Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата ангажира земеделския министър да вземе мерки за опазване на пчелите

В изпълнение на конституционния прерогатив на прокуратурата да следи за спазване на законността, в защита на държавния и обществен интерес и на основание чл.145, ал.1, т.6 от Закона за съдебната власт (ЗСВ), Върховна административна прокуратура (ВАП) ангажира министъра на земеделието, храните и горите и изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) да предприемат мерки за опазване на пчелите от отравяне с препарати, които често се използват за растителна защита, съобщиха от прокуратурата.

Действията на прокуратурата са предприети по сигнал, подаден по електронен път от журналиста Валя Ахчиева до главния прокурор на Република България. В същия се съобщава, че в Плевенския регион умишлено се умъртвяват пчели от години, като до момента различни институции отказвали да се ангажират и разрешат проблема. Според автора на сигнала, това се осъществявало от арендатори, които пръскали със забранени за ЕС вещества за растителна защита, които обаче били смъртоносни за пчелите.


С оглед изнесеното, ВАП е разпоредила да се извърши проверка по сигнала на Окръжна прокуратура – Плевен, съобразно компетентността и в този район.

Същевременно ВАП ангажира министъра на земеделието, храните и горите и БАБХ да предприемат мерки за опазването на пчелите, съгласно чл.1, т.6 от Закона за пчеларството (ЗП) и осигуряване на условия за развитието на пчеларството като подотрасъл на животновъдството за създаване и поддържане на необходимия брой пчелни семейства, за поддържане на биологичното разнообразие и екологичното равновесие в природата, получаване на нормални добиви от културните растения и производство на качествени пчелни продукти, съобразно ЗП. Както и за спазване на наредбата за мерките за опазването на пчелите и пчелните семейства от отравяне и начините за провеждане на растителнозащитни, дезинфекционни и дезинсекционни дейности, издадена от министъра на земеделието и храните.

За предприетите мерки ВАП следва да бъде уведомена в най-кратък срок. /БГНЕС




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Веска Събева, председател на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия

Веска Събева: Унизително е да се молим, за да намерим от чужбина липсващи у нас лекарства за епилепсия

На 24 февруари ще е второто заседание по делото на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия срещу министъра на здравеопазването заради липсващи лекарства за епилепсия. Това дело е образувано след колективен иск, към който се присъединяват все повече пациентски организации, включително и от Варна. Министърът на здравеопазването коментира, че..

публикувано на 12.02.25 в 11:10

Варна участва в програма за подпомагане на туризма

Варна е единствената българска община, одобрена за участие в престижната пилотна програма D3HUB (Data-Driven Destinations Hub), съобщиха от общинска дирекция „Туризъм“.  Програмата е създадена с цел да подпомага на туристическите дестинации в прехода им към устойчиво и дигитално управление и използването на данни. С включването си в..

публикувано на 12.02.25 в 09:52

Блъснаха възрастна жена на пешеходна пътека в центъра на Варна

Лек автомобил е блъснал 77-годишна жена на централна варненска улица. За инцидента от 11 часа в понеделник, 10 февруари, съобщиха от Областната дирекция на МВР.  Водач на лек автомобил, с отрицателни проби за алкохол и наркотични вещества, е блъснал 77 – годишна варненка, на пешеходна пътека. Вследствие на удара, жената е с фрактура на черепа, настанена..

публикувано на 12.02.25 в 09:40

В София обсъждат параметрите на бюджета за общините

Министърът на финансите Теменужка Петкова и Управителния съвет на Националното сдружение на общините в България ще обсъдят днес параметрите на бюджета за общините, предвиден в рамките на държавния бюджет за 2025 г., предаде БНР.  Заместник-председателят на УС на сдружението на общините Донка Михайлова поясни, че предстоящите преговори с финансовия..

публикувано на 12.02.25 в 09:30
Снимката е илюстративна

По ваш сигнал: Липсват пешеходни пътеки край улица "Радост" във Варна

За лошо състояние на улица "Радост" във Варна сигнализира Марин Цветков в предаването "В ефир сте" на Радио Варна. Липсват пешеходни пътеки в района, а от там минават много млади хора и ученици. В близост е Основно училище "Добри Чинтулов", а главно семейства с деца се нанасят да живеят в новите кооперации, допълни Марин Цветков. Пресичането е рисковано,..

публикувано на 12.02.25 в 09:20

Народното събрание започва процедурата по назначения в регулаторите

Парламентът открива процедурите за избор на ръководство и състав на регулатори, чийто мандат е изтекъл, предаде БНР.  През уикенда в Бургас председателят на Народното събрание Наталия Киселова съобщи, че се очаква в дневния ред на парламента за тази седмица да бъдат включени процедури за номинации на регулаторите. Тя припомни, че има органи с..

публикувано на 12.02.25 в 08:19

63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой

Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г. отчитат от компания за недвижими имоти . Над 10 на сто е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на..

публикувано на 12.02.25 в 08:16