Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба събира любовта на група артисти към Индия

„Индия Ала Прима II“ е мотото на експозицията, която се открива на 26 юни в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна.

Участниците са художници, поети, есеисти от България, Индия, Испания и САЩ.

Във времето на вируса, който спря пътешествията, особено до екзотични дестинации, новата изложба в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна идва с емоцията на преживяното потапяне в една различна култура.

Група приятели артисти, обединени от любовта си към културните традиции на Индия, показват от 26 юни творби, създадени с вдъхновение от двуседмичното им пътуване из Хималаите и участието им на най-голямото  световно събитие за акварел IWS Olympiart, India в Делхи.

Варненската експозиция под мотото „Индия Ала Прима II“ е най-мащабното представяне на техните работи, като включва акварел, скулптура, фотография, литература, дигитални снимки и демонстрации за създаването на някои от работите в изложбата.

Участници са Деница Димитрова (България)  – акварел и скулптура, Дима Герова (България/Испания) – есе, Каран Чаухан (Индия) – поезия, Краси Тодоров (България) – акварел и скулптура, Пламена Рачева (България)  – акварел и дигитален печат, Селма Тодорова (България) – акварел, Стела Кенфилд (България/САЩ) – акварел.

Изложбата се подкрепя от фондация „IWS България”, Индологическа фондация „Изток Запад”  и „The Perch”.

Изложбата представя Селма Тодорова, председател на „IWS България”:

„През ноември и декември 2015 г., по идея на г-жа Йорданка Боянова, председател на Индологическа фондация „Изток Запад” и с домакинството на „Център Сушма” , сега комплекс „The Perch”, малка група от 4 художници творихме под покрива на света – Хималаите. Резултатът от този българо – индийски проект, който нарекохме „Индия ала Прима”, беше показан в НДК София; ГХГ „Борис Георгиев”, Варна; Галерия „Сердика”, София и Арт Център, Пловдив. 

Името на проекта беше инспирирано както от начина по който рисувахме и четиримата (така се нарича още техниката на акварела мокро в мокро), така и от факта, че посещавахме Индия за първи път.

Копнежът към необятните Хималаи, свободата на духа, която изпитах там, жаждата за творчество в тази необикновена страна и желанието да споделя тези мои усещания, ме накараха да посетя отново това вълшебно място с мои приятели и съпруга ми.  Заминахме през ноември 2019, творихме и пътувахме, а гледката със заснежените осемхилядници ни следваше. Имахме уникални модели навсякъде, всички с готовност ни позираха. Направихме няколко демонстрации с акварел в училища на различни места. Любовта струеше отвсякъде.

След 2 седмици в Хималаите, имахме честта да присъстваме на най-голямото  световно събитие за акварел IWS Olympiart, India  в Делхи, в което повечето от нас бяха участници.

Благодарение на любезните домакини ГХГ „Борис Георгиев”- Варна, където ще е премиерата на второто издание „Индия Ала Прима II”, ще представим една наистина голяма изложба, която освен акварел ще включва скулптура, фотография, литература, дигитални снимки от всички участници на екран, както и демонстрации за създаването на някои от работите в изложбата.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Във Варна започна Седмицата на православната книга (програма)

До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга.  За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от Варненската и..

публикувано на 05.11.24 в 09:05

Дoкументалният комикс „Варненският халколитен некропол“ като изложба

Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей.  Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..

публикувано на 04.11.24 в 15:51

Тереза Зиковска представя "Лицата на Ева"

Художникът  Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още  през 2006 година и продължаващ развитието си до момента.  В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения.  Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..

публикувано на 04.11.24 в 15:48

"Виждам те" представя Юлиян Табаков във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..

публикувано на 04.11.24 в 14:45

Varna Jazz Days с богата програма през ноември

Ноември е месец на джаза във Варна! Есенното издание на фестивала Varna Jazz Days представя богата програма, включваща четири сценични и шест клубни концерта. Организаторите продължават да насърчават съвместната работа на варненските джаз музиканти с изявени артисти от страната, както и да представят вълнуващи нови имена от европейската джаз..

публикувано на 04.11.24 в 11:48

На 91 години почина джаз легендата Куинси Джоунс

Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..

публикувано на 04.11.24 в 10:47

ОУ "Васил Друмев" откри своя "Музей на спомените"

"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..

публикувано на 04.11.24 в 10:40