Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Платформа ще дава разяснения как работи почти всичко у нас

| обновено на 16.07.20 в 09:17

Само преди броени дни у нас започна online инициатива за гражданско образование. Обмислям я от дълго време, но катализатор се оказаха събитията в парк „Росенец”, поясни за Радио Варна Венелин Добрев, който стои зад идеята.

Замисълът е в кратки видеа с обяснения от експерти да се дадат обяснения на различни въпроси, който повечето от нас си задават и които са свързани с обществения ни живот.

Докато бях на „Росенец”, там на място видях много хора, които са далеч от теми от политическия живот или правната сфера, добавя Добрев.

Тръгвайки от конкретния повод Венелин Добрев планира да стигне и да обясни теми като има ли ефект от online петициите, каква точно е работата на омбудсмана, какви са правата ни, но и задълженията ни като граждани, както и докъде се простират правомощията на отделните институции. Много хора нямат дори представа, че голяма част от документите, изисквани от гражданите пред различни гишета, всъщност могат да се получат от служителите на гишетата по служебен път, дава за пример Добрев.

Повече за инициативата за гражданско образование, както и какви теми и кога ще бъдат обяснени, чуйте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Алексей: Важно е да обръщаме внимание на чувствата на другия

Важно е да обръщаме внимание на чувствата на другия и да го уважаваме. Ако не се възпита това качество вкъщи, навън - в живота, децата стават склонни да нагрубяват своите връстници. Това каза отец Алексей от храма „Св. Николай Чудотворец“ във Варна в Деня на християнското семейство.  Той и съпругата му имат шест деца - пет дъщери и един син. Бащата на..

публикувано на 21.11.25 в 20:01

Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" изпрти 30-ия си випуск в Деня на християнското семейство

Академичното ръководство на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" връчи дипломите за висше образование на абсолвентите от есенната сесия на Випуск 2025 на тържествена церемония. Випуск 2025 е 30-ият в историята на университета. Близо петстотин абсолвенти завършиха успешно пролетната и лятната сесия тази година във Варненския свободен..

публикувано на 21.11.25 в 17:58
Темз Арабаджиева

Темз Арабаджиева: Четенето е широка земя и има книга за всеки

Четенето е една широка земя и има книга за всеки. Това заяви за Радио Варна и предаването "Новият ден" Темз Арабаджиева, представител на едно от най-големите издателства у нас. Най-важна е мисията, с която се нагърбва всяко едно издателство, а това предполага и известни компромиси, допълни Арабаджиева. Тя определи като дълго пътуване между автор и..

публикувано на 21.11.25 в 14:35

Кампания в Балчик за откриване на архивни снимки и мебели от 1930–1940 г. „Младоженската стая на градската Добруджа“

Във връзка с Деня на християнското семейство Държавен културен институт „Културен център Двореца“ – Балчик обявява кампания за издирване на архивни фотографии, мебели и предмети от градския бит на Добруджа от периода 1930–1940 година, които да послужат за създаването на нова музейна експозиция „Младоженска добруджанска стая“. Периодът между двете..

публикувано на 21.11.25 в 13:00

Варненската библиотека с редица инициативи за Деня на четенето

Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна посреща Деня на четенето, 21 ноември, с поредица от инициативи, свързани с темата за книгите като мост между поколенията и общностите. Програма включва литературни премиери, срещи с читатели, събития за деца и посещения във варненски училища. Книгите на Фьодор Достоевски са сред най-търсените във..

публикувано на 21.11.25 в 10:55

С велосипед в градския транспорт във Варна - какви са правилата?

За да се качиш с велосипед в градския транспорт на Варна, трябва да спазваш правила. Те влязоха в сила с новите изисквания към пътниците, приети с Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна.  Шофьорите от градския транспорт във Варна също ще могат да продават билети на пътниците Увеличава се глобата за..

публикувано на 21.11.25 в 09:50

Празнуваме Въведение Богородично - Денят на християнското семейство

На 21 ноември Православната църква чества празника Въведение Богородично - Денят на християнското семейство и младеж.  Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я завели в Йерусалимския храм. Със запалени свещи всички..

публикувано на 21.11.25 в 07:16