Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени откриха метод за предсказване продължителността на живота

Американски учени откриха, че степента на натрупване на генетични мутации може да предскаже колко години ще живее човек. При жените този метод също ще позволи да се прогнозира периода на плодовитост. Резултатите от изследването са публикувани в „Scientific Reports“.

Учените отдавна знаят, че увреждане на ДНК се случва непрекъснато през целия живот, но тялото има механизми за възстановяване, които предотвратяват натрупването на вредни мутации. С течение на времето тези механизми стават по-малко ефективни, затова например възрастните родители по правило предават повече генетични мутации на своето потомство по зародишна линия - яйцеклетката и спермата.

Американски биолози от университета в Юта и университета в Луисвил установиха, че скоростта, с която човек придобива ДНК мутации, може да служи като биомаркер на стареенето и може да предскаже продължителността на живота дори при младите хора, както и плодовитостта при жените.

В основата на изследването е базата данни на Центъра за изследване на човешкия полиморфизъм (CERN) - международен институт за генетични изследвания в Париж, който играе ключова роля в много големи изследвания, допринасящи за съвременното разбиране на човешката генетика.

Изследването включва 41 семейства, състоящи се от три поколения. Авторите анализирали кръвни ДНК последователности в тройки от 61 двойки баби и дядовци от първо поколение и едно от техните деца.

Изследователите сравнили мутациите, открити в кръвната ДНК на двете поколения и по този начин са определили броя мутации, които всеки родител е натрупал в яйцеклетката или спермата към момента на зачеването, а също така изчислили за второто поколение броя на новите мутации, натрупани по време на живота и скоростта на тяхното натрупване.

Тъй като това изследване е ретроспективно, учените имали възможност да сравнят продължителността на живота с броя на натрупаните мутации, не само за по-старото, но и за средното поколение.

Оказало се, че младите хора, придобили по-малко мутации от родителите си и натрупали по-малко през живота си, живеят около пет години по-дълго от тези, чийто темп на растеж на мутацията е по-висок. Тази разлика е сравнима с последствията от тютюнопушенето или липсата на физическа активност.

„По този начин, в сравнение с 32-годишен мъж със 75 мутации, очакваме 40-годишен мъж със същия брой мутации да остарее по-бавно и да живее по-дълго“, казва един от двамата ръководители на изследването от университета в Юта, професорът по човешка генетика, д-р Ричард Каутън.

„Ако резултатите бъдат потвърдени от други независими проучвания, това ще има огромни последици, казва вторият ръководител, д-р Лин Джорд. „Това означава, че можем да намерим начини да се подмладим и да живеем по-дълго.“

Учените открили също, че скоростта на натрупване на мутации се увеличава по време или малко след пубертета - това предполага, че стареенето започва още в юношеска възраст.

Авторите също така отбелязват връзката между степента на натрупване на мутации и фертилитета при жените. Жените с най-висок процент на мутации имат значително по-малко живородени и са спрели да раждат в млада възраст.

„Способността да се определи кога започва стареенето, колко дълго жените могат да останат плодовити и колко дълго могат да живеят хората, е невероятна възможност“, подчертава д-р Каутън. „Ако можем да разберем как биологията на развитието влияе върху честотата на мутациите по време на пубертета, ще можем да разработим медицински интервенции за възстановяване на ДНК и други хомеостатични механизми за довеждане на организма до състоянието, което е било преди пубертета". /БГНЕС/


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29