Пълен списък с обектите, с които може да бъдат свързани техногенните сигнали публикува в каталога „Exotica“ проектът „Breakthrough Listen“, търсещ извънземни форми на живот. Резултатът от проучването е публикуван на сайта на Калифорнийския университет.
Търсенето на разумен извънземен живот отдавна е сериозен научен проблем. В рамките на глобалната програма SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) през 2016 г. предприемачът Юрий Милнер стартира проекта „Breakthrough Listen“ – инициатива по търсене на признаци на разумен живот във вселената по техносигнатури, т.е. потенциално техногенни сигнали.
Компанията „Listen“ разшири значително възможностите на издирването, като разработи технология за търсене с помощта на гигантски радиотелескопи, разположени на три континента. Тя (технологията) дава възможност да се покрие безпрецедентен честотен диапазон с висока разделителна способност.
Всичко, което до момента е било открито в космоса, е публикувано в иновативния каталог „Exotica“, който включва 700 различни обекти на изследване – от комети до галактики, от отделни обекти до мащабни небесни явления.
Основополагащият принцип на подхода „Listen“ (слушам) е широтата на огледа и разнообразието на обектите, наблюдавани по време на осъществяване на програмата. Според авторите на проекта това ще помогне на астрономите да ограничат обхвата на потенциалните местообитания на извънземен разум, както и да изключат възможността всякакви явления, които обикновено се считат за естествени, всъщност да се окажат с изкуствен произход.
Каталогът съдържа четири категории:
1) прототип на небесните обекти – планети, звезди, галактики и т.н.;
2) обекти с екстремални свойства – най-горещата планета, звезди с необикновено високо или ниско съдържание на метали, най-отдалечен квазар и най-бързо въртящ се пулсар, както и най-плътната галактика;
3) аномалии – загадъчини цели, чието поведение не може да бъде обяснено, необясними оптически импулси с продължителност от само няколко наносекунди, звезди с излишък на инфрачервено излъчване;
4) контролна извадка на източници, които не биха дали положителни резултати.
В каталога засега няма нито една потвърдена техносигнатура, въпреки че според авторите, стотици астрономически обекти могат да станат обекти на търсене на разумен живот и на нови астрофизични изследвания.
Проектът е разширил значително мащабите и дълбочината на своите проучвания, се казва в прессъобщението.
Когато става въпрос за търсене на разумен живот, трябва да се избягват пристрастията, твърди ръководителят на изследването Пийт Уордън. „Докато не разберем повече за формите, които може да приеме друга цивилизация и нейните технологии, сме длъжни да проучим всички възможни цели. Каталогизирането им е първата крачка към това“, подчерта той.
Търсенето на техносигнатури в момента е съсредоточено върху търсенето на живот – такъв, какъвто ни е известен: съседни зведи, по-точно такива с планети с потенциал за вода на повърхността си. Разширените възможности на търсенето ще позволи издирването на по-широк спектър на възможна техногенна среда.
Подчертава се, че много от откритията в астрономията не са били планирани. Понякога важно откритие може да бъде пропуснато, тъй като никой не се е вгледал в нужното място, защото не е вярвал, че там може да се открие нещо. Такъв е случаят с екзопланетите, които е могло да бъдат открити много по-рано, ако астрономите бяха търсили планетни системи, които не приличат на нашата.
„Вероятно търсим техносигнатури на неправилните места. Каталогът „Exotica“ ще ни даде отговор на този въпрос“, смятат участниците в проекта.
Учените отбелязват, че този каталог не се ограничава само в рамките на програмата SETI – всяка научна програма може да го ползва като пътеводител из вселената. /БГНЕС
Всички, които са на тема „политика“, могат да се включат днес в концертното студио на Радио Варна от 18 часа в дискусия със социалния психолог Росен Йорданов на тема „Моралът в политиката" с вход свободен. Преди събитието с Росен Йорданов разговаря Валерия Василева. Темата за морала в политиката безспорно е много важна и актуална в обществото..
По случай 120-годишнината от създаването на училището и във връзка с отбелязването на Международния ден на белия бастун – 15 октомври , Специалното училище за ученици с нарушено зрение " Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна организира Дни на отворените врати на 16 и 17 октомври 2025 г. от 9:00 до 12:00 часа в сградата на..
Държавна опера Варна подновява детските ателиета "Оперни тайни", които стартираха в началото на 2025-та. Те са проект на режисьора Сребрина Соколова и запознават децата с аспектите на операта и елементите на всеки спектакъл по забавен и интерактивен начин. Във всяко ателие са включени разнообразни игри, цветни печатни материали, демонстрации,..
КНСБ ще представи данните от наблюдението на цените на стоките от малката потребителска кошница за месец септември. Събитието ще се състои на 15 октомври, сряда, от 10.00 часа в сградата на синдиката в София. От средата на тази година КНСБ следи цените на основните стоки в над 600 малки и големи търговски обекта в 81 общини. Наблюдението е част от..
Днес в Балчик пред екипа на градината, гости от учебните заведения, партньори и приятели, Университетски ботанически градини – Балчик представи обновения Алпинеум в Университетска ботаническа градина – Балчик, създаден още с ботаническата градина през 1955-56 година. Тази специална част от градината пресъздава богатството и красотата на алпийските..
Комплексът за социални услуги "Слънчевата къща" отбелязва днес 10 години от своето основаване. През изминалото десетилетие, с много отдаденост и вяра, успяхме да изградим подкрепяща среда и да вдъхнем надежда на десетки младежи. Това е повод за равносметка и гордост, подчертаха за Радио Варна и предаването "Новият ден" управителят на "Слънчевата..
Православната църква почита паметта на св. Параскева Търновска, наричана у нас св. Петка Българска. Света Петка е една от най-обичаните и почитани светици по нашите земи. Смята се за закрилница на българския народ, на жените и семействата. Репортаж на Ваня Славова от църквата "Света Петка Епиватска" в село Аврен: В народната традиция този..