Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Варненци пропищяха от денонощните крясъци на чайките

3
Снимка: Желислав Николаев 15 г., ОДК Варна

Шумът от гларуси тормози варненци и през това лято. Най-многобройни са оплакванията от кварталите "Чайка", "Левски" и от центъра на града. Причината е в размножителния им период, обясниха орнитолози.

Не само морските градове, но и тези във вътрешността на страната са се превърнали за морските птици в дива природа. Снимки на наши слушатели показват наличие на гларуси в София и Пловдив. /виж галерията/.

Единственият лимитиращ фактор за популацията им в градовете е човекът. Те нямат друг естествен враг, обясни за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ потърсен да коментира нарасналия им брой във Варна. Според него причината за концентрацията на гларуси в градска среда е изключително лесният им достъп до храна:

Хората не затварят съдовете за смет, гларусите вадят храна и от кошчетата за смет в центъра на града. Съжителството ни с гларусите е нещо, което се случва по наше желание и поради нашите бездействия. Във взаимоотношението човек-птици, човекът е по-интелигентното същество. Ние, като биолози, винаги сме апелирали не за физическо посегателство, а за интелигентни подходи с управление на процесите и на популацията.”

Регулирането на числеността им е трудно, тъй като при наличието на опасност, много бързо се организират и могат да долетят от големи разстояния:

„Чайките са колониално гнездещи птици и имат много добре развит механизъм за взаимна защита на гнездата и на малките си.”

Те са хищни птици,  ловуват на групи по време на миграция и нападат дори по-едрите птици. В градска среда гълъбите са заместител на този процес. Няма данни да се самоизяждат едни други.

Гларусите са слабо проучен вид, разказва Ивайло Иванов от БДЗП. Единствената дива колония у нас се намира на остров Свети Иван по южното Черноморие. На всички останали места този вид е синантропен, т.е. живее 100% в населените места и е изцяло зависим от човешката дейност. Живее средно 15 години. Чайките настъпиха и във вътрешните територии на страната, което значи, че вече не зависят от естествените източници на храна и могат да живеят навсякъде, където има някакъв воден обект.

Чуйте повече в прикачения файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

23 ученици са отличени в конкурса "Моята първа среща с Корея"

23-ма ученици от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна бяха отличени в конкурса „Моята първа среща с Корея“. Той беше организиран от младежка фондация „Аморфа“ като част от програмата „Аморфа Академия за млади посланици на културата 2024“, в партньорство с Посолството на Република Корея в България...

публикувано на 05.06.24 в 15:52

Младежи от Варна могат да станат доброволци и да се запознаят с различни професии

Община Варна започва кампанията  „Младежка доброволческа служба” 2024, в която набира младежи на възраст между 16 и 29 години за полагане на доброволчески труд. Желаещите млади хора могат да работят в местни неправителствени организации и институции. Те имат възможност да изберат работа в сферата на екологията, изкуството, културата, опазване на..

публикувано на 05.06.24 в 14:39

Ние можем да бъдем поколението, което най-накрая ще сключи мир със земята

Тази година Световният ден на околната среда 5 юни - най-значимият международен ден за действия, насочени към опазване на околната среда, се фокусира върху възстановяване качеството на земята, преодоляване на риска от опустиняване и изграждане на устойчивост под мотото „Нашата земя. Нашето бъдеще. Ние сме #GenerationRestoration.” Навсякъде по света..

публикувано на 05.06.24 в 12:52

15 ученици са отличени в конкурса за детска рисунка "С очите си видях бедата"

15 ученици на възраст от 9 до 16 години бяха отличени в конкурса за детска рисунка "С очите си видях бедата". Той се проведе в сградата на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Варна.  В конкурса участваха 229 рисунки от различни учебни заведения в областта.  Творбите на отличените участници са изпратени за..

публикувано на 05.06.24 в 10:18

Отбелязваме Световния ден на околната среда

На 5 юни отбелязваме Световния ден на околната среда. Денят се чества от 1973 г. след приета  резолюция A/RES/2994 (XXVII) на Общото събрание на ООН от 15 декември 1972  г.  Тази година се навършват 51 години от Конференцията на ООН за жизнената среда на човека, проведена през 1972 г. Събитието се счита за първата международна среща по въпросите с..

публикувано на 05.06.24 в 08:35

Повече доволни, но и немалко недоволни са гражданите от ремонта на ул. "Петър Попов" във Варна

Финални дейности по ремонта в района на ул. „Петър Попов“ до Варненския свободен университет установи наша репортерска проверка. Голяма част от пътя е асфалтиран, предстои полагането на втори слой. Работи се и по направата на тротоарите, които преди това липсваха в тази част на местността Ален мак.  Недоволни граждани има спрямо изграждането на..

публикувано на 05.06.24 в 08:25

Спасиха бедстващо куче, паднало в Шокъровия канал

Спасиха бедстващо куче, паднало в Шокъровия канал след подаден сигнал. Задействани са Службата по противопожарна безопасност и защита на населението и екипа на Приюта за безстопанствени животни в с. Каменар. На мястото, за да помогнат, са се отзовали доброволци, както и граждани, разхождали се в този момент в Морската градина, съобщават от общинската..

публикувано на 04.06.24 в 17:17