти и културни оператори. Петицията е адресирана до Общинския съвет. Те са обезпокоени, че след края на пандемията многообразието от културни събития в Морската столица, с което сме свикнали, е застрашено.
Тези събития, както и много други, се осъществяват с финансовата подкрепа на Община Варна. От четири месецa насам процедурите по предоставянето на тази подкрепа са “замразени”, като по този начин лишават артистите и културните организации от възможността да планират своите събития, да адаптират своите програми и формати към настоящата ситуация и да предложат релевантно културно съдържание, съобразено с всички изисквания за безопасност и сигурност, наложени от здравните институции – се казва в документа.
Според артистите и културните оператори свикването на заседание на Общинския съвет на град Варна е изключително наложително в създалата се ситуация и решенията, които предстои да бъдат взети на него, ще определят не само културния календар на града за летен и есенен период, но и ще заявят ясно отношението на местната власт към културата на нашия град.
„В петицията стоят артисти на свободна практика и предсатвители на ключови активни културни организации от град Варна. Ние се сформирахме по необходимост във врзъка с пандемията и за това, че осъзнахме че няма как без да стоим заедно да постигнем дълготрайни резултати. Ние като обединение на културните организации и артистите, ще се радваме местаната власт да ни подаде ръка и да осъществим градивен диалог, защото последствията ще бъдат дългосрочни за сектора и трябва да предприемем адекватни мерки, но и да подходим далновидно“. Това каза Светлозара Христова, един от инициаторите на петицията, в предаването за култура на Радио Варна – „Гравитация нула“.
По думите й културният сектор е най-ощетен, тъй като е спрял да функционира напълно. Според нея след разхлабването на мерките се вижда светлина в тунела, но трябва да се помисли как да бъдат подкрепени артистите на свободна практика и да бъдат възстановени фестивалите, които са знакови за града. Тя обърна внимание на факта, че вече има добри практики в други европейски страни, а като пример даде смяната на датите за провеждане на традиционните фестивали, както и преформатирането им.
Ситуацията за независимите творци и случването на фестивалните събития тук обаче неясна, а процесът на възобновяване на творческите проекти буксува, тъй като финансовите инструменти на общината, какъвто е фонд „Култура, са замразени, категорична е още тя. Едно от предложенията за подкрепа, които имат инициаторите на петицията, е да им бъдат предоставени пространства, в които да могат да реализират своите проекти. Архитекти от обединeнието са изготвили каталог с потенциалните локации, където би могло да се организира културно събитие.
Целия разговор на Светлана Вълкова със Светлозара Христова чуйте в прикачения звуков файл:
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..