Българската кухня между традицията и бъдещето - под това мото Кулинарен клуб Варна започна конкурс за най-оригиналните кулинарни рецепти, вписващи се в темата. Идеята е на варненския ресторантьор и хотелиер Желязко Каракашев, който обяви конкурса в интернет сайта на клуба.
Могат да участват както професионалисти, така и любители, каза за Радио Варна Желязко Каракашев. Най-оригиналните рецепти ще бъдат публикувани, ще има и представяне на автора на рецептата. Обмисля се и идеята отличените рецепти да влязат в менюто на ресторанти, които проявят интерес, като бъде поставено лого, че това ястие е българско.
"Това ще даде допълнителна култура и преживяване не само на чужденците, но и на българския потребител.", смята Каракашев. Според него кулинарните познания са много малка част от формирането на една кухня, която трябва да е сравнително лесна, вкусна, да се приготвя бързо и да е запомняща се. Затова маркетингът е един сериозен инструмент, който в българския туризъм е подценен.
Междувременно проектът „Черноморска кухня“, който стартира през 2018 г., продължава да се развива, макар и по-бавно в обстановка на пандемия, коментира за Радио Варна Желязко Каракашев. Той е единият от участниците от българска страна в проекта, в който участват още Русия, Румъния, Турция, Грузия, Украйна и България.
Проектът се развива бавно, защото взаимодействието и синхрона между всички страни не е лесен, уточни ресторантьорът. Към момента базата данни от храни, ястия, продукти и вина вече е направена. Тепърва предстои селектирането на типичните продукти, които са характерни за региона и които характеризират тази кухня, но и тази работа ще отнеме доста време, допълни Каракашев. След като всичко това бъде свършено, обществеността ще бъде запозната с резултатите и ще започнат различни инициативи, които да популяризират черноморската кухня.
Той припомни, че България е предложила около 50 на брой позиции от продукти, ястия, подправки и вина и в момента те се селектират. Включени са киселото мляко, саламуреното сирене, чубрицата и т.н.
По-важно е да се определи кои регионални продукти са характерни за целия черноморски регион, допълни Желязко Каракашев. За разлика от Русия, която финансира проекта на местно ниво, българската държава не е подпомогнала финансово този проект.
За проекта "Черноморска кухня" и Конкурса "Българската кухня между традицията и бъдещето" чуйте в прикачения звуков файл:
Желязко Каракашев завършва икономика във Варна през 1985 г. Работи като готвач, сладкар, сервитьор, управител, снабдител, технолог. По-късно завършва висше хотелиерско училище Belvoirpark - Цюрих. Специализира в Dreikönighaus Mövenpick Цюрих. Бил е директор експлоатация на курортен комплекс Златни пясъци. Специализира в Министерство на икономиката, туризма, транспорта и лозарството на провинция Райнландпфалц - Германия. Специализира в Европейския институт по туризъм в гр. Триер и Туристическата камера на град Кобленц. Участва като консултант в проекти в областта на туризма в Палма де майорка, Корсика, Рюген, Ланкастър и др. Преподавател е в Колеж по туризъм – Варна, катедра „Туризъм“, ИУ - Варна.
Във връзка с провеждането на Маратон Варна на 11 май 2025 г. (неделя) ще бъде въведена временна организация на движението по бул. „Приморски“ и бул. „Княз Борис I“. Промени ще има и в маршрутите на част от автобусните линии в града. Мерките целят осигуряване на безопасността на участниците и нормалното протичане на мащабното спортно събитие. Община..
През нощта облачността ще намалее, ще бъде почти тихо. След полунощ ще се образуват мъгли. Минимални температури 5°-10°, за Варна 7°. Утре денят ще започне с предимно слънчево време, но следобед ще се развие купеста облачност, на изолирани места ще превали слаб дъжд. Вятърът ще е слаб до умерен от югоизток, само в Лудогорието и по поречието на Дунав ще..
Водолазите от клуб „Scuba4stars“, както и представители на туристическо дружество „Родни балкани“, организираха днес мащабна почистваща акция на разстояние 20 метра от кейовата стена на Морска гара – Варна. Те извадиха от морето, в рамките на пролетното почистване, организирано от община Варна , тротинетки, рибарски столчета и гуми, както и..
Министерският съвет публикува във профила си във Фейсбук клип , с който защитава цивилизационния избор на България да е член на ЕС и да приеме еврото като официална валута. Това става след като снощи президентът Румен Радев изненадващо обяви в обръщение към нацията, че ще внесе в парламента искане за провеждане на референдум "за" или..
Симеон Иванов от Варна е носителят на Голямата награда от Националния литературен конкурс "Петя Дубарова". Церемонията от 28-ото издание се състоя снощи в Морското казино на Бургас, съобщи БНР Бургас . Симеон е на 18 години, ученик от Пета гимназия с преподаване на чужди езици (ГПЧЕ) "Йоан Екзарх". Той е част от литературния клуб "Касталия"..
Днес ще е облачно с валежи от дъжд които до обяд ще са интензивни в Югоизточна България с по-значителни количества. Следобед валежите ще намалеят и до края на деня навсякъде ще спрат. Ще духа умерен вятър от изток-североизток, който до вечерта постепенно ще отслабне. Максималните температури чувствително ще се понижат и ще са предимно между 11°..
Протест и шествие в защита на животните ще се проведе във Варна на 10 май, събота. Началото е от 11 часа до сградата на Община Варна. Шествието ще премине през бул. "Сливница", пешеходната зона на бул. "Княз Борис I" и площад "Независимост", съобщиха организаторите. Те настояват за спешни промени в Наказателния кодекс и искане за ефективни присъди за..