Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световните лидери ще проведат онлайн донорска среща за Ливан

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Международните лидери ще проведат онлайн преговори днес за събиране на помощи за пострадалата ливанска столица след мащабната експлозия, която опустоши Бейрут във вторник.

Виртуалната конференция, която е инициирана от Франция и ООН - ще започне в 14.00ч. ливанско време.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че планира да се присъедини към разговорите.

Експлозията причини смъртта на най-малко 158 души загинали, 5000 бяха ранени, 300 000 останаха бездомни.

Вчера няколко хиляди души излязоха на улиците, като полицията използва сълзотворен газ по хвърлящите камъни протестиращи. Някои от демонстрантите щурмуваха сградите на поне четири министерства.

В телевизионно обръщение ливанският премиер Хасан Диаб заяви, че ще поиска предсрочни избори като изход от кризата. Въпросът ще бъде обсъден от кабинета в понеделник.

Ливан вече беше изпаднал в дълбока икономическа криза и се бореше да се справи с пандемията от коронавирус преди експлозията на пристанището в Бейрут.

Френският президент Еманюел Макрон посети ливанската столица в четвъртък и обяви, че ще поеме ангажимента да координира международната помощ за страната.

В изявление на президентския дворец на Франция се казва, че конференцията в неделя "ще има за цел да мобилизира основните международни партньори на Ливан и да организира и координира спешната подкрепа от международната общност".

Всички представители на държавите-членки на Европейския съюз, Китай, Русия, Египет, Йордания и Обединеното кралство ще участват, като много други са поканени да присъстват.

В поредица от съобщения в Туитър президентът Тръмп заяви, че е обсъждал „катастрофалното събитие“ в Бейрут с президента на Франция Макрон и сам ще се присъедини към разговора.

"Всеки иска да помогне!", написа Доналд Тръмп.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тома Белев

Тома Белев за наводненията от последните дни: Не природно бедствие, а човешко безхаберие

"Когато в общите устройствени планове реката не е дадена като река, Общината започва да разпродава имотите си. Виждаме, че в Елените 99% е частна собственост, включително и пътищата".  Това коментира за Радио Варна и предаването Пост Фактум Тома Белев от Сдружение "Зелени закони" . В Царево, по думите на Белев, ситуацията е подобна - там имаме..

публикувано на 06.10.25 в 18:15

Областният управител на Добрич задейства системата Bg-Alert

Около 17.00 часа този следобед по разпореждане на областния управител на Добрич жителите на областта получиха съобщение от системата  Bg-Alert заради очаквани обилни валежи, които според синоптичната прогноза ще започнат още през тази нощ. Очаква се тяхното количество да е за 24 часа около и над 100 литра на квадратен метър. Призив да стоят по..

публикувано на 06.10.25 в 17:54

Общини в област Добрич с предупреждение за опасност от наводнения

Националният институт по метеорология и хидрология предупреждава за опасност от възникване на поройни наводнения през следващите 48 часа в област Добрич, конкретно общините Тервел, Крушари, Каварна, Генерал Тошево, Добрич и Балчик.   Става въпрос за района на добруджанските реки: р. Канагьол – във водосборите на р. Хърсовска и р. Ружичка; р. Суха..

публикувано на 06.10.25 в 17:30

Отрицателна за амфетамини е кръвната проба на автомобилния състезател Нейко Нейков

Кръвната проба за наркотици, взета от Нейко Нейков - водач на състезателния автомобил, който участва в рали по планинско изкачване във Варна, е отрицателна. Полевият тест на пилота от ралито край Варна е с позитивен резултат за амфетамин. Чака се кръвната проба Припомняме, че полевият тест, взет на място вчера, беше отрицателен за..

публикувано на 06.10.25 в 16:55

Общините от област Варна са в готовност за поредното влошаване на времето

Националният институт по метеорология и хидрология  издаде предупреждение от първа степен (жълт код) и втора степен (оранжев код) за значителни валежи от дъжд в 24 области от страната. Първа степен (жълт код) за значителни валежи от дъжд с количество 20-35 л/м2 или интензивен валеж от дъжд - над 30 л/м2 за 6 часа е обявен на територията на 14 области,..

публикувано на 06.10.25 в 16:46

До края на октомври можем да си купим климатик с отстъпка чрез Активни потребители

По-скъпият климатик ни излиза по-евтино във времето  До края на този месец може да вземете до 370 лв. отстъпка за качествен климатик чрез асоциация Активни потребители.  В търговската оферта, която потребителите получават, след безплатната регистрация, са включени шест модела с различни мощности на договорена преференциална цена.  Всеки,..

публикувано на 06.10.25 в 16:46