Максимално бързо трябва да бъдат отворени границите с държави извън ЕС, които на практика гарантират оцеляването на голяма част от летния туризъм в България – това са Молдова, Украйна, Беларус, Русия. Това споделя в писмо до медиите Петко Петков хотелиер от курортното селище Кранево. Той заяви, че изразява мнението и на други свои колеги от бранша в Кранево и Северното Черноморие.
„Тези държави генерират над милион туристи, които запълват не само активния сезон, но и неговите крила. Ако границите с тези държави бъдат затворени още две седмици, ще се стигне не само до масово затваряне на обекти и освобождаване на персонал, но и на фалити на хотели и невъзможност да подготовка на сезон 2021, колкото и условен и неясен да изглежда той в момента“, се посочва в писмото, изпратено до сайта "Про Нюз Добрич".
Там се казва, че най-рекламираната антикризисна мярка за работодателите – т. нар. 60/40 не действа за летния туризъм, тъй като няма хотелиер и ресторантьор, който да е наел персонал преди 13 март 2020 година – началото на извънредното положение в страната, каквото е едно от изискванията по мярката.
Апелът към политическото ръководство на страната, към ресорното министерство на туризма и лично към министър Ангелкова е да се вземат бързи мерки за безпрепятствено придвижване по въздух и суша на украинските, белоруските и руските туристи.
Браншът от своя страна поема ангажимент за стриктно спазване на санитарните изисквания и безупречен туристически продукт.
„Само по този начин ще бъде спасен сектор, който расте вече 30 години и реално подобрява услугата си всяка година, генерира заетост и печалби и плаща данъци на държавата и общините. Това ще е и безплатната реклама на туристическа България, която иска да получи възможност да докаже, че обича и очаква своите туристи“, коментира Петков.
По думите му без рускоезичните туристи Българското Черноморие, поне засега, не може да оцелее. Петков смята, че един провален сезон може да нанесе удар в развитието на сектора за десетилетия напред.
„Губят се пазари, туроператори, партньори и туристи, те се пренасочват към конкурентни дестинации, а връщането им е изключително трудно и става само с финансови компромиси и парични загуби“, подчертава той.
През август морето се променя и става опасно, припомня спасителят Стефан Калинков, който допълни, че по това време се появява т.нар. мъртво вълнение, а явлението е често срещано. Където има мъртво вълнение, няма вълна, така хората се подлъгват и влизат в капана на теченията, които дърпат навътре, обясни спасителят. Най-много опасности крият зоните около..
По сигнал на граждани Радио Варна направи проверка на фактите, свързани с инвестиционното намерение за застрояване на терен от 175 декара във варненския район „Аспарухово“. За Радио Варна кметът на района Ивайло Маринов припомни, че теренът е регулиран с ПУП, утвърден през 2007 година, а е „изваден“ от така наречената „червена зона“, свързана с..
Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..