Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прокуратурата проверява ТЕЦ "Варна" след видео на Христо Иванов

Върховната касационна прокуратура (ВКП) се самосезира след твърдения за ТЕЦ „Варна“ и връзката на централата с почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

Коментарите бяха направени по-рано днес във Фейсбук от съпредседателя на „Демократична България“ Христо Иванов.

Той излезе с обръщение от ТЕЦ “Варна”, в което обвини управляващите за съучастието им в, по думите му, далаверата със “студения резерв” на Ахмед Доган, чийто договор, струващ на данъкоплатците 54 млн. лв., изтича след няколко дни, предаде БНР.
Иванов обяви акцията си като продължение на започнатото на Росенец.
"Патриотите решиха да заметат следите около може би най-грозната далавера на тази необявена коалиция, далаверата със “студения резерв“ на Доган, щели да намалят с десет пъти това, което ние плащаме за студения резерв на Доган. Това всъщност е признание, че ние досега сме плащали десет пъти повече, отколкото би трябвало да плащаме“, каза Иванов и допълни:
“Никой не иска да проверява доктор Доган, всички искат да му услужат. Защо ли? Ами защото човека има 54 милиона. Може да си купува магистрати, държавни служители, журналисти. Чуваме ли се, господин Гешев? А дали случайно ще забележите това, което се случва с ето този философски камък“.

„Това е Философският камък на Доган. Философският камък е това, което позволява от една купчина желязо да произведеш злато. Д-р Доган успя да направи това нещо, разбира се с наши пари (…) Това е мръсната тайна на българската политика. И тази мръсна тайна се свежда до едно просто нещо - куп желязо, от което философът д-р Доган успява да изкара през вашите сметки за ток, от вашите джобове сума от 54 милиона“, коментира Иванов във видео, заснето пред централата.

ВКП ще провери дали има образувани преписки или досъдебни производства по повод изнесените в публикацията твърдения. Ако в хода на проверката бъдат констатирани данни за извършени престъпления, същите ще бъдат докладвани на компетентната прокуратура.

При наличие на нередности от административен характер прокуратурата ще уведоми съответните контролни органи за предприемане на действия по компетентност, става ясно от официалното съобщение.

След сблъсъците край обитаваните от Доган „Летни Сараи“ край Бургас се заговори за отнемането на достъпа до договори за „студен резерв“ на централата.

ТЕЦ „Варна”, в чийто актив влиза и пристанище, беше изведена от експлоатация през 2017 г. След това бе продадена от ЧЕЗ на семейната фирма на министъра от кабинета „Орешарски“ Данаил Папазов. През 2018 г. 70% от дружеството придоби Ахмед Доган, а Папазов остана изпълнителен директор. 

По-рано колективът на ТЕЦ"Варна" изпрати отворено писмо до държавните институции и медиите, с което работещите в централата искат да обърнат внимание на факта, че там има 240 висококвалифицирани специалисти и да отхвърлят внушенията, които се прокрадват в общественото пространство през последните дни, че ТЕЦ „Варна“ е „куха“ и неработеща фирма.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослава Георгиева: Община Варна не премахва "Алея на книгата", решението е на организаторите

Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..

публикувано на 22.07.25 в 12:30
Улица

Завърши ремонтът на улица "Никола Вапцаров" (СНИМКИ)

Завършиха ремонтните дейности на ул. „Никола Вапцаров“ в район „Приморски“ във Варна. Основният ремонт обхвана цялата дължина на улицата – от бул. „Осми приморски полк“ до бул. „Княз Борис I“, която е ключова пътна артерия за района. В рамките на ремонтните дейности беше извършена цялостна рехабилитация на уличното платно, включваща полагане на нова..

публикувано на 22.07.25 в 12:23

Улици в район "Владислав Варненчик" ще носят имената на обичани български актьори

Десет улици в район „Владислав Варненчик“ във Варна ще носят имената на български актьори. Предложението на кмета на района Николай Костадинов получи подкрепата на членовете на Постоянната комисия „Култура и духовно развитие” към Общинския съвет. Имената, предложени за варненските улици, включват едни от най-обичаните български актьори: Стефан..

публикувано на 22.07.25 в 12:11

На комисия одобриха част от кандидатурите за званието "Почетен гражданин на Варна"

Комисията по култура и духовно развитиe към Общинския съвет във Варна разгледа предложенията за присъждане на званието „Почетен гражданин на Варна“. Четири от общо осем кандидатури бяха приети почти с пълно единодушие. Една от номинациите събра равен брой гласове „за“ и „въздържал се“, а останалите три бяха отхвърлени. Сред отличените е проф. д-р..

публикувано на 22.07.25 в 11:45
temida

Софийската улица е променяла съдбата на България

Пореден протест в защита на кмета на Варна Благомир Коцев ще се проведе от 19 часа пред Съдебната палата в София. Насловът е „Bън Capaфoв, бyxaлĸaтa нa Πeeвcĸи!“  С уговорката, че не са известни всички доказателства по воденото досъдебно производство, Иван Брегов от Правната програма на Института за пазарна икономика /ИПИ/ коментира, че все още..

публикувано на 22.07.25 в 11:21
Пожар в местността Ален мак край Варна

197 пожара са загасили в понеделник българските пожарникари

197 пожара са погасени в понеделник, 21 юли, а на 5 места продължава сериозната работа на пожарникарите. Това заяви Николай Николов, съветник на министъра на вътрешните работи и бивш директор на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". Т ой отрече да има забавяне при гасенето на пожара край Костинброд. "Той е станал заради..

публикувано на 22.07.25 в 11:15

Ниски добиви на пшеница в края на жътвата, по-тревожна е ситуацията с царевицата и слънчогледа

Жътвата на пшеница в Добруджа е към своя край. За съжаление очакванията за по-добра година в сравнение с 2024 г. на земеделските стопани не се сбъднаха и средните добиви са по-ниски от миналогодишните. На фона на по-малко прибрана продукция фермерите трябва да се справят и с ниските изкупни цени на зърното към момента.  През настоящата..

публикувано на 22.07.25 в 11:00