Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Белите принцеси на Балчик - Magnolia grandiflora

Две бе­ли прин­це­си, ста­ра­тел­но об­гриж­ва­ни от об­щин­ско пред­приятие "Бла­гоус­троя­ва­не и ко­му­нал­но сто­пан­ство", ве­че по­каз­ват кра­сота­та си  в цен­тъ­ра на гра­да. Арис­ток­рат­ки­те са две аро­мат­ни маг­но­лии от вида Magnolia grandiflora.
Тру­дът, кой­то вло­жих­ме, да­де ре­зул­тат. Те­зи срав­ни­тел­но го­ле­ми, двуметрови дръв­че­та, след ка­то бя­ха за­са­де­ни в ран­на­та про­лет, бя­ха по­ли­ва­ни през два де­на с прес­тоя­ла во­да. Пре­ди то­ва сме­нихме пръст­та с чер­на, тъй ка­то пре­диш­на­та, бя­ла поч­ва бе­ше неб­лагоп­рият­на, обяс­ни глав­ният озе­ле­ни­тел Ма­риян Цвет­ков.

Та­зи про­лет на цен­трал­ния пло­щад бе­ше из­ва­де­на ста­ра­та рас­тител­ност. Храс­ти­те бя­ха про­рас­на­ли и из­пъл­ни­ли своя­та ро­ля в го­дини­те. За­са­дих­ме око­ло 250 броя но­ви по­пъл­не­ния нис­ко­цъф­тя­щи храс­ти, ка­за спе­циа­лис­тът.
“На­ри­чам ги прин­це­си, за­що­то маг­но­лия­та е приз­на­та от бо­та­ни­ци­те за кра­ли­ца на всич­ки де­ко­ра­тив­ни храс­ти и дър­ве­та. Тя е кръс­те­на от Пиер Маг­нол  - един от най-го­ле­ми­те бо­та­ни­ци, го­лям френ­ски учен.
И на дру­ги мес­та в град­ска­та сре­да има прин­це­си от то­зи вид, на­пример до Мел­ни­ца­та.

От ти­па лис­то­пад­на маг­но­лия (Magnolia stellate) е за­са­де­на до дет­ска­та пло­щад­ка на цен­трал­ния пло­щад, коя­то обил­но  цъф­ти от края на май и на­ча­ло­то на юни. Ми­на­ла­та про­лет 11 дръв­че­та на­ме­ри­ха свое­то мяс­то в гра­дин­ка­та на  храм "Св. Геор­ги". Те са да­ре­ни от ру­мън­ци, кои­то имат сан­ти­мент към Бал­чик. "Раз­ви­ват се доб­ре на на­ша поч­ва и са с раз­лич­ни цве­то­ве - бя­ла, ро­зо­ва, кре­ма­ва, тъм­но­ли­ла­ва. Та­зи го­ди­на по­ра­ди прев­рат­нос­ти­те на про­лет­та цве­то­ве­те мно­го бър­зо пад­на­ха", спо­де­ли Цвет­ков.
Спе­циа­лис­тът обяс­ни, че за да се "хва­нат кра­са­ви­ци­те", най-важ­но е да се сеят в го­ле­ми дуп­ки,  да се то­рят с раз­лич­ни ви­до­ве же­лез­ни оки­си, кои­то лип­сват на кар­бо­нат­ни­те ни поч­ви. Изис­кват ов­лаж­не­на пръст.  Маг­но­лии са за­са­де­ни и в час­тни дво­ро­ве в Бал­чик, наб­лю­де­ния­та са, че се раз­ви­ват доб­ре.
Най-ста­ра­та маг­но­лия в България е в Балчик и се на­ми­ра в Дво­ре­ца, тя е око­ло сто­го­диш­на и е от ви­да Magnolia grandiflora.

За раз­ли­ка от дру­ги­те ек­зо­тич­ни ви­до­ве, вне­се­ни в град­ска­та сре­да, маг­но­лия­та не е раз­прос­тра­не­на тук. Мо­же би за­що­то не е много поз­на­та, скъ­пос­тру­ва­ща е и не оби­ча су­хи­те поч­ви, от­го­ва­ря си Ма­риян Цвет­ков, убе­ден, че Бал­чик зас­лу­жа­ва по­ве­че от омай­ни­те ху­ба­ви­ци.
Сай­тът gradina.bg пос­та­вя оцен­ка 6+ на Маг­но­лия Гран­диф­ло­ра, за­ра­ди не­ве­роят­но­то съ­че­та­ние на кра­си­ви цве­то­ве и не­пов­то­рим аро­мат. То­ва е един­стве­на­та веч­но­зе­ле­на Маг­но­лия.
В по-топ­ли­те ре­гио­ни на Бъл­га­рия из­дър­жа през зи­ма­та, но е нуж­на до­пъл­ни­тел­на за­щи­та ако се от­глеж­да на мес­та, къ­де­то тем­пе­ра­ту­ра­та па­да под - 18С. За­то­ва в на­ша­та стра­на ед­роц­вет­на­та маг­но­лия се сре­ща в ра­йо­ни­те с по-то­пъл кли­мат ка­то Чер­но­мо­рие­то, мес­та­та с мик­рок­ли­мат ка­то Ста­ра За­го­ра, Ве­ли­ко Тър­но­во и др. И в юж­ни­те час­ти на стра­на­та (Сан­дан­ски, Пет­рич и др.).
Подробности чуйте от репортажана Алебена Иванова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваксиниране срещу Covid-19 в Атина.

Нивата на ваксиниране у нас са близо 95 на сто

Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..

публикувано на 20.04.25 в 14:57
Провадия-Солницата от

Дават 350 хил. лв. за разкопките в "Провадия-Солницата"

2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..

публикувано на 20.04.25 в 13:20

Ученици от Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи

Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки.  В уютното пространство на..

публикувано на 20.04.25 в 13:05

Деца боядисваха яйца в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна

На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца.  Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..

публикувано на 19.04.25 в 13:45

Забраните на Велика събота

На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..

публикувано на 19.04.25 в 09:14
Валентин Георгиев и Давид Валентинов

Баща и син - за доброто и вярата

Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село  Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората.  От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..

публикувано на 18.04.25 в 14:30

Българското неделно училище „Свети Седмочисленици“ в Реус, Испания, се готви за Великден

"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила."  Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..

публикувано на 18.04.25 в 11:14