Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникален за Източна България Център за управление на интелектуалната собственост е създаден в ТУ-Варна

доц. д-р Беанета Василева
Снимка: личен архив

Беанета Василева е юрист по образование, защитава докторската си степен в Института за държавата и правото при БАН, хабилитира се през 2014 година в Технически университет - Варна и преподава на бъдещите инженери и инженер-мениджъри правни дисциплини, сред които от 10 години важно място заема и "Закрила на интелектуалната собственост". Инициатор е за създаването и ръководител на университетския Център за управление на интелектуалната собственост (ЦУИС), утвърден в структурата на Технически университет - Варна с решение на Академичния съвет от юли 2019 година.

Центърът е единствен в Източна България, а ТУ - Варна е един от трите университета у нас - партньори на Патентното ведомство на Република България, заедно с УНСС и ТУ-София, показва справка в сайта на институцията.

"Целите на Центъра за управление на интелектуалната собственост в ТУ-Варна са в няколко направления. Включват подкрепа на академичната общност и на бизнеса чрез информация и съдействие при подготовка на документацията за защита на патенти и полезни модели, консултантски услуги по предмета на дейност, медиация при възникнали спорове и мн. др. Основна ще е ролята му за създаване на законосъобразни условия университетът да капитализира резултата от научните изследвания и приложните разработки и да реализира приход както за изобретателя, така и за висшето училище - нещо, което е залегнало и в Постановление 61 на МС от 02.04.2020г. Нормативната база предвижда да могат да се създават търговски дружества от университетите именно с цел да създават добавена стойност от развойната работа по професионални направления." - обобщава доцент Василева. - "Една от задачите е и превенция и предотвратяване на академичната измама във всичките и форми на проявления като се започне от преписването и подсказването на изпитите, неточното цитиране и позоваване в курсови, дипломни и други писмени работи и се стигне до тежкото плагиатство, което се санкционира строго и от Закона за развитие на академичния състав в Република България. Има идея да бъде закупен и софтуер за удостоверяване на авторството на писмените работи. Ще създадем и пълен регистър на студентските дипломни работи и разработки, за да се чувстват и те защитени и да няма злоупотреби с труда на младите хора."

В интервю за Радио Варна доцент Василева сподели и за най-новите възможности за бърза онлайн предварителна защита на едно изобретение - чуйте още в звуковия файл.


"Последните месеци бяха време на активно структуриране на звеното, подготовка на вътрешноуниверситетската нормативна база за работа на Центъра и съгласуването и с националното законодателство в тази област, инициране на партньорства и запознаване на академичната общност с целите ни" - споделя доц. д-р Беанета Василева. - "Идеята ми и концепцията за този университетски център имат доста дълга предистория. Интересът ми към тази област на правото не е случаен и е пряко свързан с работата ми в ТУ-Варна. Винаги съм смятала, че е недопустимо бъдещите инженери да не бъдат обучени как да защитят бъдещите си разработки и изобретения, полезни модели, инженерен дизайн и т.н." - разказва доцент Василева. - "През 2012 година имах възможност да участвам в първото Сдружение на преподавателите по интелектуална собственост. Беше учредено в София с участието на водещи преподаватели от всички университети и под егидата на Патентното ведомство. Участваха и представители на Европейската патентна академия, на Академията на Световната организация по интелектуална собственост. Получихме изключително интересни материали, идеи, насоки за обучението на студенти в тази посока. Друг ключов момент беше промяната в Закона за висшето образование (ЗОВ) през 2016 година, свързана и с патентната дейност в университетите. Промените в нашето законодателство бяха иницирани във връзка с Резолюция на Европейската Комисия, приета още на 10.04.2008 година, в която се акцентира върху това, че държавните висши училища трябва да капитализират резултатите от научните изследвания. Така през 2016 година в ЗВО беше създаден новият чл. 17 ал. 2 т. 10, където се уточнява, че трябва всяко едно държавно висше училище и по-конкретно - университет, да има обучение по закрила на интелектуалната собственост и да създаде система за защитата и. Промените в закона са в сила от 2017 година и тогава започнах още по-активно да работя по концепцията за центъра. Радвам се, че новото ръководство на ТУ-Варна прие идеята и Центърът за управление на интелектуалната собственост е факт. В момента работим върху окончателния вариант на Правилник за работа на Центъра и когато бъде утвърден от Академичния съвет, ще започне същинската ни работа, свързана вече с обекта на  дейност. Планираме и много чисто информационни събития за преподаватели и студенти, за граждани, за партньори от бизнеса, защото е наложително да се работи за правната култура на обществото в тази посока."



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00

Травъл блогърите в България с изложба до Слънчевия часовник

Годишната изложба на Асоциацията на собствениците на туристически онлайн медии в България ще бъде открита днес от 18.30 часа до Слънчевия часовник във Варна. Тя е под надслов "България - магнетична и красива" и представя чрез снимки популярни и не толкова известни кътчета, сред които лазурни езера, драматични планини, дълбоки пещери, уединени..

публикувано на 24.09.24 в 08:15

Цветан Момчилов представя новия си албум "Полет"

Варненският музикант Цветан Момчилов продължава да предизвиква сетивата и духа на търсещите слушатели. На 11 септември той издаде новия си албум "Полет" , който съдържа пет композиции и е записан в Концертното и звукозаписно студио на Радио Варна. Използваните инструменти са роял, глас и няколко различни източни перкусионни инструмента, чийто..

публикувано на 23.09.24 в 11:48

Деян Статулов представя книгата "Между два кадъра" в Социалната чайна

42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19-и до 26-и септември 2024 г. и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии, книги, инициативи за млади творци и прожекции на открито.  Основен организатор на събитието е ИА Национален филмов център, съвместно с Министерството на..

публикувано на 22.09.24 в 12:44

Иван Църов: С обявяването на Независимостта България се връща на политическата карта на Европа

С обявяването на Независимостта България се връща на политическата карта на Европа като самостоятелна държава - това каза в интервю за Радио Варна директорът на Регионалния исторически музей във Велико Търново Иван Църов. Той припомни, че Берлинският договор прави Българското княжество васално на Османската империя. Независимостта е плод на множество..

обновено на 22.09.24 в 08:14