Флотилен адмирал Коста Андреев има зад гърба си 35 години внушителна кариера във Военноморските сили на Република България. завършва ВВМУ "Н. Й. Вапцаров", по-късно - ВА "Г. С. Раковски" - София и специализира във Военноморския команден колеж на САЩ в Нюпорт. Служил е като командир на минно-артелерийска бойна част, преминава през помощник-командир на кораб и щабен офицер в Дивизион миночистачи, офицер по кадровите въпроси и старши помощник-началник по кадровите въпроси в „Личен състав“ на Военноморска база - Варна. По-късно е бил началник-щаб и командир на 18-и дивизион кораби. След завръщането си от САЩ е назначен последователно за заместник-началник и началник на направление „Бойна готовност и оперативна съвместимост“ в щаба на Военноморска база - Варна. Две години е началник на управление „Външно сътрудничество“ в операцията на ЕС "Алтеа" в Босна и Херцеговина. От 2011 до 2012г. е и.д. командир на Военноморска база Варна, а по-късно няколко години е началник-щаб на ВМС. От 2015г. е заместник-командир на ВМС. От 2016 година е аташе на Република България по отбраната във Великобритания и Северна Ирландия. Мандатът му като военен аташе изтича през лятото на 2019г., в началото на януари 2020г. е освободен от военна служба и преминава в запаса.
Първата цивилна длъжност в кариерата си адмирал Коста Андреев заема през месец февруари т.г. като мениджър "Морско образование и квалификация" в Технически университет – Варна.
С адмирал Андреев разговаряме за включването на академичните ресурси на университета в значими публични и частни инфраструктурни и индустриални проекти. Възможностите на ТУ-Варна за изготвяне на експертни оценки на риска и въздействието върху околната среда при подобни проекти - особено такива, свързани с морско и речно корабоплаване и експлоатация на водни съоръжения са много големи, благодарение на модерното технологично и софтуерно оборудване на Морския квалификационен център и на университетските лаборатории.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..