Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическият бранш в Кранево с отворено писмо към институциите

Отворено писмо до кмета на Община Балчик Николай Ангелов, Общински съвет – Балчик, Областна управа – Добрич, Съюз за стопанска инициатива и министъра на туризма Марияна Николова подготвя туристическият бранш в с. Кранево, което в понеделник ще бъде изпратено до институциите. Това съобщи Станислав Димитров – инициатор на подписката и управител на хотел в с. Кранево.

Исканията към Община Балчик са няколко:

  1. Данък сгради и такса битови отпадъци, които в момента са завишени в сравнение с миналата година,  да бъдат реципрочно намалени спрямо спада на постъпленията.
  • Данъчните задължения на фирмите в туризма да се разсрочат с 12 месеца, за да могат все пак те да разполагат с оборотни средства за покриване на разходи от първа необходимост. Община Балчик да не начислява лихви за просрочие за периода на извънредното положение и извънредната епидемична обстановка.
  • Изготвяне на антикризисна план-програма за съживяване  и развитие на туризма в община Балчик, в частност – село Кранево, за следващите 5 години, което да  осигури неговата конкурентоспособност. Нужно е подобряване на инфраструктурата, на сметосъбирането и сметоизвозването, осигуряване на допълнителни работници по почистването. Според Станислав Димитров, парите към концесионерите за озеленяване и сметоизвозване са намалени, но данъците не се променят.
  • Хотелиерите настояват средствата, генерирани от туризъм в Кранево да се връщат към  селото минимум 60 %, а не както сега – само 10 %.
  • Туристическият данък да бъде намален с 40%, като стойността му се върне от периода преди 31.12.2019 г., което ще подпомогне собствениците на туристически обекти частично да покрият огромните разходи по прилагане на санитарно-хигиенните норми.

При разходка из курортното село се вижда, че обстановката тази година е по-зле от предишните. Улиците са прашни, неподдържани. Занемарени са тревните площи, а половината от хотелите, магазините и ресторантите не са отворили.

Според Станислав Димитров заетостта на хотелите, които работят е основно в почивните дни, а чуждестранни туристи все още липсват. Въпреки, че в интервю за Про Нюз Добрич преди дни той каза, че сезонът все още не е изгубен, се оказва, че дори за украинските туристи е трудно да стигнат до Кранево, защото на този етап имат право да влизат в България само през Русе, което увеличава пътя им до морето.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Частичният ремонт на настилката на Аспаруховия мост приключи по-рано

Ремонтът на асфалтовата настилка на Аспаруховия мост беше завършен за една нощ , съобщи заместник-кметът по инфраструктура Димитър Кирчев. Той поясни, че дружеството-изпълнител е осигурило значителен кадрови и машинен потенциал и е успяло да приключи ремонта за една нощ, а не за две, както беше обявено предварително. В 21 ч. снощи лично посетих обекта..

публикувано на 25.11.25 в 09:55
Николай Денков преди началото на Започна заседанието на Консултативния съвет за национална сигурност при президента -  18 февруари 2025 г.

ПП организират протест срещу предложеното увеличение на осигуровките и данък дивидент

Протест срещу предложенията на кабинета за повишаване на осигуровките, на данък "дивидент" и въвеждането на нов софтуер за отчитане на продажбите на търговците от догодина, организират утре пред парламента от "Продължаваме промяната". В интервю за БНР съпредседателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай..

публикувано на 25.11.25 в 09:01
Снимка: Фондация „Асоциация Анимус“

1 от всеки 3 жени по света е ставала жертва на домашно насилие

25 ноември се отбелязва като Международен ден срещу насилието над жени и момичета. Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо и/или сексуално насилие поне веднъж в живота си, а през 2023 г. повече от 50 00 жени са били убити от партньора си или от член на семейството, показват данните на ООН - Жени. От организацията призовават за..

публикувано на 25.11.25 в 08:41
На светло

До обяд - слънчево, после ще се заоблачи

Днес сутринта на отделни места ще е мъгливо. Минималните температури ще са в широки граници, между 0° и 5° във вътрешността, по Черноморието от 6° до 11°. Вятърът от юг постепенно ще се усилва и видимостта ще се подобри. До обяд на много места ще бъде предимно слънчево, след което от запад ще се появи висока и средна облачност. Ще прониква по-топъл..

публикувано на 25.11.25 в 08:07

Няма кандидати за снегопочистването в "Приморски" и "Младост"

Няма кандидати по обществената поръчка за осигуряване на зимна поддръжка и снегопочистване в районите "Младост" и "Приморски" във Варна. След 10 дена ще бъде обявена нова процедура и ще се очакват нови оферти. Това каза заметник-кметът Димитър Кирчев. Кирчев изрази надежда до края на декември да бъде избран изпълнител. При извънредна ситуация и липса на..

публикувано на 24.11.25 в 18:25
Емилия Милчева

Емилия Милчева: От началото до края, всичко със случая на Благомир Коцев е политика

Политически мотиви стоят в основата на цялата сага около задържането на варненския кмет Благомир Коцев. Това убеждение изказа политическият анализатор Емилия Милчева в предаването на Радио Варна POST FACTUM.  По думите й от началото до края случаят е политика, а първоначалното арестуване на Коцев още през юли е било сигнал за подготвяне на предсрочни..

публикувано на 24.11.25 в 17:50

Конвоят с кмета Благомир Коцев пристигна в затвора във Варна (СНИМКИ И ВИДЕО)

Конвоят с кмета на Варна Благомир Коцев, който тръгна от Централния софийски затвор, пристигна във Варна малко преди 17:00 часа. Пред затвора бяха съпругата и бащата на кмета, негови приятели и съмишленици, които скандираха "Благо, с теб сме!".  Варненският окръжен съд ще заседава на 27 ноември по мярката му за неотклонение. Съдия-докладчик е..

публикувано на 24.11.25 в 16:50