Спад на посещаемостта на музеите във Варна отчитат от сектора. Тенденцията засега не е добра. Като цяло ние сме много пряко свързани с туризма и когато туризмът страда, няма как музеите да имат висока посещаемост, коментира директорът на Регионалния исторически музей във Варна, Игор Лазаренко.
Края на миналта година имахме приходи, които бяха с 166 хил.лева повече в сравнение с първото полугодие на тази година, което е доста показтелно, посочи Лазаренко.
Той изрази надежда, спадът да бъде компенсиран през юли, тъй-като този месец е бил най-силен през 2019-а, а летният сезон вече започна.
„Но ако се запази тенденцията от края на юни, да имаме по двама или трима посетители в сградата на Археологическия музей и малко повече на Аладжа манастир и Побити камъни, нещата не отиват на добре“, категоричен е Лазаренко.
По думите му, музеите във Варна основно разчитат на гости на града от цялата страна, както и на чуждестранни туристи. По негови наблюдения варненци се възползват от възможността да си припомнят факти за културно-историческото ни наследство предимно в дните на „Нощ на музеите“.
За съжаление тази година засега германците са малко, руснаците ги няма, румънците по мои впечатления стигат до Албена или отиват в Гърция, констатира директорът на РИМ.
Според него ако летният туристически сезон по Северното Черноморие се засили, ще се увеличат и посетителите в музеите. „Но ако няма посетители в курортите, няма да има и в музея“.
Той коментира и организацията в пространствата в сградата на музея във връзка с прилагането на противоепидемичните мерки, като каза, че посетителите влизат със защитни маски, осигурени са дезинфектанти, а повърхностите и витрините се обеззаразяват редовно.
Ние стриктно изпълняваме предписанията на здравния министър. Разбира се музеят е голям, а това е плюс, защото нямаме места, където могат да се струпат много хора, допълни Лазаренко.
Като друго предимство той посочи, че залите са пълни с атрактивни находки и посетителите обхождат навсякъде без да се събират на едно място.
Археологическото лято във Варна е в разгара си, a тази година имаме и доста голяма натовареност в самия град, коментира още Лазаренко.
Той обясни, че се работи по няколко трайни обекта, които се проучват още от миналата година, а археолозите са много анагажирани, защото на много от екипите им се налага да ходят на няколко разкопи.
По думите му ковид кризата засяга и бъдещите проекти за археологически проучвания, тъй като още няма яснота как ще бъдат разпределени държавните субсидии.
С тези ограничения, които бяха наложени във връзка с коронавируса, до средата на юни не се провеждаха заседания на комисиите, на които да се определи финансирането на отделните обекти, каза той.
Надява се това да стане до септември, когато може да започне активно работата по обектите, след като и горещите месеци отминат.
Подробности от интервюто на Светлана Вълкова с Игор Лазаренко можете да чуете в звуковия файл:
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..