16-тият археологически сезон на Праисторическия комплекс Провадия-Солницата ще започне на 1 август и ще продължи около два месеца, каза за радио Варна проф. Васил Николов, ръководител на разкопките. Все още не е ясно колко точно ще е финансирането, допълни той. За първи път тази година историческото място няма да бъде отворено за туристи, заради пандемията с коронавируса. Провадия-Солницата е знаков обект, чийто проучване започна през 2005 година. Досега археолозите разкриха сензационни данни свързани с праисторията на нашите земи.
Комплексният праисторически обект Провадия-Солницата представя останките на най-стария солодобивен център в Европа (5500 - 4200 г. пр. Хр.), превърнал се в първия праисторически град на нашия континент (4700-4200 г. пр. Хр.), който се състои от укрепено с каменни стени селище (цитадела), производствен солодобивен комплекс, ритуално поле (ямно светилище) и некрополи. Заема площ от около 200 дка. Възникването и развитието му е свързано с Мировското солно находище, върху което той се намира. Изваряването на разсол в керамични съдове е най-ранният регистриран в Европа случай на тази технология за получаване на сол, а Провадия-Солницата е най-древният солодобивен център на стария континент. В зоната на солодобивния център засега са установени четири съоръжения за изпаряване на сол, датиращи към късния неолит и късния халколит (5200-4200 г. пр. Хр.).
Проф. Васил Николов: Това е най-атрактивният праисторически обект в Югоизточна Европа. И макар, че финансирането все още не е осигурено, така или иначе имаме възможност и ще започнем от 1 август. Проучванията ще обхванат всички основни елементи на този красив обект – крепостните каменни системи, които са най-ранните в Европа, производствения център на сол, основното около което се върти живота и дейността на хората на това място и проучвания на няколко жилища с много богата материална култура. Говоря за времето на 6-ото и 5-ото хилядолетие преди Христа, което е едно време отдалечено от нас на 7 500 години. Селището е около 4700 години преди Христа. Причината в него да има крепостни стени е солта. Много хора знаят, че без сол, независимо от това какво слушаме непрекъснато от лекарите, които казват:“Не яжте сол.“, без сол човешкият живот е невъзможен. И именно затова Солницата, като производствен център в късната праистория, времето на първата европейска цивилизация е много важна, защото едно единствено такова място има в един огромен район от Карпатите до Бяло море и от Черно море до Босна. Добива на сол, тъй като тя е стратегическа суровина, е изключително важен и тези хора е трябвало да отбраняват производството, защото солта е и първите пари. Всичко, което се е произвеждало е било скривано или складирано зад каменните крепостни стени и със солта е развивана търговия на дълги разстояния.
Всяка година социализирате обекта, за да бъде достъпен и посещаван от повече хора и организирате Ден на отворените врати. Ще има ли възможност за посещения и тази година?
За съжаление тази година такъв ден няма да има заради пандемията с коронавируса. Не можем да си позволим да съберем като миналата година около 1600 души, които преминаха през обекта. При нас принципът е не просто някой да дойде и да види отдалеч камъните, а ние да обясняваме. Винаги някой колега от екипа обяснява какво е значението и какво представляват отделните структури, които могат да се видят. Но това сега не може да стане заради сигурността на археологическия екип и на туристите.
Знаете ли какво стана с намерението в Провадия да бъде открит Музей на солта, в който да бъдат представени всички артефакти открити в Солницата?
Имаме толкова артефакти, че вече Историческия музей в Провадия се пръска по шевовете. Беше отредена една сграда в центъра на Провадия, но Общинският съвет после си я взе обратно с друга цел. След това започнаха разговори за построяване на сграда, които продължаваме и с новото общинско ръководство, което има позитивно отношение към идеята. Нещо трябва да направим, защото това би било много важно за Провадия. Чрез музея градът ще подпомогне икономиката и туризма си и то много сериозно.
От колко души ще бъде екипът този сезон?
Разчитаме на хората от района, които работят при нас срещу заплащане. А броят им зависи от финансирането, което ще стане известно по-нататък. Миналата година бяха над 40 души, но тогава парите, които бяха отпуснати бяха 200 000 лева. Сега не знаем дали отново ще са толкова. Ако се окаже, че не можем да осигурим финансиране, може да се наложи да съкратим времето на разкопките.
Какво си пожелавате преди началото на всеки сезон?
Да сме здрави и да бъдем единни и работещи като екип, както е било винаги. Когато ние сме благоразположени към обекта, той се отплаща.
Според зам. председателя на НС и депутат от партия „Възраждане“ Цончо Ганев, Статистическия институт под натиск на управляващите фалшифицира данните за инфлацията, за да получим покана за Еврозоната. В обзорното предаване на РВ "Позиция" той заяви, че само скока цените на електроенергията би трябвало да вдигне инфлацията с няколко пункта,..
Управляващото мнозинство ясно показа, че саботира влизането на България в Еврозоната. Това каза в обзорното предаване на РВ „Позиция“ депутатът от ПП/ДБ Мартин Димитров. По думите му, при данни за инфлацията за декември, които бяха обявени в средата на януари, току-що избраното правителство каза, че ще поиска до края на януари извънреден..
24 златни, 34 сребърни и 25 бронзови медала, или общо 83 призови места са спечелили състезателите на Морски клуб – Балчик. Това е равносметката организацията, която обучава в тънкостите на прекрасния спорт ветроходство общо 88 деца. „2024 година беше изключителна за нас! С радост споделяме основните моменти, които затвърдиха клуба като лидер в..
Новата инициатива на международния литературен фестивал „Варна Лит“ е търсенето на таланти в писането на текст за сцена сред варненските гимназисти на възраст над 15 години. Нарича се „Ателие за творческо писане“ и негов автор е Даниела Цочева – един от организаторите и вдъхновители на всички инициативи на „Варна Лит“. Тя даде насоки на..
Да бъде въведена оценка за дисциплина и да се обърне внимание на възпитанието на учениците като мярка за подобряване на резултатите и преодоляване на насилието в училищата. За това настояват от синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", каза председателят му Юлиян Петров в предаването на Радио Варна Post Factum. От десетки години се опитваме да обясним..
На Бабинден – денят, посветен на акушерите и грижата за новия живот – проф. Емил Ковачев, управител на СБАГАЛ "Проф. д-р Димитър Стаматов" - Варна, сподели своите впечатления и предизвикателства от изминалата година. В болницата през 2024 г. са родени 1881 деца, включително 51 многоплодни бременности, най-често близнаци. Най-малкото бебе, което е..
Най-знаковата дума за България през изминалата 2024 година е Шенген. Това сочи класацията на традиционното проучване на платформата за грамотност "Как се пише?" за 2024 година. Това се прави за четвърта поредна година. За втори път се представя и класация на най-споменаваните личности в медиите. На първо място е Доналд Тръмп, следван от Бойко..