Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Учени: Щастието е постижимо

За да постигнете щастие, е необходимо да се научите да се фокусирате върху дългосрочни цели, периодично да „губите контрол” и да отделяте време за приятни занимания. Това смятат учените, публикували резултатите от свое изследване в списание „Personality and Social Psychology Bulletin”

Съществува мнението, че вътрешният самоконтрол помага на човек да постави дългосрочните си приоритети над кратковременните удоволствия, а онези, които се владеят добре, са по-успешни и щастливи.

Действително, хората, които благодарение на самообладанието си успяват да постигнат поставените цели – влизане във физическа форма, намаляване на захарта, изучаване на чужд език, изглеждат щастливи и доволни от себе си.

Учени от университета в Цюрих и Радбауд в Холандия са направили психологически проучвания, които показали, че усещането за щастие и успешният самоконтрол носят удоволствие при краткосрочни цели, когато хората не мислят за далечно бъдеще.

Почивката на дивана, удоволствието от вкусна храна или развлечение не носят радост, ако човек продължава да се намира в състояние на вътрешен самоконтрол.

За постигане на щастие трябва периодично да се преминава в състояние, определено от авторите като хедонизъм.

Способността да изпитвате удоволствие или наслада, без да се разсейвате от натрапчиви мисли, допринася за щастлив и удовлетворен живот поне толкова, колкото успешният самоконтрол.

Направеното проучване показало, че хора, които отделят повече време за почивка, но се разсейват с натрапчиви мисли за нещата, които трябва да свършат, са по-малко щастливи от онези, които отделят по-малко време за почивка, но през това време не мислят за нищо. Тази група хора са по-малко податливи на тревога, тъга и стрес, затова са по-успешни при дългосрочни начинания.

Така че вместо да лежите на дивана и да си мислите за фитнес залата, в която не сте отишли, по-добре се излежавайте, хапнете нещо вкусно, отидете някъде с приятели и не мислете за нищо. Това автоматично ще ви направи по-щастливи, твърдят авторите на проучването. /БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Алексей: Важно е да обръщаме внимание на чувствата на другия

Важно е да обръщаме внимание на чувствата на другия и да го уважаваме. Ако не се възпита това качество вкъщи, навън - в живота, децата стават склонни да нагрубяват своите връстници. Това каза отец Алексей от храма „Св. Николай Чудотворец“ във Варна в Деня на християнското семейство.  Той и съпругата му имат шест деца - пет дъщери и един син. Бащата на..

публикувано на 21.11.25 в 20:01

Варненският свободен университет "Черноризец Храбър" изпрти 30-ия си випуск в Деня на християнското семейство

Академичното ръководство на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" връчи дипломите за висше образование на абсолвентите от есенната сесия на Випуск 2025 на тържествена церемония. Випуск 2025 е 30-ият в историята на университета. Близо петстотин абсолвенти завършиха успешно пролетната и лятната сесия тази година във Варненския свободен..

публикувано на 21.11.25 в 17:58
Темз Арабаджиева

Темз Арабаджиева: Четенето е широка земя и има книга за всеки

Четенето е една широка земя и има книга за всеки. Това заяви за Радио Варна и предаването "Новият ден" Темз Арабаджиева, представител на едно от най-големите издателства у нас. Най-важна е мисията, с която се нагърбва всяко едно издателство, а това предполага и известни компромиси, допълни Арабаджиева. Тя определи като дълго пътуване между автор и..

публикувано на 21.11.25 в 14:35

Кампания в Балчик за откриване на архивни снимки и мебели от 1930–1940 г. „Младоженската стая на градската Добруджа“

Във връзка с Деня на християнското семейство Държавен културен институт „Културен център Двореца“ – Балчик обявява кампания за издирване на архивни фотографии, мебели и предмети от градския бит на Добруджа от периода 1930–1940 година, които да послужат за създаването на нова музейна експозиция „Младоженска добруджанска стая“. Периодът между двете..

публикувано на 21.11.25 в 13:00

Варненската библиотека с редица инициативи за Деня на четенето

Регионалната библиотека "Пенчо Славейков" във Варна посреща Деня на четенето, 21 ноември, с поредица от инициативи, свързани с темата за книгите като мост между поколенията и общностите. Програма включва литературни премиери, срещи с читатели, събития за деца и посещения във варненски училища. Книгите на Фьодор Достоевски са сред най-търсените във..

публикувано на 21.11.25 в 10:55

С велосипед в градския транспорт във Варна - какви са правилата?

За да се качиш с велосипед в градския транспорт на Варна, трябва да спазваш правила. Те влязоха в сила с новите изисквания към пътниците, приети с Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна.  Шофьорите от градския транспорт във Варна също ще могат да продават билети на пътниците Увеличава се глобата за..

публикувано на 21.11.25 в 09:50

Празнуваме Въведение Богородично - Денят на християнското семейство

На 21 ноември Православната църква чества празника Въведение Богородично - Денят на християнското семейство и младеж.  Според преданието на този ден се случило паметно събитие. Богородица била обречена от родителите си на Бога още преди рождението си. Когато навършила три години, те я завели в Йерусалимския храм. Със запалени свещи всички..

публикувано на 21.11.25 в 07:16