Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България може да загуби милиони европейски пари?

Снимка: pixabay

Още преди години Еврокомисията предложи отпускането на европейски пари да е обвързано със спазване на правните принципи на ЕС. И още тогава България беше категорично против. Годината беше 2018, България по това време беше ротационен председател на ЕС, а тогавашният финансов министър Владислав Горанов заяви, че подобен принцип нарушавал европейското право, тъй като можел да бъде използван като инструмент за политическо вмешателство. Според него, не било нормално върховенството на закона да е критерий за отпускането на пари от кохезионните фондове. Тогавашното предложение на ЕК така и не бе реализирано.

"Да се сложи край на злоупотребите"

Само че корупцията и нарушенията на правото са в ЕС много по-силно разпространени, отколкото е известно на широката публика. Затова Брюксел отново бие тревога: Европейската комисия за пореден път настоя изплащането на европейски помощи да бъде обвързано с изискването за върховенство на закона. Германският вестник „Ди Велт" изчислява, че в такъв случай поне седем страни от ЕС биха били застрашени да загубят стотици милиони евро. Наред с Полша, Румъния, Унгария, Чехия, Хърватия и Словения, изданието изрично споменава и България. Ето какво още четем в публикацията на "Ди Велт": „Стотици хиляди българи демонстрират това лято в множество градове срещу консервативно-националистическото правителство. (...) Най-вече градската средна класа и добре образованите млади българи искат да се сложи край на злоупотребите в страната".

По-нататък вестникът припомня, че в индекса за корупцията, съставян от „Трансперънси интернешънъл", България е последна сред всички страни-членки на ЕС. Коментарът на изданието завършва така: „Правителственият ръководител Бойко Борисов, който по време на срещите на върха в Брюксел винаги се представя като примерен европеец, сега бе принуден под натиска на протестите да обяви, че е готов да подаде оставка. ЕС редовно критикува липсата на независимост на съдебната власт в България, а един нов доклад говори и за „сериозни рискове за медийния плурализъм" в страната", пише "Ди Велт".

"Реалността в България е друга"

Както е известно, последният доклад на Еврокомисията за напредъка на България съдържаше по-скоро положителни оценки и дори показа готовност за отменяне на механизма за контрол и проверка. По този повод журналистът Кено Ферсек, известен като добър познавач на региона, написа в своя статия за „Шпигел" следното: „Напълно неясно е обаче по какъв начин Еврокомисията стига до тази положителна оценка. Защото реалността в България изглежда другояче. От десетилетие насам силният човек в тази страна е Бойко Борисов. Формално погледнато, той е умерен и проевропейски настроен консерватор. Но вътре в страната „Бате Бойко" - бивш полицай, каратист и бодигард, управлява с по-твърди методи. Законът е това, което казва и разпорежда Борисов - често пъти чрез телефонни обаждания или есемеси. Той обича да се показва като добрия шеф, говори свойски, използвайки простонародни изрази, стреми се всячески да не изглежда като автократ. Но неговата система на управление няма нищо общо с истинско върховенство на закона, а по отношение на корупцията и медийната свобода България от години неизменно е на последно място в ЕС", пише германският журналист.

А редица други издания, сред които и авторитетният „Ди Цайт", пишат, че сегашните протести в България са породени включително и от опасенията на много хора в страната, че европейските пари биха могли да потънат в тъмни канали./БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полевият тест на пилота от ралито край Варна е с позитивен резултат за амфетамин. Чака се кръвната проба

Пилотът, управлявал спортния автомобил, който се вряза в публиката по време на планинското рали "Аладжа манастир", е дал положителна проба за наркотици. Полевият тест е отчел наличие на амфетамин. Това стана ясно от изявление на началника на сектор "Пътна полиция" към ОДМВР-Варна. 60-годишен мъж загина, а жена на 27..

публикувано на 05.10.25 в 17:40

Според спортния директор на състезанието Планинско изкачване "Аладжа манастир“, пострадалите при инцидента са били в забранен участък

Пострадалите по време на инцидента на автомобилното състезание по планинско изкачване „Аладжа манастир“ във Варна са се намирали на място, забранено за публика. Това каза на брифинг до мястото на инцидента спортният директор на надпреварата Слави Славов.  Той уточни, че дължината на трасето е 3350 метра и се охранява от 60 души - 45 маршали и..

публикувано на 05.10.25 в 16:38

Инцидент със загинал и осем пострадали прекрати рали "Планинско изкачване Аладжа манастир" край Варна

Човек от публиката е загинал по време на автомобилното състезание Планинско изкачване "Аладжа манастир" – финален кръг от Националния шампионат по планинско изкачване. След като е изпуснал завой, състезателен автомобил е минал през мантинелата и се е врязал в публиката, съобщиха от пресцентъра на ОД МВР-Варна...

публикувано на 05.10.25 в 12:20

Гърция ще бори високите цени в търговските вериги с отстъпки за 1000 основни хранителни стоки

Гърция въвежда отстъпки за 1000 основни хранителни стоки. Мярката е част от политиката на Атина за борба със спекулата и натиска върху домакинствата. Намаленията ще продължат до края на годината, с тенденция да бъдат продължение до март следващата година, като в магазините ще има обозначения за промоционалните продукти.От 10 октомври се очаква..

публикувано на 05.10.25 в 11:56

От сряда, касовите бележки и етикетите в лева и евро са задължителни

От 8 октомври търговците задължително трябва да имат етикети и да издават касови бележки и в лева, и в евро.Това изискват разпоредби в Закона за еврото, които влизат в сила в средата на следващата седмица.Дни преди това започват и съвместните проверки по магазини и пазари на Комисията за защита на потребителите (КЗП) и на Националната агенция..

публикувано на 05.10.25 в 11:13

Следващата седмица, Тристранктата ще обсъжда дали минималната работна заплата от 1 януари 2026-та да стане 1213 лв. (620,20 евро)

Националният съвет за тристранно сътрудничество ще проведе заседание в понеделник, 6 октомври 2025 г.  В рамките на заседанието редстои да бъде обсъден и проект на Постановление на Министерския съвет за определяне размера на минималната работна заплата за страната от 1 януари 2026 г., внесен от министъра на труда и социалната политика...

публикувано на 05.10.25 в 10:16

АМ "Хемус" прибавя още десет километра четирилентова отсечка

Днес ще бъде пуснат за движение нов 10-километров участък от автомагистрала "Хемус" между пътните възли "Боаза" и "Дерманци". Така, недостроените по така наречената магистрала над 200 км, намаляват с 10.  Новото трасе на магистралата започва при 88 км от пътен възел "Боаза" и достига до пресичането с пътя Луковит – Угърчин, включително пътен..

публикувано на 05.10.25 в 08:52